Polisiye romana yeni bir soluk - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:34

Polisiye romana yeni bir soluk

Polisiye romana yeni bir soluk
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2022 - 14:09

24 views

Adana’da başarılı bir iş yaşamının yanı sıra yazdığı öykü ve kitaplarla özellikle okurların beğenisininkazanan Banu Akeloğlu’nun beklenen yeni nesil polisiye romanı olan Metaverse Cinayetleri adlı kitap satışa çıktı. Özellikle polisiye roman sevenlerin gözdesi olan Akeloğlu, geçtiğimiz haftalarda bir de Adana İş Kadınları Derneği’nin (İŞKAD) düzenlediği Kadın Girişimci Ödülleri, Sosyal Girişimci kategorisinde ödüle layık görüldü.

Türkiye’de polisiye yazarlığı ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Bu ülkede dünya çapında başarı elde edecek düzeyde polisiye yazarları olduğunu düşünüyorum ancak maalesef Türkiye’de polisiye yazarlığı hak ettiği yerde değil. Polisiye yazarlığı biraz popüler kültürün yönlendirmesine kurban gidiyor. Ben polisiye romanların, insana farklı bakış açısı kazandıran yapıtlar olduğuna inanıyorum. Eğer Türkiye’deki polisiye yazarlarımızın bilinirliği artsa, bu topraklardan ne kıymetli işler çıktığını tüm dünya görür.

“TAKINTILI BİR İNSANIM”

Sizin polisiye yazarlığına giden hikayenizi dinlemek isteriz…

Olağanın dışında bir takıntıya sahip olmak, bu serüvenin başlama sebebi. Günlük yaşamımda gerçekten kuruntulu, takıntılı bir insanım. Yoldan geçen ya da sohbet ettiğim birisinin görünenin dışındaki yönlerini keşfetmek istiyorum. Bu istek bana hayal dünyasının kapılarını açıyor. Kendimi de dahil ederek herkesin, karanlık bir yanının olduğuna inanıyor ve orada kendimce kurgular yapıyorum. Bu durumda polisiye yazmak kaçınılmaz oluyor. (Gülüyor…)

Peki kitap yolculuğu nasıl başladı?

Çok küçük yaşlarda yazmaya başladım. Okuduğum okullarda şiir ve kompozisyon dalındaki yarışmalara katılıyor, başarılar ve ödüller elde ediyordum. Birçok şiir ve deneme yazdım. Önceleri kitap yazma fikri yoktu aklımda. Sadece zihnimdeki kurgularla mini öyküler yazıyordum. Ortaya çıkan öykülere baktığımda, ortaya bir kitap kadar özgün bir yapıt koyabileceğimi düşündüm. İlk kitabım olan ‘Çünkü’ için kolları sıvadım. Kitap yayınlanmadan önce hayatımda çok özel bir yeri olan babam Yusuf Akeloğlu’nu kaybettim. Bu yüzden kitabı babama ithaf ettim. Sonrasında Adana’da bir yerel gazetede bu minik öyküleri yayınlamaya başladık. Özellikle pandemi sürecinde sosyal yaşamdan uzaklaşıp eve kapanan insanlar, öykülerimi çok sevdi. Okurların geri bildirimleri beni kitap konusunda cesaretlendirdi. Ben de bu cesaretle, sadece hemşehrilerimle paylaşabildiğim öyküleri daha geniş kitlelerle paylaşmak istedim. Gazetede yayınlanan öykülerimi derleyerek. Fani Öyküler kitabını çıkardım.

Üyesi olduğunuz Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nden söz eder misiniz?

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği, yüzden fazla polisiye yazarıyla polisiyenin gelişimine ve yeni yazarların ortaya çıkmasına destek veriyor. Birlik yazarları, Türk Edebiyatı’na kazandırdıkları kitaplarla polisiyenin gelişimine katkı sağlıyor. Üyelerimiz arasında başta başkanımız Algan Sezgintüredi, Ahmet Ümit, Ayşe Erbulak, Günay Gafur, Doruk Ateş ve niceleri gibi çok değerli yazarlar var.

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği olarak her yıl, “Kristal Kelepçe Polisiye Edebiyat Ödülleri” veriyoruz. Bu süreçte ben de jüri üyeleri arasında yer alıyorum. Birliğimiz sayesinde tüm polisiye yazarları tek çatı altında toplanmış olup, birlikte olmanın verdiği güç ile ilerleyen dönemlerde festivaller, panellerle ve okur buluşmaları gibi daha nice keyifli projelerle, polisiye edebiyatını yukarı taşıyacak her türlü etkinliğe imza atacağımıza inanıyoruz.

SANAL EVRENİN TEHLİKELİ ARKA SOKAKLARI

Son kitabınız olan Metaverse Cinayetleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Metaverse yani Türkçesi Sanal Evren olan kitap suç odaklı bir yapıya sahip. İnsanlık tarihi suç kavramı üzerine şekilleniyor. Tarihçiler kadar din bilimciler de aynı kanıda. Toplum bilimciler de sosyologlar da. Edebiyatçılar, “Suçun olmadığı metinlerin başarısından söz etmek mümkün olamıyor” diyorlar. Önümüzde bir de, sanal dünya ile gerçek dünya arasında ortaya çıkacak bir çelişki ve kaos var. Bu olası olası interaktif çatışmaların ve gelecekte işlenecek olan suçların nasıl bir tırmanışa geçebileceğini ortaya koyan bir hayal ürünü Metaverse Cinayetleri.

KUTU

Kitaptan alıntı:

-Bu dünyayı bu evreni kim yarattı?

-Tanrı değil mi?

-Tanrıya inanıyor musun?

-İnanıyorum. Adına ne denir bilemem. Bir yaratıcı var.

-Burada olduğu gibi orada da var ve orada, bu dünyadaki tanrının yarattığı insan sayısı kadar yaratıcı var. Anlatabiliyor muyum? Burada kaderimizi bir kişi yazıyorsa, orada milyarlarca tanrı her şeyi her gün yeniden yazıyor ve sen, her gün her şeye yeniden başlıyorsundur kim bilir?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.