Kent yönetimi ve veri üretimi! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:43

Kent yönetimi ve veri üretimi!

Platon 50 yaşında Devlet kitabında hocası Sokrates’i konuşturuyor.  Sokrates, adalet sisteminden ve devlet yönetimi ile ilgili görüşlerini sıralamaktadır

Kent yönetimi ve veri üretimi!
Son Güncelleme :

06 Mart 2022 - 20:19

24 views

Platon 50 yaşında Devlet kitabında hocası Sokrates’i konuşturuyor.  Sokrates, adalet sisteminden ve devlet yönetimi ile ilgili görüşlerini sıralamaktadır. Sokrates, adaletin anlaşılabilmesi için, onun sosyal ve toplumsal bir bağlamda ele alınması gerektiğini söyler. Konuştuğu devlet de Yunan şehir devletlidir. Modern devletin temelleri de olarak da önemli eserdir.

Zamanla kendi aralarında takas yaparak geçimlerini sürdüren küçük gruplardan, parayı kullanmaya başlayan büyük topluluklara evirilmesi başlangıçta basit ve mutlu gibi gözüken böyle bir devlette yaşam, devletin üyelerinin artması sonucu yetersizleşmeye başladığını belirtmektedir. Sokrates çeşitli iş gruplarının meydana gelişlerini ve meydana geliş sebeplerini anlatmaktaydı.  

Bugün ki toplumda ise sadece iş gruplarını değil neredeyse her bireyin birer veri kaynağı olarak değerlendirmeye başlandı. Her ortamda kullanımı yaygınlaşan bilgisayar, tablet ve cep telefonları ile sosyal medya araçları ile veri üretiyoruz. Günaydın mesajı ile güne başlayıp nereye gittiğimiz nasıl gittiğimiz,  ne kadar yürüdüğümüz, yolcukta geçirdiğimiz süreleri kayıt altına alınıp yaşamımızın rutin hareketlerine dair bilgileri raporlanıp paylaşılabiliyor. Tabi bu arada eğitimimiz, kariyerimiz, işimiz, yaşımız, medeni durumumuz, ekonomik durumumuz bizim ürettiğimiz birer veri. İşte bu ve benzeri bilgiler kent yöneticilerinin, bir kent sakininin hayatını tanımlayan, yaşadığı semti ve mekanı anlamasını sağlayabilir. Kısaca kenti ve kent sakinlerinin hayatlarını anlamak için bir kent yönetiminde veri artık bir gereklidir. Günümüzde bir kentte semtleri gezmek ya da semt insanlarıyla 2-3 dakika sohbet etmek, o kenti anlamak için artık yeterli değil. 

Sokrates’in belirdiği gibi yönetim yetersizliğine karşı arayışlar geliştirmelidir. Günümüz de ise kent araştırmalarında çıkan sonuç ideal bir kent yönetimi karar süreçlerine sadece yönetici mekanizmalarının değil, kent sakinlerinin de katıldığı, adına katılımcılık ya da yönetişim denilen bir yapıyı gerektiriyor. Veri, açık veri ofisi ya da kentsel veri tabanı gibi platformlar aracılığı ile kent sakinlerinin kent yönetimine doğrudan veya dolaylı bir şekilde katılma fırsatlarını yaratabilecek bir potansiyel taşıyor.  En nihayetinde şunu bilmekte fayda var, bir kent yönetiminde katılımcılık sosyal medya mecralarından (Twitter, Instagram) etkileşim almak demek değildir.

Şehir yönetiminde veri gereklidir, çünkü verilerle kent yönetimleri geleceğe dair tahminler ve planlamalar yapabilir, doğal veya yapay afetlerde etkin ve hızlı aksiyon alabilirler.

Sokrates de bilgi birikimi bulunduğu toplumdan çok fazla olmasına rağmen “Tek bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdi” derken bilgi birikiminden bahsetmektedir. Buradan yola çıkarak bir kent yönetiminde veri tespiti yaparak bilgi üretmek zorundadır. Çünkü yerel yönetimler kamudaki en büyük veri üreticisidir. Ürettikleri bu veriyi önce bilgiye çevirmek, daha sonra bu bilgiyi yönetim ve politika süreçlerinde kullanarak kent sakinlerinin yaşamlarını daha iyi, daha konforlu ve daha yaşanabilir kılmak zorundadırlar. Veriyi bir yönetim argümanı olarak kullanmayan ya da doğru kullanmayan kent yönetimleri önce kendilerini daha sonra da yönettikleri kenti başarısızlıkla yüzleştireceklerdir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.