Odalar uyardı! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:30

Odalar uyardı!

Odalar uyardı!
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 19:00

103 views

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK), “Adana İmar Sorunları, Yayalaştırma ve Kent Dokusunun Korunması” konusunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, TMMOB Adana İKK Sekreteri Ahmet Uncu’yla birlikte, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz, Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, Makine Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ümit Galip Uncu, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut ve İKK temsilcisi Erol Salman ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası temsilcisi İlyas Küçüktopana katıldı.

Adana imar plan revizyonlarının 1 Temmuz 2021 tarihine kadar tamamlanması gerektiği vurgulanan toplantıda Ahmet Uncu, hayata geçirilemeyen planların geçerli tarihten sonra, resen Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacağını, bu durumda da Adana için önemli sıkıntıların ortaya çıkacağını belirtti.

Adana’nın plansız ve çarpık bir büyüme yaşadığına değinen Uncu, “Çarpık kentleşme sonucunda yeşil alanları, otoparkları ve yaşam alanları yetersiz, yan yana farklı yüksekliklerde yapıların yer aldığı bir kent dokusu ortaya çıkmıştır. Bu yapılaşmanın sonucunda ne acıdır ki kentimiz, estetikten uzak, altyapısı yetersiz, su ve sel baskınlarına konu olan, özellikle trafik sorunu yaşayan bir hale dönüşmüştür. İmar planlarında bina yüksekliğinin serbest olarak belirlenmesi ile ilgili olarak 20 Şubat 2020 tarih ve 31045 sayılı Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Söz konusu kanun değişikliği sonucunda 1 Temmuz 2021 tarihine kadar gerekli revizyonların yapılması gerektiği açıkça belirtiliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce hazırlanan yaklaşık 3 bin hektar alana ait imar planları, Şehir Plancıları Odası’nın başvurusu üzerine mahkeme kararı ile iptal edilmiştir. İptal edilen imar planlarının, mahkeme kararına uygun bir şekilde Büyükşehir Belediyesi tarafından bir an önce, kısımlara ayrılmadan bir bütün halinde hazırlanarak ilçe belediyelerine iletilmesi gerekmektedir. Bu planlar ilçe belediyelerine iletilmeden ilçe belediyeleri tarafından hazırlanan imara esas planlar eksik kalacaktır” dedi.

“TARİHİ DOKU KORUNMALI”

Toplantıya katılan oda temsilcileri, kentin tarihi dokusu ve yayalaştırma projeleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Planlar yapılırken kentin tarihi dokusunu ve kent hafızasını bünyesinde taşıyan tarihi yerlerin korunmasının göz önünde bulundurulmasının öneminden söz eden Adana İKK Sekreteri Uncu şunları söyledi: “Özellikle kentin tarihi mirasını taşıyan kent merkezi ayrıca ele alınmalı, koruma altında olan bu kesim turizme kandırılmalıdır. Öncelikle Tepebağ gibi tarihi yerleri bünyesinde bulunduran kent merkezindeki trafik karmaşası giderilmesi için, ilk etapta toplu taşıma araçlarına ait güzergahlar kent merkezine girmeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli, bu kesimde belediyeye ait araçların ücretsiz ring seferleri ile yayalaştırma politikaları geliştirmelidir. Özellikle kentin simgesi olan tarihi Büyük Saatin bulunduğu cadde kesinlikle toplu taşıma trafiğine açılmamalı, bu düşünce akıldan bile geçirilmemelidir. Bu cadde belirli saatlerde tamamen trafikten ve park etmiş araçlardan arındırılarak yayalaştırılmalıdır.”

İLGİLİ ODALAR ÇÖZÜME DAHİL EDİLMEDİ          

Toplantıda konuşan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün de, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce alınan kararlarla ilgili plan aşamasında görüşlerinin alınmadığını vurgulayarak, “Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunmamıza rağmen, ne yazıktır ki konuyla ilgili toplantılara müteahhit temsilcileri dahil edilmiş, TMMOB’ye bağlı ilgili odalar dahil edilmemiştir. Planların hazırlanmasının çok uzun zaman alması ihtimali ile ilgili endişelerimiz var. Bu gecikmenin, pandemi dolayısıyla zaten zor durumda olan inşaat sektörünü, bu sektöre bağlı birçok iş kolunu ve bu sektörlerde hizmet üreten insanlarımızı da olumsuz etkileyeceği açık” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.