“Krizin sorumlusu iktidar” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

1 Temmuz 2022 - 16:08

“Krizin sorumlusu iktidar”

“Krizin sorumlusu iktidar”
Son Güncelleme :

07 Ocak 2022 - 23:19

15 views

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizi ve bu noktaya nasıl gelindiğini anlattı. AKP iktidarının yanlış politikaları nedeniyle ülkenin çok yönlü bir çıkmaza girdiğini ifade eden Sümer, bu krizden payını alan Adana’nın uzun yıllardır sahipsiz bırakıldığını söyledi. Türkiye’nin sorunlarının çözümsüz olmadığını vurgulayan CHP’li Sümer, Millet İttifakı’nın iyi niyetli ve akılcı politikalarıyla, bütün sorunların çözülebileceğinin altını çizdi.

Halkın nabzını tutan bir milletvekili olarak, krizin toplumdaki etkisi için neler söylersiniz?

Son zamanlarda ekonomik ve siyasal anlamda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Piyasa şu anda büyük bir krizin ortasında. Vatandaşlarımızdan aldığımız tepkiler bu sıkıntılı hali doğruluyor. Eğitimden, sağlığa her kesimde büyük bir rahatsızlık var. Ama umutsuzluk yok. Bu kötü gidişata, tek adam rejimine el birliğiyle sandıkta son vereceğiz.

MİLLET İTTİFAKI’NDA SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

İktidarı hedefleyen CHP sorunları nasıl çözecek?

Türkiye’de çözülemeyecek bir sorun yok. Yeter ki insan odaklı doğru politikalar uygulansın. Öncelikle derhal parlamenter sisteme dönülmeli. Biz ana muhalefet olarak ülkemiz için çalışmalar yapıyor ve önergeler sunuyoruz ancak biliyorsunuz sözlü soru önergesi kalktı. Yazılı soru önergelerimizin de ancak yüzde 20’sine cevap veriliyor. Şu an bakanların vatandaşla hiçbir iletişimi yok. Hatta iktidarın milletvekilleriyle iletişimi yok. Esnafın, emeklinin, hatta orta ölçekli sanayicinin neler yaşadığından haberleri yok. Hatta bakanların birbirinden haberi yok. Bu kopukluk her alana yansıyor, hissediliyor. Bizim partimizde her konuyla ilgi kadrolar hazır. Tasarruftan bahseden cumhurbaşkanının yangın söndürmek için uçağı yok ama sarayın uçakları var. Bu ‘hep bana’ yaklaşımıyla devlet yönetilmez. Biz toplumun her kesimini kucaklayacak politikaları hayata geçireceğiz.

ADANA SAHİPSİZ KALDI

 Adana bugün işsizlik başta olmak üzere bir çok yaşamsal sorunla karşı karşıya. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adana uzun yıllardır sahipsiz bırakılmış durumda. Bırakın yatırımı, mevcut dinamikler bile yok edildi. Çukobirlik, Aksantaş, Tekel gibi kentin döngüsü noktasında büyük rol üstlenen işletmeler kapatıldı ve yerine yeni bir yatırım yapılmadı. Adana ne yazık ki 30 büyük il arasında en az devlet desteği alan ilimiz. En az yatırım payını alan il. Memleketimizde değerli devlet arazisi kalmadı Tekel, TRT arazisi gibi kıymetli yerler satıldı. Bu satıştan elde edilen paralar da Adana için kullanılmadı. Ayrıca tarım arazileri de özelleştirilmeyle satıldı. Devlet demiryollarına ait yerler satıldı. Şimdi yine demiryollarına ait bakım-onarım arazisi de Adana’dan Mersin’e gidiyor. Adana’da yatırım konusu neredeyse sıfıra indi. Halk ve sivil toplum kuruluşları nezdinde tam güven teşkil etmeyen TÜİK’in bile Adanadaki işsizlik verileri içler acısı. Devlet yatırımı zaten yok. Cumhuriyet tarihinden bu yana olan fabrikalar da az önce bahsettiğim gibi satılarak kent daha da mağdur edildi. İş, ekmek için göç alan memleketi bu hale getirdiler. Tarım işsizliği de vasıfsız işsizlik de çok fazla. Şimdi iç göç yani ilçelerden göç alıyor kent merkezi. Çünkü ilçelerdeki üretimi de bitirdiler. Son 20 yıldır bu ülkede aynı iktidar var. Adana’da Cumhur İttifakı’ndaki partiler 25 yıldır yerelde etkili. Bu demek oluyor ki bu kötü hal, onların eseri.

Adana’nın potansiyeli için neler söylersiniz?

Adana, hem bereketli topraklarıyla hem de turizm potansiyeli ile oldukça değerli bir kent. Ama hiçbiri değerlendirilmemiş. Adana’da sahil olduğu halde Adanalılar deniz turizmi için Mersin’i kullanıyor. Sadece deniz turizmi için değil her türlü turizm alanı için söylüyorum. Rafting, spor turizmi, doğa turizmi açısından yüksek potansiyele sahip bu bölge. Spor kulüpleri için kamp yapılacak alan dahi çok fazla.  Bu konuda da Millet ittifakının kente değer katacak projeleri var. Bizim iktidarımızda bu sorunlar da ivedilikle çözülecek.

VATANDAŞA DEĞİL, YANDAŞA DESTEK

Devlet bankalarının verdiği manidar kredileri meclise taşıdınız. Bu konudan kısaca bahsedebilir misiniz?

Devlet bankaları halkın refahı için politika belirlemek ve uygulamak zorunda. Yükümlülüğü de bu çerçevede şekillenmeli. Ancak AKP iktidarında birçok kurumun içi boşaltıldığı gibi Ziraat Bankası’nın, Halk Bankası’nın ve Vakıfbank’ın da görev alanı biçimsizleştirildi. Devlet bankaları çiftçiyi, esnafı, devlet çalışanını destekleyeceğine iktidar yandaşlarını destekliyor. Bunlardan bir tanesinin örneği de Adana’da. Kapalı bir demir fabrikasına 334 milyon lira kredi kullandırılmış. Bugün borç 348 milyon olmuş ve 2 yıl geçmesine rağmen tek kuruş ödememiş krediyi kullanan şahıs. Her seferinde soruyorum, cevap vermiyorlar. Ticari sır diyorlar. Yandaş bu iktidarda hep kazanıyor, ülkeye katkı sunan üretici de hep mağdur oluyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.