“Ormanları imara açtırmayacağız” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:33

“Ormanları imara açtırmayacağız”

Son Güncelleme :

23 Mayıs 2021 - 20:54

85 views
“Ormanları imara açtırmayacağız”

Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Birinci Birleşimi, Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında gerçekleşti. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde korona virüs tedbirleri ile yapılan Meclis toplantısında toplam 16 madde görüşüldü.

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Emirler Mahallesi’ndeki ormanlık alanda ağaçların ‘gençleştirme’ gerekçesiyle kesilmesi ve bölgenin imara açılacağı ile ilgili endişeler üzerine konuştu. Başkan Özyiğit, var olan ormanları imara açtırmayacaklarının sözünü vererek, “Kendi adıma bu sözü veriyorum ve bu yerine gelmezse de gereğini yaparım o kadar da net söylüyorum. Var olan ormanı kestirip imara açtırmayız. Halkımıza ve hukuka güveniyorum. Bu olayda da hukuksal bir aksaklık olduğunda gereğini yaparız. Vatandaşlarımız endişelerinde son derece haklı, tüm varlığımızla böyle bir davranışın da karşısında oluruz. Sonbaharda oraya fidanları elimizde dikeceğiz” dedi.

“KENTİMİZDE YEŞİLİ ÖNCELEMEMİZ VE YEŞİL ALANLARI ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR”

Yenişehir’de yeşil alanların arttırılması ve hava kirliliğinin azaltılması konusuna özen gösterdiklerini ifade eden Başkan Abdullah Özyiğit, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne imza attıklarını hatırlattı.  Emirler ormanında ağaç kesimi ile karşı karşıya olunduğunu vurgulayan Başkan Özyiğit, “ Kentimizde yeşili öncelememiz ve yeşil alanları arttırmamız gereklilik arz ediyor. Yenişehir Belediyesi olarak iklim ve enerji konulu Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesine 2020 yılında imza attık ve orada bir taahhüdümüz var.  10 yıl içerisinde karbondioksit emisyonunu yüzde 40 düşüreceğiz. Yeşili arttırarak, betonu ve hava kirliliğini azaltarak ve çevreye daha fazla özen göstererek bunları başarabilir diye düşünüyoruz. İlçemizde konut, ibadethane, ticaret, spor, turizm, eğitim, sağlık parsellerinin bahçe mesafelerinde binanın zeminin oturduğu her 30 metrekareye bir ağaç şeklinde yönetmelik varken biz kent estetiği kurulu ile almış olduğumuz kararla bunu arttırmayı ve çok sayıda ağaç dikilmesini sağlayacağız.  Biz göreve geldikten hemen sonra yine Emirler bölgesinde tıraşlama şeklinde bir kesim uygulandı.  Bu kesim uygulandıktan sonra biz bugünkü kaygıları o gün de dile getirdik ve bu işin bilimsel yönünü araştırarak, konuyu anlamaya çalıştık. Aynı kaygıları taşıdık, yani acaba burası kesildikten sonra imara mı açılacak. Böyle bir şey yapılabilir mi kaygısını güttük ama kesimden sonra oraya ıslah edilmiş tohumlarla bir dikim gerçekleşti. Yapmış olduğum temaslarda Emirler Mahallemizdeki söz konusu o bölgede imar gibi vesaire bir uygulama olmayacak. Ancak burada endüstriyel plantasyon dediğimiz konunun kentin hemen yakınında olması özelliği hepimiz rahatsız eden konu” ifadelerini kullandı.

“KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ”

Ağaç kesilmesi konusunun takipçisi olduklarını söyleyen Başkan Özyiğit, bilimsel yaklaşımlardan da uzak durmayacaklarını belirtti. Mersin Orman Bölge Müdürü ile görüştüğünü kaydeden Başkan Özyiğit, “Burada devletin bürokratlarının ifade ettiği şey şu; diyorlar ki burası 50-60 yıllık bir orman.  Oradaki orman çelimsiz, verimsiz yani ince ağaçlardan oluşuyor. Yani devasa ağaçlar yok bölgede. Şimdi burada Orman Bölge Müdürümüz  ‘sekiz on tane bilimsel kritere bakarak bu işi yapıyoruz, biz her yerde bu uygulamayı yapamayız dolayısıyla kısa sürede burada makinalarla çalışılarak teraslama ve daha sonra kökler temizlenecek ve fidanlarımızı oraya dikeceğiz’ diyor. Önümüzdeki sonbaharda bu dikim işlemi gerçekleşecek.  Tabi şekli tartışıyoruz, ülkemizde bu kadar çok orman yangınından sonra imara açılan bu kadar çok yer olunca,  bu kadar çok kıyım ve doğa katliamı olunca yani ranta doğanın kurban edildiği koşullar olunca tabi ki vatandaşımızın ve bizlerin kaygılanması çok doğru ve yerinde bir davranış.  Bu konunun takipçisiyiz ve takipçisi olmaya devam edeceğiz ama bilimsel yaklaşımdan da uzak durmayacağız. Yani şunu söylemek istiyorum, 17. yüzyıldan beri Avrupa’da uygulanan yöntemlerin ülkemizde de uygulanmasını çok doğru buluyoruz. Gecikmiş olmasının da altını çiziyorum. Ancak biz kente yakınlığı nedeniyle yapılan uygulamayı doğru bulmuyoruz. Yani tıraşlama yöntemiyle yapılan bu gençleştirme çalışmasını doğru bulmuyoruz. Fakat yapılan işi şuan belediyemizin hukukçuları da inceliyor. Hukuksal açıdan bir sıkıntı varsa konuya ilişkin dava açacağız.  Oraya imar olmayacak, yeni fidan dikilecek tabi ki bir fidanın yetişmesi 20 yılı bulacak. Bölgede bu hassasiyetimiz devam edecek. Ben geçen yıldan biliyorum, geçen yıl da bu bölge plan kapsamındaydı. Yani olaya her tarafından bakalım ve şu kararlılığı gösterelim bizim bilgimiz dışında hiçbir işe kentimizde müsaade etmeyelim ama işi de zamanında ele alıp, zamanında tepkimizi koyalım. İş belli bir aşamaya geldikten sonra rengi daha farklı oluyor ve daha zorlaşıyor” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.