Oğluma mektup... - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:13

Oğluma mektup…

Oğluma mektup…
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2021 - 23:28

301 views

(Tıp Fakültesi’nden mezun olduğunda oğluma yazdığım mektubu, bugün içinde bulunduğumuz durumda daha önemli hale geldiği için kamuoyunda paylaşmak istedim.)

Oğlum… Bu gün doktorların Hipokrat’tan beri ettiği yemini ederek yaşamında yeni bir döneme başladın… Bu yemin senin sırtına insanlığı ilgilendiren yeni görevler yüklemekte…

Yemin etmek kolay değil.

Bugüne kadar sen sadece kendinden sorumluyken, bundan sonra mesuliyetinin tüm insanlığı kapsayacak kadar genişledi.

Üstelik bu sorumluluğunun o insanlardan bazıları seni hor görürken, hatta sana zarar verebilecek kadar saldırgan olurken bile bitmediğini göreceksin.

Bugüne kadar öğrendiğin tüm bilgileri din, dil, ırk, statü ve zenginlik gibi hiç bir kriteri düşünmeden, şifa bekleyen kişilere, sadece insan oldukları için kullanman ana görevin olacak. Laiklik de bu yüzden önemli değerlerinden biri olmalı.

Hatta insanlarla sınırlı kalmayıp hayvan veya bitki tüm canlıların yaşamını kutsal saymalısın.

İnsanı sevmenin en önemli işaretlerinden birinin de ülkeni sevmek olduğunu da unutma oğlum. Bil ki; insanca yaşanabilecek bir vatana sahip olmak insanlığın kıymetini bir kat daha artırır. Bu yüzden başta Büyük Atatürk olmak üzere, bu vatanı sana armağan eden tüm büyükleri de saygıyla  anarak mesleğini yürütmelisin. 

Mesleğini yürütürken dayandığın ve uyguladığın tek şey bilimsel bilgi olacak tabi ki… Ama bilime sadık kaldığın gibi, sanatın ışık tutan öncülüğünü de bilimsel çalışmalarının bir parçası haline getirebilirsen tarihe kalmanın da yolunu açabilirsin.

Unutma ki bilim de, sanat da ancak demokrasinin olduğu ortamlarda gelişir. Bu yüzden demokrasiyi konforundan çok, mesleğini insanlığa daha etkili uygulayabilmek için istemelisin. İstemekle yetinmemeli demokrasi için ısrarcı olmalısın.

Demokrasinin herkesin, özellikle de az olanların, en çok da kendinin  düşünme özgürlüğünü savunmadan oluşmayacağını da bilerek düşünmeye özel bir önem vermeni öneriyorum. Düşünmenin en önemli düşmanı ise bağnazlık ve bağnazlığın silahlanacak kadar marjinalleştiği terör olduğunu da unutma.

İnsan sağlığını en çok tehdit eden unsurlardan biri olan teröre karşı duranların yanında yer al.

Oğlum… Öğretmenlerin bir usta- çırak ilişkisi içinde sana bu mesleği öğrettiler… Artık onlar ölmeyecek… Senin içinde yaşayacak…

Ben de ölmek istemiyorum.

Bedenim yok olsa bile sonsuza kadar yaşayabilmeyi umut ediyorum. Bunun için bizlerden aldığın tüm deneyim ve birikimleri, kendinden sonra geleceklere aktarmalısın ki bu arzum gerçekleşsin.

Beni ve ikimizi birden var eden ananı mahcup etmediğin için sana minnettarım. Yolun açık olsun… Oğlum…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.