Orman yangınları içimizi yakıyor! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:31

Orman yangınları içimizi yakıyor!

Orman yangınları içimizi yakıyor!
Son Güncelleme :

21 Temmuz 2022 - 12:50

Özellikle yaz aylarında ülkenin farklı kentlerinde meydana gelen orman yangınları, toplumun ciğerini yakmaya devam ediyor. İklim krizi sürecinde önemi daha da artan ormanlarımızın, bu yangınlar yüzünden yok olması yaşamı  tehdit ediyor. Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Deniz Orhan, ormanların yangınlarla yok olmaması için hem vatandaşlara hem de yetkililere çağrıda bulundu.

Ormanların; bölgesel ve küresel açıdan iklimin ve biyoçeşitliliğin korunması açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Orhan, “Ormanların sera gazlarına karşı üstlendikleri görev, erozyona ve sellere engel olmalarının yanında halka ekonomik getirileri değerlendirildiğinde de ne kadar önemli olduğu anlaşılmakta. Ormanlar fotosentez yoluyla havadan aldıkları karbondioksiti kendi yapılarına katıp bu gazın atmosferdeki seviyesini azaltarak sera gazı etkisini hafifletirken yangının yanında çarpık kentleşme ve düzensiz madencilik faaliyetleri sonucunda ormansızlaştırma ağaçların karbon bağlama ihtimalini almaktadır” dedi.

BİR KIVILCIM, KÜL EDEBİLİR

Orman yangınlarını bir felaket olarak yorumlayan Başkan Deniz Orhan, “Ormansızlaşma sırasında ağaçlar yanıyor, yani bir orman yangını meydana geliyorsa, ağaç gövdelerinde biriken karbon da atmosfere karışmakta ve iklim maliyeti yükselmektedir. İklim değişikliği ile orman yangınları arasında karşılıklı ilişkiler var. İklim değişikliği yangın riskini artırıyor. Kuraklıklar ve sıcaklık artışlarıyla orman daha yanıcı hale geliyor ve o sırada bir kıvılcım çok büyük yangınlara yol açabiliyor. Orman yangınları sonucunda ağaç varlığımızı kaybediyoruz. Odunda depolanmış olan karbon da karbondioksit olarak atmosfere gitmekte ve dolayısıyla iklim değişikliğine neden olmaktadır” diye konuştu.

3 AYDA 13 DÖNÜM ORMANLIK ALAN YOK OLDU

Bu yıl Muğla, İzmir, Aydın, Balıkesir, Gaziantep, Manisa, Bursa ve daha birçok ilde orman yangınları meydana gelirken, Adana’da da toplam 6 noktada ormanlık alan yangına teslim oldu. Kentin farklı bölgelerinde çıkan yangınların kısa sürede kontrol alındığını ifade eden Orhan, “Bu yıl 26 Mayıs Çukurova Salbaş Mahallesi, 28 Mayıs Kozan Akdam Mahallesi, 23 Haziran Pozantı Alpu Mahallesi, 4 Temmuz Aladağ Kızıldam Mahallesi, 15 Temmuz Feke’ de orman yangını yaşandı. Çıkan yangınların oluşturduğu tahribatlar küçük ölçüde olmasına rağmen yaklaşık 13 dönüm ormanlık alanımızı kaybettik” diye belirtti.

LÜTFEN DİKKAT!

Orman yangınlarının insan kaynaklı çıkabildiği gibi doğal olarak da meydana geldiğini hatırlatan Başkan Orhan, “Doğal sebeplerle çıkan yangınların yanı sıra insan faktörü de yangın sayısını büyük ölçüde arttırıyor. Çıkan yangınların dışında oluşan yangınların büyük çoğunluğunda maalesef insanların ihmali ve bilinçsiz oluşu söz konusudur. İnsan faktörlü yangınların oluşmasını önlemek için idarelerin gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Ormanlık alanlara insanların girişlerinin sınırlandırılması, sigara izmariti, cam, cam kırığı gibi maddelerin atılmaması ve en önemlisi halkın bu konuda bilinçlendirilmesi şart” dedi.

Meydana gelen orman yangınlarında hızlı müdahalenin önemine de vurgu yapan Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Deniz Orhan şunları söyledi: “Yangınlara hızlı müdahale sağlanması için orman gözetleme kuleleri, yeterli sayıda motorize ekiplerin hazır bulundurulması ve yangın söndürme ekiplerine yeterli eğitimin verilmesi gerekmektedir.”

AVRUPA DA YANIYOR!

Aşırı sıcaklar nedeniye Avrupa’nın ormanları da çıkan yangınlar yüzünden kül oluyor. Özellikle Fransa ve İspanya’da 100 bin hektarın üzerinde ormanlık arazi hala yanmaya devam ediyor. Bir haftayı aşkın süredir kontrol altına alınmayan yangınlar yüzünden, çevre köyler de tahliye çalışması sürüyor. Yetkililer sadece İspanya’da bir haftada 60 bin hektar alanın yandığını bildirdi. Orman yangınlarının yanı sıra aşırı sıcaklar yüzünden İspanya ve Portekiz’de binden fazla insanın da hayatını kaybettiği ifade edildi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.