Orman yangınları ve sonrası - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:07

Orman yangınları ve sonrası

Ülkemizin batısını etkisini altına alan Orman Yangınları % 95 İnsan Kaynaklıdır

Orman yangınları ve sonrası
Son Güncelleme :

15 Ağustos 2021 - 21:30

135 views

Ülkemizin batısını etkisini altına alan Orman Yangınları % 95 İnsan Kaynaklıdır

Son yıllarda tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de kıyılarda artan insan nüfusu artmaktadır.  Sorumsuz kişilerin piknik yerlerinde bıraktıkları cam şişeler, kırılıp atılan camlar ve diğer mercek etkisi yapacak malzemeler, sigara izmaritleri vs. alınmayan veya yönetilmeyen önlemlerden dolayı küçük bir noktada başlayan yangınlar hızla yayılmaktadır.

Ülkenin orman varlığı, mevsim etkisi ve olası risk yönetimine uygun olarak yangına karşı uzun erimli yeterli hazırlık ve planlamaların yapılması gerekirdi. Bulunduğumuz iklim kuşağında yazları yağışların olmaması, sıcaklık artışına bağlı toprak neminin azalması, ortamdaki tek ve çok yıllık bitkilerin kuruması nedeniyle yangınlar daha hızlı ilerlemektedir. 

 Yapılması Gereken Hususlar:

  • Kontrolü Keçi Otlatılması Önemli Bir Biyolojik Yöntem

Keçiler ortamdaki otları ve ağaç gövdelerinde gelişen sürgünleri tükettiği için yangının gelişmesini engelliyordu. Ancak bugün keçiler doğadan çok kapalı ağıllarda tutuluyor ve sayıları geçmişe kıyasla azaldı. Ayrıca doğal bitki ve hayvan  çeşitliliği de azaldığı için her etki yeni bir sonuç doğuruyor, oluşan sonuç yeni bir etkiye neden olmaktadır. Otlar geçmişte olduğu gibi keçi, dağ keçisi, geyik, tavşan ve diğer ot tüketen hayvanlar tarafından yeşilken tüketilseydi bu kadar kuru ot gelişmez ve yangınlar da hızla ilerlemezdi. Özetle Yangınla mücadelede kontrolü otlatma da önemli olup diğer birçok yönetim yöntemleri ile yangınlar önlenebilir ve en az hasarla kontrol edilerek söndürülebilirdi. 

  • Doğanın Kendini Yenileme Mekanizması Bulunduğundan, Doğanın Kendini Yenilemesine İzin Verilmeli

Ağaçlama yapılacaksa mono kültür olmamalı,   dışarıdan gelecek yeni türler ortama adapte olmazlarsa başka sorunlar da çıkabilir. 

Doğanın tüm renklerinin ortamda tekrar buluşmasına müsaade edilmeli.

Onun için yanan alanların insandan korunması ve otlatılmanın yasaklanması gerekir.

Ağaçlandırmada bölgeye adapte olmuş bitkiler seçilmeli. Aktarmada mikorizası ve doğal toprak ile birlikte aşılanmanın yapılması gereklidir.

Kesinlikte toprağa iş makineleri sokularak işlenmemeli.

 Yangın sonrası derinlerdeki kökler yeniden gelişebilmekte.

Ormancı arkadaşları dinlediğimde bitki türü, çeşit, boy çap konuları konuşuluyor. Soru toprak- bitki ekosistemi sorunudur. Asıl konu yer yüzeyinin koruyucu tabakası olan toprak ve toprak içindeki en önemli unsur olan organik materyalin ve doğal canlılığın yanmış olmasıdır. Yangın ile oluşan 200-800 0C’lik sıcaklık toprağa belirli bir derinliğe kadar nüfuz ediyor. Her bölge için ayrı ayrı, yangına toprak ve toprak minerallerinin nasıl tepki verdiği araştırılmalıdır. Ve yangın sonrası toprak ve doğal bitki örtüsü ne düzeyde ve ne hızda kendini yeniliyor,  hangi türler kendini daha iyi yeniliyor.

  • Ağaçlandırma Yapılacaksa Ekolojik İlkelere Uygun Olmalıdır.

 Çoğu zaman iyi niyetle başlatılan “ağaç dikme seferberlikleri” beklenen sonucu vermedikleri gibi orman ekosisteminin doğal gelişimine de zarar verebilir. Orman ve toprak ekolojisi bilgisine sahip uzmanlardan görüş almakta yarar var.

  • Mineral Yapının Yeniden Oluşumu Sağlanmalı

Yangın sonrası canlı varlığı ve organik maddesi yandığı için dokulardaki mineral bileşikler yüzeyde kalmış olup kısmen yeni gelecek bitkiler için önemli besin kaynağıdır. Tabii yeni oluşacak bitki topluluklarının organik madde biriktirmesi çok uzun zaman alacaktır. Onun için belirtilen teraslama, sekileme, doğal ortamda yetişmiş tüplü fidan dikimi ve diğer habitat aktarımı toprak teknolojisi mantığı ile geliştirilmelidir.

Yanan alanların yeniden restorasyonu için korunmalı ve etrafı çevrilerek yeniden bitki ekosisteminin yeniden gelişmesine koruyucu önlemlerin alınması gerekir.

  • Ekosistem/Ekoloji Çalışmaları Yapacak Araştırma Merkezi İhtiyacı Oluşmuştur 

Ormanları korumanın en iyi ve en ucuz yolu yanmalarını önlemektir. Bu bağlamda ormanların yanmaması, çıkan yangınların hızlı bir şekilde söndürülmesi veya çok hızlı gelişmemesi,  yanan yerlerin de ekolojilerine uygun olarak restore edilmesi, iklim değişimlerinin olası etkileri konularında ülke çapında ciddi, pek çok uzmandan oluşan bilimsel araştırma birimlerine gereksinim bulunmaktadır. Liyakate dayalı, konuyu bilen araştırma birimlerinin konuları bütünlüklü olarak çözüm odaklı değerlendirmeleri ve sonuçlarının yanmış alanlarda uygulanmalarında yarar görülmektedir.

  • Coğrafi Bilgi Sistemlerinden Yararlanılmalı

Çok geniş yüzeyleri kaplayan orman ve tarım alanlarını insan faktörü ile takip etmekte zorlanılabilmektedir. Günümüz teknoloji olan uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile ormanlarımızı yanmadan kontrol altına alabiliriz.

  • Orman ve Tarım Alanlarındaki Yangına Müdahale

Ülkemiz coğrafyasında kalan ormanların büyük bir bölümü taşlık kayalık sarp alanlarda olduğu için mutlaka havadan(uçak ile) müdahale edilecek altyapı oluşturulmalıdır. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye birimleri ile orman genel müdürlüğü entegre çalışacak şekilde işbirliği yapılmalıdır.

  • 1/100.000 Çevre Düzeni Planları Takip Edilmelidir

Çevre Düzeni planları en az bir ilin veya birden fazla ili birlikte yapılan planlardır. Planlamada tarım alanlarını, kentsel alanları ve orman alanlarını ilgili kurumlardan alınan harita ve sınırlara göre alanlar belirlenmektedir. Oluşan planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmaktadır. 28 Temmuz 2021 Tarihinde yanan orman alanlarında yapılacak plan değişikliği ile ilgili Turizm ve Kültür Bakanlığı yetkilendirilse de tüm Çevre Düzeni Planlarında yanan orman alanları orman görülmektedir. Bu plan değişikliği yapılmadan yapılaşmaya açılması mümkün değildir. Bundan dolayı çok kısa sürede ilgili bakanlıklar başta çevre düzeni planı olmak üzere bir çok imar planı yapılacaktır. Yanan orman alanlarının büyük bir bölümü CHP’den seçilen Büyükşehir Belediye Başkanları olduğu için tüm bakanlıkların plan değişikliğini takip etme, planlara askı süresinde itiraz etme ve dava açmak için şehir plancıları, orman jeoloji mühendisleri, hukukçular ve hekimlerden oluşan plan izleme birimleri kurmalılardır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Süleyman Yurtsever 28 Ağustos 2021 / 17:47 Cevapla

Sayın Ulaş Bey; bu ve diğer makaleleriinizi okudum, genel olarak olumlu buldum.Ancak yangınların çıkış sebepleri, evet insan kaynaklıdır fakat alt sebepleri çok çeşitlidir. selamlar,