Kentsel Botoks - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:44

Kentsel Botoks

İki yıldan fazladır yaşadığımız Covid-19 salgın hastalığı şehrimiz de ülkemiz de dünya da çeşitli değişiklikler getirdi. Salgın hastalık öncesi durum ile sonrası durum arasında farklılıkları

Kentsel Botoks
Son Güncelleme :

10 Nisan 2022 - 13:53

13 views

İki yıldan fazladır yaşadığımız Covid-19 salgın hastalığı şehrimiz de ülkemiz de dünya da çeşitli değişiklikler getirdi. Salgın hastalık öncesi durum ile sonrası durum arasında farklılıkları toplumların tüm katmanlarını etkilemektedir. Var olan kentsel sorunlara ek olarak salgın hastalığın getirdiği problemler ile de yaşam daha da kaotik hale gelmektedir. Şöyle ki tüm dünya da insanların temiz su kullanımı, kanalizasyon altyapısından uzak yerleşim alanları, nitelikli barınma alanlarının olmaması gibi yaşamsal sorun devam etmektedir. Tüm bu sorunların üstüne sağlık problemleri de eklenmiştir.

Sağlık problemleri tüm ülkeleri kavururken bizim ülkemiz de bir de ekonomik kaos eklenmektedir.

Örneğin salgın hastalıktan tüm dünya da ve ülkemizde toplu taşıma kullanan kişiler azalmışken yeni ulaşım da özel taşıt, bisiklet ve yaya  olarak hareket etme artış eğilim de olduğu tespit edilmiştir. Fakat artırılan yakıt fiyatları ile toplu taşıma kullanan kişi sayısı yeniden ülkemiz de artmıştır. Nüfus yoğunluğunun her ortam da artması sağlık problemlerinin yanı sıra kentsel yaşamı da olumsuz etkilemektedir.

Kırsal ve kentsel alana hizmet üretmesi beklenen yerel yönetimler de salgın hastalık ve ekonomik olumsuzluktan nasibini almıştır. Belediyelerin %80 gelirlerini oluşturan direk gelirler azalıştır. Gelirleri azalırken  elektrik yakıt gibi enerji ihtiyaçları astronomik şekilde artmaya başlamıştır. Bütçe istenilen durum da olmasa da kentsel  ve kırsal ihtiyaçlar devam etmektedir. Bunları karşılayamadığı için bu mekanlar da çöküntü bölgeleri oluşmaktadır.

Ülkemiz de yer alan yapı stokunun yarısından fazlası depreme dayanıklı olmadığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra ulaşım, altyapı, açık ve yeşil alan problemleri devam etmketedir.

Yerel yönetimlerin geliri azalmışken mevcut olan problemlere ek olarak yeni problemeler eklenirken bütüncül çözüm yollarını uygulama imkanı bulunmamaktadır.

Son dönemlerde estetik kaygıları ile yaygınlaşan  botoks yöntemini kentsel alanlar da göreceğiz. Tümden müdahale yerine insan vücudunda ki iyi görünmeyen bölgelerde yer alan kaslara bölgeye zehir enjekte ederek kasın hareketini kısıtlayıp geçici bir süre müdahale edilmektedir. Verilen sıvının etkisi geçene kadar müdahale edilmemektedir.

Kentsel problemlere de bütüncül yaklaşım dönemi ekonomik koşullar ve yöneticilerin bakış açısından dolayı mümkün görülmemektedir. Bundan dolayı lokal olarak ve algı yönetimin de kullanılabilecek kent parçacıklarına müdahale edilme dönemi başlayacaktır. Elbette bu dönem de geçecek ve estetik kaygılardan uzak gerçekten sağlıklı yaşam ve yaşam alanları oluşacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.