Kent Planlama ve Katılım - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:04

Kent Planlama ve Katılım

Bu yazımızda planlama kavramını , plan elde edilmesinde önemli bölümü oluşturan katılımcılığa ve Adana Büyükşehir Belediyesinin bu konuya bakışına değineceğim

Kent Planlama ve Katılım
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2021 - 21:11

110 views

Bu yazımızda planlama kavramını , plan elde edilmesinde önemli bölümü oluşturan katılımcılığa ve Adana Büyükşehir Belediyesinin bu konuya bakışına değineceğim.

Kent planlama: Kentlerin tarihi süreçteki birikimleri, potansiyelleri, var olan sorunlarının ve büyüme eğilimlerinin verdiği ipuçları doğrultusunda gelecekte erişeceği büyüklüğe, gelişecek iş kollarına ve bunların işlevsel ilişkilerin ulaşım ve iletişimin, sosyal ve fiziksel dokusunun tasarlanması olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem yasa ve yönetmelikler ile belirlenmiş bir karar verme ve değerlendirme sürecidir.

Demokratik toplumlarda, halk katılımı faaliyetlerinin genel amacı; Kent sorunlarının müzakere yoluyla çözülmesi, kentin yaşanabilir hale getirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için ortak aklın oluşturulmasıdır.

14 Haziran 2014 Gün ve 29030 Sayılı Resmî Gazete de Yayınlanan Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin Genel planlama esaslarını belirleyen 7. Maddesinin  i bendinde planlama süreci,  j maddesinde ise planlamaya katılım  ve hazırlanma süreci tarif edilmiştir.

– Planlama süreci; araştırmaların yapılması, sorunların ortaya konulması, veri ve bilgi toplama ile ilgili analiz aşaması; bilgilerin biraraya getirilmesi, birleştirilmesi ve sonuçların değerlendirilmesi ile ilgili sentez aşaması ve plan kararlarının oluşturulması aşamalarından oluşur.

– Planların hazırlanmasında plan türüne göre katılım sağlanmak üzere anket, kamuoyu yoklaması ve araştırması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru ve bilgilendirme gibi yöntemler kullanılarak kurum ve kuruluşlar ile ilgili tarafların görüşlerinin alınması esastır.

Ayrıca 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun «Hem şehri Hukuku» başlıklı 13. Maddesi «Herkes ikamet ettiği beldenin hemşerisidir. Hemşerilerin, belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma hakları vardır. Bu çalışmalarda üniversitelerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, sivil toplum kuruluşları ve uzman kişilerin katılımını sağlayacak önlemler alınır ifadesi yer almaktadır.

İhtisas Komisyonları başlıklı 24. maddesi Belediye meclisi, üyeleri arasından en az üç en fazla beş kişiden oluşan ihtisas komisyonları kurabilir. İl ve ilçe belediyeleri ile nüfusu 10.000’in üzerindeki belediyelerde plân ve bütçe ile imar komisyonlarının kurulması zorunludur. Mahalle muhtarları ve ildeki kamu kuruluşlarının amirleri ile ildeki kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, üniversiteler, sendikalar ve gündemdeki konularla ilgili sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, oy hakkı olmaksızın kendi görev ve faaliyet alanlarına giren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonu toplantılarına katılabilir ve görüş bildirebilir. Komisyon, çalışmalarında uzman kişilerden yararlanılabilir denilmektedir.

Bu maddelerin yasa ve yönetmeliklerde yer almasına rağmen yerel yönetimler tam anlamıyla uygulamadıkları için elde edilen imar planları yargıya taşındı ve iptal oldu.

Adana bu konuda imar laboratuvarı özelliği taşımaktadır. 1990’lı yılardan günümüze kadar çok sayıda bütüncül ve tadilat olarak imar planları yapıldı. Göstermelik katılımlar sağlansa da Belediye Başkanları imar planlarını kent yüzeyini pazarlama aracının dışına çıkaramadı.

Geçtiğimiz günler de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar imar planında son dönemde yaşanan iptal ve sorunlar için TMMOB’ye bağlı meslek odaları inşaat iş kollunun tüm bileşenleri ile toplantı yaptı. Bu toplantının kentin gelişmesi ve yaşanan problemlerin çözümün başlangıcı olacağını, ilerleyen günlerde ilçe belediye başkanları ve tüm paydaşlarında dahil olacağı planlama süreci yürüteceğini belirti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın uygulaması bugüne kadar yönetilen planlama yaklaşımının değişimine, sürekli iptaller ile gündeme gelen makus talihin değişmesine, üniversitelerde tez konusu olacak şekilde ülkemizde örnek alınacak planlama sürecinin oluşmasına katkıda bulunur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.