Kilikya’nın külleri - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 18:21

Kilikya’nın külleri

Acılarla dolu tarihe sahip bir coğrafyanın buruk, vahşi, kırgın, çocuklarıydık hepimiz. Hatta kim bilir belki savaşla kazanılmış olmanın, toprağı da insanı da kodladığı bir ruhtur bizimkisi

Kilikya’nın külleri
Son Güncelleme :

17 Nisan 2021 - 20:37

47 views

Acılarla dolu tarihe sahip bir coğrafyanın buruk, vahşi, kırgın, çocuklarıydık hepimiz. Hatta kim bilir belki savaşla kazanılmış olmanın, toprağı da insanı da kodladığı bir ruhtur bizimkisi.

1909’un felaketine yakılan ağıt gibiyizdir aslında bu alnı terli, elleri nasır Çukurova’da.

“Boşaldı eyvah görkemli Adana. Küle döndü bütün Kilikya…”

Kapı komşusu ersiz bırakılmış bir Ermeni kadındır. Arka bahçesinde Hristiyan bir çocuktur çamurdan kendine oyuncak araba yapan. Ve gerçekten şanslı mıydı 112 yıl önce dininden dolayı yaşamı elinden alınmayan Müslüman?

Kanlı ve zorlu bir tarihin, utanmasını bilen çocuklarıydık biraz da.

1909’un baharında, nisanın henüz ilk günlerinde Adana ve çevresinde yaşanan, kimi Türk kimi Kürt ama 25 bini Ermeni olarak kayıtlara geçen bir kıyımın utancını en derinlerimizde hissediyoruz çaresizce.

Evsiz barksız bırakılmış, oğulları kocaları katledilmiş, ekinleri ekmekleri tarumar edilmiş, takvimde ay süren, zulme uğrayana ömür gelen acı dolu binlerce hikaye…

Zabel Yesayan, ‘Yıkıntılar Arasında’ kitabını şu sözlerle tanıtıyor ve Kilikya Katliamı’nı can yakıcı bir şekilde özetliyor:

“Ne bu anlatılanlar, ne o küller içinde debelenen Ermeniler, ne dehşetin sarhoşluğunu üzerinden atamamış, gözlerinde acı ve şaşkınlık okunan yetimler, ne kayıplarının acısıyla kıvranan dullar, ne de kolu bacağı kesilenlerin kanlı sancılı yaraları… Bunların hiçbiri yetmez o cehennem günlerinde yaşananların karanlık ve gerçek derinliğini tam olarak kavramamıza.”

İnsan böylesine kusurluyken, yeryüzünün hiçbir toplumu kusursuz tarihlere sahip olamaz ki zaten. Kahramanlık hikayelerimizle gurur duymak da bizim; zalimlikleri bilerek başımızı öne eğmek de…

O günlerde, bizden olmayanı katledenlere kafa tutan Türk de bizim; hayatı yangın yerine dönen Ermeni de… Hepsi bizim; hepsi biziz.

Zalimin canı cehenneme!

1909 Adana Katliamı’nda yitirdiğimiz tüm canları saygıyla anıyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.