Kentin ihtiyacı kentliye sorulmalı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 18:58

Kentin ihtiyacı kentliye sorulmalı

Kentin ihtiyacı kentliye sorulmalı
Son Güncelleme :

27 Haziran 2021 - 15:08

70 views

5 Ocak Stadı’nın yerine yapılaması beklenen yeni projenin, halkın ihtiyacını gözeterek oluşturulması gerektiğini vurgulayan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, bu ihtiyacın ve talebin belirlenmesi için de ilgili kurumun proje yarışması düzenlemesinin en doğru hamle olacağını belirtti.

Tüzün, yeni stadın faaliyete başlamasının ardından tartışmaların odağına yeniden taşınan 5 Ocak Stadı’nın yerine yapılacak projenin halkın kullanımına açık, faal bir yer olması gerektiğinin de altını çizdi.

Eski stadın, yılların tarihine ve anısına sahip olan bir yapı olduğunu ifade eden Tüzün, “5 Ocak stadı benim gibi tüm Adanalıların anılarında kocaman bir yer kaplıyor. Benim ve çocuklarımın birçok hatırası var orada. Bu anılar orada yaşamalı, yaşatılmalı. Bu yüzden, orada hayata geçirilecek olan projenin bu kültürel hareketi devam ettirecek bir proje olması gerekiyor. Bölge sakinleri de bu konuda oldukça duyarlı. Çok kez tartışıldı. ‘Burada ne olmalı, ne yapılmalı?’ diye. Ya da sıklıkla soruluyor ‘İkinci bir stat olarak kalamaz mı?’ diye. Bölgenin trafik alt yapısı ve şehrin göbeğinde maç sıralarında oluşan kargaşa göz önünde bulundurulduğunda oranın ikinci bir stat yerine sosyal, kültürel ve aynı zamanda spor aktivitelerinin yapılacağı geniş bir konsepti barındıran proje olarak değerlendirilmesi daha uygun olur diye düşünüyoruz. Orası kamuya açık bir alan olarak dizayn edilmeli. Kamusal alandan kastımız da vatandaşın istediği zaman gelip sporunu yapabileceği, belirli kurallar ekseninde dilediği gibi kullanabileceği sosyal alanlardan oluşan bir alan. Bunun için de halkın ihtiyaç ve talebinin gözetilmesi gerekiyor. Bunu anlayabilmek içinde proje yarışması düzenlenmesi en uygun hamle olacak. Böylelikle yerel yönetimler ya da kamu kurumları özel sektöre de örnek bir davranış sergilemiş olur” dedi.

GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN JANSEN PLANI

Jansen’in Adana için  1940 yılında yaptığı şehir planlamasının hala güncelliğini koruduğunu belirten Tüzün, “Jansen planının önerdiği yeşil akslar Adana’nın gündeminden hiçbir zaman düşmedi. Trafik ve yapı yoğunluğu, yanlış kentsel dönüşüm uygulamaları ve alt yapı yetersizliği hayatımızı sürekli zorlaştırıyor. Sorunlar her gün büyüyor, şikayetler artıyor. Tüm bu nedenlerle hayatımızı kolaylaştıracak, nefes almamızı sağlayacak alanlara ihtiyacımız var. Buraya yapılacak yeni projenin bu aksları oluşturacak ve nefes alacak alan ihtiyacını giderecek potansiyeli de sağlaması gerekiyor” diye konuştu. 

YENİ MEYDAN KENTİN GÖZDESİ OLACAK

Kent Meydanı kavramının halk arasında anlaşılmayan bir kavram olduğunu vurgulayan Tüzün, “Kent meydanı kavramı insanlara çok cazip geliyor. Ama aslında kent meydanından ne anlaşıldığını sorsak herkes başka bir şey söyler. Bana kalırsa kent meydanı dediğimiz şey bütün insanların bir araya gelmesini sağlayan, bir gelişme noktası olarak algılanması gereken bir alan” diye konuştu.

Tüzün, Sucuzade Kent Meydanı projesini Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak desteklediklerini ve projenin bölge halkının ihtiyacını karşılayacağını belirterek, “Bu meydanla birlikte o bölgede yayalaştırma olacak ve bölgenin trafik kaosu son bulacak. Ayrıca projeye bağlı kalınarak inşa edilen kent meydanının mimari yapısı da kentin cazibesini arttıracak. Halkın kolayca ulaşabileceği ve ihtiyaçlarını karşılayabileceği bu bölge, hem esnafa hem de vatandaşa avantaj sağlayacak” şeklinde konuştu.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.