Pandemi eğitimi de vurdu - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 22:55

Pandemi eğitimi de vurdu

Pandemi eğitimi de vurdu
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2021 - 21:24

44 views

Eğitim İş Adana 2 Nolu Şube Başkanı Erkan Şenol, pandemi sürecinde yaşanan olumsuzlukları ve bu sürecin öğrenciler açısında uzun vadede de büyük sıkıntılara yol açabileceğini söyledi. İl Hıfzısıhha Kurulları kararınca, iller bazında eğitimin şekillendiğini ve bu durumun eşitlikten uzak bir tavır olduğunu ifade eden Başkan Şenol, “16 Mart 2020 tarihinde başlayan bir haftalık kapanış ve hemen arkasından uzaktan eğitime geçiş süreciyle başlayan ‘Salgın Süreci’ 12 Ekim 2020’de aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçilmesi kararıyla revize edilmişti. Yine 15 Şubat 2021 tarihinde köy okulları ve anaokullarında yüz yüze eğitime geçilmesi yönünde bir karar daha alınmıştı. 1 Mart 2021’de özel gereksinimli öğrenciler için özel eğitim okulları ve sınıflarında yüz yüze eğitime geçilmesi kararı alınmış, sınav döneminde olan 8 ve 12. sınıf öğrencileri ve ilkokulların tüm sınıflarında seyreltilmiş olarak haftada iki gün yüz yüze eğitim kararı alınmış, diğer sınıflarda uzaktan eğitime devam edildi” dedi.

Kontrol altına alınamayan salgın nedeniyle geçtiğimiz haftalarda yaşanan on yedi günlük tam kapanma uygulamasıyla, okulların tamamında uzaktan eğitime geçildiğini ve sonrasında Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) ve özel gereksinimli öğrenciler için yüz yüze eğitim kararı alındığını belirten Başkan Erkan Şenol, “Sık sık kararların değiştiği, örneklerin yaşandığı yaklaşık 15 aylık sürece aç-kapa kararları damgasını vurdu” diye konuştu.

AŞI KRİZİ

Yüz yüze eğitim için en önemli koşulun, eğitim çalışanlarının aşılanması olduğunun altını çizen Başkan Şenol, “Eğitim öğretimdeki uygulamalar da diğer alanlar gibi aksaklıklarla dolu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre, Şubat 2021’de köy okullarında ve anaokulları/sınıflarında görev yapan öğretmenlerin aşılanması ile başlayan takvim, bir süre sonra kesintiye uğramış ve uzun süre aşı yapılmamıştır. Halen lise ve ortaokullarda çalışan branş öğretmenleri, Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullarda çalışan personelle belli yaş grubunda olanlar aşılanmamıştır” diye belirtti.

EBA TV’YE ERİŞİM SIKINTISI

Yüz yüze eğitim koşulları hazırlanmadan yüz yüze eğitim yapılmaya çalışıldığını aktaran Başkan Erkan Şenol şunları söyledi: “Salgın sürecinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a göre 1.5 milyon, sendikalara göre 3.5 -4 milyon öğrenci EBA TV üzerinden uzaktan eğitime erişememiştir. Bu soruna çözüm bulmaya çalışan toplamda yaklaşık 500 bin tableti farklı dönemlerde dağıtmıştır. Dağıtılan tabletler MEB verilerine göre öğrencilerin ihtiyaçlarının yüzde otuz üçünü sendikalara göre yüzde onunu ancak karşılayabilmiştir. EBA TV üzerinden yapılan uzaktan eğitim yayınının altyapısındaki aksaklıklar ve eksikler yüzünden (sorunlar giderilene kadar) sık sık EBA TV ’ye erişilememiş ve eğitim öğretim kesintiye uğramıştır. Ayrıca birden fazla öğrenci olan ailelerin çocuklarından ancak biri erişim sağlamış diğerleri erişememiştir. EBA TV erişimi olan öğrencilerin de uzaktan eğitime katılamadıkları düşünülürse sorunun büyüklüğü net bir şekilde görülmektedir.”

Uzaktan eğitim sürecine katılamayan öğrencilerin bir başka katılamama nedeninin de internet altyapısı olmayan yerleşim yerlerinde oturan öğrencilere internet altyapı hizmeti götürülememesi olduğunu vurgulayan Başkan Şenol, “Bu bilgiler ışığında salgın sürecinde eğitim öğretimin gerçekleşmesi MEB tarafından doğru planlanamamış ve yamalı bohçaya döndürülmüştür. Oysa ki eğitim bir toplumun gelişmesi ve çağdaşlaşmasını sağlayan en önemli süreçtir. Bu süreç liyakatlı bireyler tarafından yönetilmelidir” dedi.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.