Kişi başı 1000 TL - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:45

Kişi başı 1000 TL

Geçen haftaki yazım da belediyelerimizin 2022 yılı bütçe sürecine değinmiştim

Kişi başı 1000 TL
Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 15:21

Geçen haftaki yazım da belediyelerimizin 2022 yılı bütçe sürecine değinmiştim.

Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 18 maddesinde; Belediyenin kurumsal planlarını (stratejik plan, performans programı ve yatırım programı vb.) kabul etmek

Belediye bütçesini kabul etmek,

Belediyenin teşkilat yapısına (müdürlük kurulmasına, birleştirilmesine vb.) ve personel kadrosu ihdasına, iptaline vb. karar vermek,

İmar planlarını kabul etmek,

Borçlanmaya karar vermek,

Olarak Belediye Meclis Üyelerinin Görevleri belirtilmiştir.

Belediye meclisinin kabul ettiği bu bütçeleri 2022 yılı başladığında bu bütçeyi kullanmaya başlayacaklar.

Her belediyenin bütçesi meclisten geçtiğinde basın bülteni şekilde gelecek yıl harcama rakamı toplam olarak açıklanır.

 Yerel yöneticilerin Adana’nın 4 ilçesinde gelecek yıl harcayacakları paraların miktarları belli oldu. Buna göre, ilçeler arasında Seyhan Belediyesi 740 milyon liralık tahmini bütçe ile en fazla para harcayacak belediye oldu. Seyhan Belediyesi’ni 340 milyonluk bütçeyle Çukurova Belediyesi takip etti. Yüreğir Belediyesi 329 milyon 709 bin liralık bütçe ile Sarıçam Belediyesi ise 254 milyon 507 milyonluk bütçe ile hizmetlerini sürdürecek.” Basına yansıdığı halinde tahmini gider bütçesi olduğu anlaşılıyor. Büyükşehir Belediyesi bütçesi henüz onaylanıp yayınlanmadığı için merkez ilçelere göre değerlendirme yapılacaktır.

“Adana’nın merkez Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçe belediyelerinin toplam tahmini bütçeleri 1 milyar 663 milyon lirayı buldu. Yerel yönetimler, tahmini bütçelerini aşmaları durumunda ek bütçe de hazırlayabiliyor.

Dört ilçemiz Adana’nın kent merkezini oluşturmaktadır. Kent merkezinde yaşayan nüfus(Suriyeli ve tespit edilemeyen göçmenler hariç) yaklaşık 1.650.000 Kişidir.

Bir başka ifade ile 2022 yılında dört ilçe belediyemiz kendi sınırları içinde yaşayan ortalama nüfusa kişi başına 1000TL(Bintürklirası) harca yapacaktır.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Norm kadro ve personel istihdamı” başlıklı 49’uncu maddesinin sekizinci fıkrasında; “Belediyenin yıllık toplam personel giderleri, gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin 213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre belirlenecek yeniden değerleme katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın yüzde otuzunu aşamaz. Nüfusu 10.000’in altında olan belediyelerde bu oran yüzde kırk olarak uygulanır. Denmektedir.

Bu 1000 TL’nin 300 TL’si personel giderleri olduğunu düşünürsek (Belediye şirketlerinde yer alan personel ve hizmet alımı ihalelerde çalışan personel hariç)  kişi başı 700 TL ile bir yıl boyunca bizlere ilçe belediyesi hizmet üretmeye çalışacaktır.

Bu rakamlarla anlatmaya çalıştığımız nüfusumuza göre belediyelerimizin bütçesinin çok az olduğunu vurgulamaktadır.

Metropol ölçeğinde kapasitesi olan Adana’mızda bu bütçe ile belediyelerimiz kentlerin problemlerini çözemez, yaşam kalitesini artıramaz, ekolojik dirençli ve eşit kent yönetimi sergileyemez.

Belediyelerimizin nüfusu ile paralel bütçe oluşturmak amaçlı kaynaklar temin etmelidir. Yoksa sadece rutin işlemleri yapan kurumlardan öteye gidemez.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.