Kılıçdaroğlu’nun yapmak istediği… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 18:57

Kılıçdaroğlu’nun yapmak istediği…

CHP, kurulduğu günden bu yana tartışmaların, çekişmelerin hiç bitmediği, çok sesli bir parti!
1950’lerden sonra CHP iktidar mücadelesinde hedefine ulaşamadı

Kılıçdaroğlu’nun yapmak istediği…
Son Güncelleme :

14 Mart 2021 - 15:57

47 views

CHP, kurulduğu günden bu yana tartışmaların, çekişmelerin hiç bitmediği, çok sesli bir parti!
1950’lerden sonra CHP iktidar mücadelesinde hedefine ulaşamadı.
Bu dönemde dayatılan “ayrışma/ayrıştırma” politikalarına kendini kaptıran parti yöneticilerinin tercihleri nedeniyle, CHP’nin oy oranını zaman içinde çok dar kalıplara sıkıştı. Hatta baraj altında kalıp Meclis’e bile giremediği dönemler oldu.
Kurtuluş ve kuruluş dönemindeki birleştirici, bütünleştirici siyaset anlayışı terk edildiği için, süreç içerisinde CHP’nin seçmen kitlesi coğrafi bölgelerle anılmaya dahi başlandı.
Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık koltuğuna oturduktan sonra benimsenen sert çizgiler esnemeye başladı.
Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık döneminin büyük bir bölümü deneme-yanılma yöntemiyle geçti.
7 Haziran seçimleri hem Türkiye için, hem de Kılıçdaroğlu için bir dönüm noktasıydı
Gerek seçim kampanyası, gerekse seçim beyannamesiyle zihinlerdeki CHP’yle ilgili olumsuz algılar yavaş da olsa değişmeye başladı.
Yıllar boyunca hiziple, çekişmelerle anılan CHP, yüzünü yeniden halka dönmeye başladığını hissettirdi.
Halkın sorunlarını doğru tespit edip, eleştirmek yerine çözüm önerileri sunan bir CHP görülmeye başlandı.
Bugün taşeronluğun son bulması, emeklilerin iki ikramiye alması, asgari ücretteki artış CHP’nin bu anlayışının bir sonucu olarak elde edilen kazanımlar oldu.
Ancak CHP, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde hedefine çok yaklaşmış olsa da istediği sonucu yine elde edemedi.
Çünkü, algı yönetiminde belki de Cumhuriyet tarihinin en başarılı iktidarıyla karşı karşıya olunduğu unutulmuş, sandık güvenliği konusunda da başarısız bir sınav verilmişti.
Kazanmak için yüzde 50+1 oya ulaşmanın zorunlu hale geldiği Partili Cumhurbaşkanlığı seçiminde büyük bir hava yakalamış olsa da, kronikleşen hatalar zinciri nedeniyle yine hedef ıskalanmıştı.
Gerek seçim süreçlerinden, gerekse siyasi gelişmelerden ders çıkaran belki de tek kişi Genel Başkan Kılıçdaroğlu oldu.
Genel iktidara yerel iktidardan ulaşılabileceğinin bilincinde olan Kılıçdaroğlu, Partili Cumhurbaşkanlığı seçiminde kurulmasını sağladığı Millet İttifakı’nı, yerel seçimlerde geliştirmeyi başardı.
İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Hatay gibi 11 büyükşehir belediyesini bugün CHP’li başkanların yönetmesi, Kılıçdaroğlu’nun kurduğu ittifakların bir sonucudur.
Hiç yan yana gelmeyeceği düşünülen farklı ideolojik ve etnik kimliklere, inançlara sahip kitleler, Kılıçdaroğlu’nun mimarlığını yaptığı ittifakla aynı çatı altında buluştu.
Gelelim bugüne…
Saadet Partisi’nden istifa eden milletvekili Cihangir İslam’ın CHP’ye katılmasına tepki gösteren CHP’liler sosyal medya hesaplarından partiye ve Kılıçdaroğlu’na ateş püskürüyor.
Cihangir İslam’ın geçmişte beyan ettiği kimi görüşlerini kabullenmek elbette çok zor, ancak unutulan bir şey var, o da artık küresel dünyada ideolojik siyaset döneminin sona erdiği.
Bugün Türkiye’de bir siyasi partinin mevcut seçim sistemiyle tek başına iktidar olma şansı neredeyse yok.
CHP’nin iktidar olabilmesinin tek yolu ise, 1.Meclis’te ve tek parti döneminde olduğu gibi, farklı kimliklerin ve anlayışların aynı çatı altında buluşturabilmesinden geçiyor.
Bunu gerçekleştirebilmek hiç de kolay değil.
Ancak CHP’lilerin tepkisine rağmen Kılıçdaroğlu’nun attığı bu adımlar, belki de önümüzdeki süreçte CHP’yi iktidara taşıyacak.
Tabii, geçmiş yaşanmışlıklar nedeniyle bu sürece karşı çıkan partililer Kılıçdaroğlu’nun kurduğu ittifakı bozacak davranışlarda bulunmazsa…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.