"Para kazanmanın cinsiyeti yok" - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:50

“Para kazanmanın cinsiyeti yok”

“Para kazanmanın cinsiyeti yok”
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 21:48

166 views

Mersin’de Gümrük Müşaviri ve başarılı iş insanı Ayla Harp, üretmenin ve para kazanmanın önemini anlatıp kadın girişimcilerin başarılarını övünçle sıraladı. Para kazanmanın cinsiyeti bulunmadığını vurgulayan Ayla Harp, cesur kadın girişimcilerin desteklenip onların başarılarıyla gurur duyulmasını istedi. İş yaşamının yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ve farkındalık çalışmalarını anlatan Ayla Harp ile söyleştik.

ARI GİBİ ÇALIŞIYOR

– Ayla Hanım kendinizden bahseder misiniz? Ayla Harp kimdir, neler yapar, girişimcilik alanındaki faaliyetleri nelerdir?

— 1990 yılında çalışma hayatına atıldım. 1993 yılında şirketimi kurarak, Gümrük Müşavirliği Hizmetleri, Gemi Acentalığı, lojistik ve dış ticaret alanında çalışmaya başladım. 2000 yılında ikinci şirketimi sadece Gümrük Müşavirliği Hizmetleri vermek için kurdum. Bugün kendi alanında en iyilerden biri olarak gümrükleme, lojistik, dış ticaret ve transit ticaret faaliyetlerime devam etmekteyim. 2010 yılında Niğde Ulukışla’da elma bahçesi kurdum ve yetiştiriciliğe başladım. 2014 yılında Pitaya (ejder meyvesi) üretimi, yetiştiriciliği, bahçe kurulumu  ve tarım üreticiliğine Mersin-Kazanlı’da ailemle birlikte başladım. Mesleki hayatım ile birlikte sivil toplum kuruluşlarında çalışmaya başladım ve görevler aldım. Mersin Gümrük Müşavirleri Derneği Üyesiyim. 2005 yılında kurduğumuz mesleki derneğimiz Gümrük Müşavir ve Müşavir Yardımcıları Derneği Kurucu üyesi ve yönetimi kurulu başkanıyım. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi oldum. 2012 yılından bu yana TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu ve İcra Komitesi başkanıyım. Mersin Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesiyim. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Üyesiyim. Mersin Ticaret Sanayi Odası Mesleki Komite Üyesiyim. Daha iyi bir dünyada yaşamak için daha çok çalışmamız gerektiğine inanıyorum.

FARKINDALIK YARATIYOR

– TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Doğu Akdeniz Bölge Temsilcisi ve TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığı gibi görevleriniz bulunuyor. Bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

— Kadın girişimciliğin geliştirilmesi ve daha çok kadının istihdama katılabilmesi için projeler geliştirmeye çalışıyoruz. İlimizde ve bölgemizde bulunan Valilikler, Belediyeler, Odalar ve  Borsalar, STK’lar, Üniversiteler, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, Üniversitelerdeki Girişim Merkezleri ve Teknoparklarla iş birliği yapıyoruz. Kadınlarımıza ve gençlerimize yol göstermek, eğitimler vermek, kooperatif çalışmaları ile kadın üreticilerin ürünlerini satmalarına yardımcı olmak, mentörlük yapmak gibi faaliyetlerimiz bulunuyor.  Bu ve benzeri çok sayıda projeyi başarıyla yürütüp kendi alanımızda farkındalık yaratmanın gururunu yaşıyoruz.

KADIN GİRİŞİMCİLERİ ANLATTI

– Son projeniz olan ve Türkiye’de ilk defa Mersin’de kurulan Kadın Girişimcilik Akademisi nedir? Hangi alanlarda faaliyet gösterecek ve ne gibi bir misyonla kuruldu?

— TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde pandemi döneminin sıkıntılarını fırsata çevirerek, pandemi sürecinde öne çıkan dijital dönüşüm ile girişimciliğin desteklenmesi ve gençlerin tecrübe sahibi sektöründe başarılı kadın girişimcilerimizle buluşturmak üzere yola çıktık. İş kadınlarımızın iş hayatına dair sektörel tecrübelerini ve başarı hikayelerini düzenli olarak ayda iki kere paylaşılabileceği bir platform oluşturduk. Düzenlediğimiz “Kadın Girişimcilik Akademisi” projesiyle girişimci adaylarımızın ve öğrencilerimizin iş hayatına atılırken ihtiyaç duyulabilecekleri tüm bilgi ve tecrübelere kolaylıkla erişebilmesini, iş hayatında ihtiyaçları olan mentörlüklerini yapmak ve gençlerimizin gerçek başarı hikayeleri ve iş hayatı deneyimleri ile motive edilmesini amaçlamaktayız. Pandeminin etkileri geçtikten sonra fiziki buluşmaları gerçekleştirmek girişimci adaylarımızın ihtiyacı olan eğtimleri ve atölye çalışmalarını birlikte gerçekleştirmek. Mersin Üniversitesi Genç Girişimici Uygulama ve Araştırma Merkezinde kuluçka çalışmalarını yapmak, yeni ürün çalışması olan girişimcileri melek yatırımcılar ile buluşturmak için çalışıyoruz.

“KADIN GİRİŞİMCİLERİN SAYISI ARTACAK”

– Bölge ve genelini değerlendirecek olursanız kadınların girişimcilik alanında profili nasıl? Geçmişten günümüze bu konuda ciddi bir artış olduğunu biliyoruz. Peki geleceğe bakacak olursanız şimdiki tablo ileriye yönelik oranda ne gösteriyor?

— Bölgemiz ve ülkemiz genelinde kadın girişimcilikte artış olduğunu verilerde de görüyor, biliyoruz. Elbette yeterli değil, dünya suralamasında maalesef alt sıralardayız. Ülkemizde daha çok kadın girişimcimizin  olması için 2007 yılında Türkiye Odalar Borsalar Birliği çatısı altında Birlik Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu önderliğinde 81 ilde Kadın Girişimciler Kurulları kurulmuştur. Oluşumdan sonra ciddi artışlar olmuştur. Daha çok kadın girişimci olması için hepimiz gece gündüz çalışıyoruz.  Bölgemiz Doğu Akdeniz ekseninde baktığımızda ve  değerlendirdiğimizde kadın girişimcilerimiz her sektörde var. Beklentimiz tüm paydaşlarımız ile yaptığımız çalışmalarımızda kadın girişimci sayımızın  artması yönünde.

“VERGİNİN VERGİSİ ALINIYOR”

– Türkiye’deki gümrük vergisi uygulamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

— Ülkemizdeki Gümrük vergisi oranları ülkeler bazında değişmektedir. ülkemizde ithalat aşamasında hesaplanan gümrük vergileri maalesef ek yük getirmektedir. Bu ek yük hesaplama aşamasında verginin vergisinin alınmasıdır. Örneğin eşyanın toplam CIF  kıymeti üzerinden gümrük vergisi alınıyor, vergi toplama ekleniyor, üzerinden varsa diğer vergiler her biri tek eklenerek KDV matrahı bulunuyor, bunun üzerinden KDV hesaplanıyor yani bizim ülkemizde  verginin vergisi alınıyor. Bu durum dış ticaret yapanların maliyetlerini artıyor. Biz gümrük müşavirleri özellikle yabancı yatırımcı mükelleflerimize bunları anlatırken inanın zorlanıyoruz. Çoğunlukla elimizde hesap makinası, uygulamalı olarak göstermek zorunda kalıyoruz. İthalat sırasında ödenen vergi ve diğer mali yükümlülükler ülkemiz mevzuatı açısından oldukça çeşitli ve karışıktır.

“ÜRETMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

– Gümrük vergilerinin ihracat ve ithalat üzerindeki etkileri nelerdir?

— Daha önce de ifade ettiğim gibi ithalat aşamasında verginin vergisinin alınması ek mali yük getirmektedir. Ülkemizde  sanayi üretiminde ithal girdi malları oldukça fazladır. Tarımda gübre, ilaç gibi, inşaatta daha pek çok kalemde ithal girdi sağlanıyor. Tabi ki bunların dışında oldukça fazla kalemlerde ithal girdilerimiz söz konusu. Dolayısıyla yüksek vergi oranları maliyete yansıyor, dış ticarette rekabetteki gücümüzü etkiliyor aynı zamanda iç piyasada tüketiciye yansımaktadır.

Ülkemizdeki yerli üreticiyi desteklemek ve üretime teşvik etmek adına gözetim ve koruma kapsamında alınan tedbirleri ve vergileri çok doğru buluyorum. Daha iyi bir dünya ve Türkiye’de yaşamamız için daha çok çalışmaya, üretmeye ihtiyacımız var.

çalışmanın, eğitimin, üretmenin, ticaretin, para kazanmanın cinsiyeti yoktur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.