“Potansiyeli olan bir şehiriz” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:15

“Potansiyeli olan bir şehiriz”

“Potansiyeli olan bir şehiriz”
Son Güncelleme :

07 Şubat 2021 - 16:00

114 views

Pandemiyle birlikte birçok sektör gibi turizm sektörü de derin yaralar aldı. Bu süreçte yaşanan sıkıntılar ve öncesinde bölgemizdeki potansiyellerin değerlendirilmesi hakkında Nextour Seyahat Acentesi Sahibi Nesrin Göçhan ile sohbet ettik.

Turizmde Adana’nın potansiyeline güvendiğini söyleyen Göçhan, üretilecek her projenin zaten hoşgörülü ve barışçıl olan Adana kentine ve kentin insanına güzel geri dönüşler sağlayacağını bunun için de herkesin, tüm sektörlerin üzerine düşeni yapması gerektiğini anlattı.

Nesrin Hanım sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Eskişehir İktisadi İlimler Akademisi İktisat Fakültesi mezunuyum. Hatta Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen hocamdı. Eğitimimden sonra 8 yıl bankada çalıştım. Bu mesleği daha fazla devam ettiremeyeceğimi düşündüğüm için yeni arayışlara girmiştim. İnsanlara dokunan, insanlarla iç içe bir mesleğe ilgim vardı. Bu mesleği de Adana’da yapmak istedim. Adana için ne yapabiliriz, nasıl aktif oluruz diye düşünürken kendimi turizm sektöründe buldum. Bir arkadaşımla birlikte turizm sektörüne giriş yapmaya karar verdik. Böylece 1988 yılında turizm sektöründe faaliyet göstermeye başladım. Adana’nın aslında iyi bir potansiyeli vardı ancak turizm atıl bir şekilde duruyordu. Biz de bunu değerlendirmek istedik.  Bu konuda araştırmalar yaptık.

Neden Adana?

Şehrimiz genel olarak barışçıl bir bölge. İsteseydim bu sektörü daha farklı bir şehirde de icra edebilirdim tabi ki ama burada olmaktan keyif alıyorum. Her şeyden önce Adana iklim olarak da oldukça müsait bir şehir. Yazın aşırı sıcak olsa da 45 kilometre ilerimizde denizimiz var. Ayrıca komşu ilimizin denizinden de faydalanabiliyoruz.  Yani bu kentin insanı olarak çok şanlıyız çünkü kent olarak hem verimli tarım topraklarına hem çok sayıda tarihi ve kültürel mirasa hem de şehrin ortasından geçen büyük bir nehre sahibiz ki özellikle nehrimiz bizim için çok önemli bir hediye. Üstelik nehrimizin üstünde çok eski bir köprü var.  Bu da güzel projeler için büyük bir potansiyel sağlıyor.

“İNSANLARA TURİZMİ ANLATTIK”

Sektöre girdiğinizden bu yana Adana’da turizm alanında ne gibi gelişmeler oldu?

İlk başladığımızda Adana’da insanlar turizmin ne olduğunu bilmiyordu. “Adana’da turizme yönelik ne var ki?” diye soranlar bile oluyordu. Önce, turizm sektörüyle bağlantılı olan 54 meslek grubundan kişilerle halka turizm olduğunu anlattık.  Sonra da turizmin önemini burada yaşayan bürokratlara anlattık. Ekonominin ve işsizliğin ilacının turizm olacağı konusunda bilgilendirmeler yaptık. Bunun için de projelere yönelmek gerektiğini anlattık. Bu görüşmelerimiz yavaş yavaş karşılık bulmaya başladı. İlk başlarda beklediğimiz gibi olmasa da bir süre sonra turizmin önemini kavramaya mecbur kaldılar. Çünkü başka şehir ve ülkelerde katıldıkları fuar ve bunun gibi etkinliklerdeki gözlemlemelerine dayanarak, turizmin önemini kavradıkça ve Adana’daki potansiyeli de gördükçe bu konuya daha çok zaman ve bütçe ayırmaya başladılar. Gelinen nokta tabi ki yeterli değil, bulunduğumuz coğrafi konum çok önemli. Bunu değerlendirmeliyiz. Ancak son yıllarda bazı olumsuz etkiler altında kaldık. Özellikle Suriye’de yaşanan olaylar bizim bölgemizi de etkiledi. Çünkü bizim için büyük bir Suriye pazarı ve o bölgeyle kültür birliği vardı. Yaşanan olaylar, olumsuz olarak yansımaya başladı. Şimdi de yerel yönetimler tarafından turizm odaklı projelerin yeteri kadar olmaması turizmin gelişmesini yavaşlattı.

“BÖLGEMİZ EĞLENCEYE ÇOK UYGUN”

Adana turizm sektörü açısından nasıl bir potansiyele sahip?

Bölgemiz gastronomik anlamda son derece zengin bir kültüre sahip. Mesela bir kişi Türkiye’nin başka bir ucundan uçakla gelip Adana Kebap’ını yiyip geri dönebilir.  Zaten bölgenin yapısı eğlenceye çok uygun. Bunu en çok Portakal Çiçeği Karnavalı ile gördük. Bu karnavalda oldukça barışçıl bir şekilde birlik içinde olabileceğimizi gördük. Kimsenin kimseyi ötelemediği, insanların eğlendiği bir ortam oluştu.  Bu karnaval Adanamız için çok güzel bir tanıtım oldu. Bu konuda da karnavalın isim babası Ali Haydar Bozkurt’a bir kez daha teşekkür ediyoruz. Daha sonrasında Lezzet Festivali’nin düzenlenmesi yine Adana’nın tanıtımı açısından çok başarılı oldu. Bunun gibi projeler gerçekleştirildikçe Adana ve Adanalılar benimsiyor.  Çünkü bu gelişimler, burada yaşayanların sayesinde de oluyor. Biz istediğimiz kadar turizmi geliştirmeye yönelik adımlar atalım, halk sahip çıkıp benimsemedikçe gelişme tam anlamıyla gerçekleşemez.  Genel olarak baktığımızda turizm konusunda çok karamsar değilim. Ancak hepimiz Adana için bir şeyler yapmaya devam etmeliyiz. Bu şehirden ekmek yiyorsak, herbir bireyin bu kente bir yerden katkı sunması lazım. Bu konuda yapacak daha çok işimiz var.

Yerel yönetimler sektörün gelişmesi açısından yeteri kadar proje üretiyor mu ya da destek veriyor mu?

Yerel yönetimlerin daha aktif hale gelmesi gerek.  Onlar da projelerle ilgili birimlerini kurdular zaten.  Zaman içerisinde çeşitli projeler, etkinlikler düzenleniyor.  Tarihi bölgelerde incelemelerde bulunuyorlar. En çok da Tepebağ’ın turizme açılması bizim açımızdan çok iyi oldu. Gelen turistlerin tarihi mekanlarımızı da ziyaret etmesi oldukça önemli.  Turizm bir vizyon meselesi. Vizyonu yüksek olan şehirler, turizm alanında istedikleri başarıyı yakalayabilir. Bu konuda en güzel örneği Eskişehir’de görebiliyoruz.  Şehrine para kazandırıyor.

“KARATAŞ PROJELENDİRİLMELİ”

Deniz turizminde oldukça gerilerdeyiz üstelik denize kıyımız fazla olduğu halde… Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Kendi denizimizi verimli bir şekilde kullanamıyoruz. Aslında Karataş’ın turizme açılması gerektiğini sürekli tekrarlıyoruz. Oranın projelendirilmesi taraftarıyım. Bunu da sürekli dile getirdim. Ama bir yandan da bakir olmasını tercih ediyorum. Oralarda doğaya uygun yapıların olması taraftarıyım. Doğal yapıları bozulmadan projeler yapılabilir. Aynı zamanda düz alanlarından dolayı golf sahasının yapılabileceğini düşünüyorum. Hatta 2. Belek olabiliriz diye düşünüyorum. Bunu iddialı bulunuyorlar ama aslında yabancı bir golf yatırımcısı da geldi araştırtmalar yaptı bu bölgede. Bu konuda o yörenin halkının da desteği çok önemli.

“TURİZMCİLER UNUTULDU”

Pandemi turizmi nasıl etkiledi?

Covit-19 virüsü en çok da turizm sektörünü vurdu. Seyahatler, uçak seferleri durdu; insanlar evlere kapandı; kültür bölgeleri ve oteller kısıtlamalara girdi. İnsanlar önceliğini sağlık olarak belirledi. Sağlık olmadan da hiçbir aktivite yapılamaz hale geldi. Pandeminin en ağır mağduru turizm sektörü ve sektörün bağlantılı olduğu tüm meslek grupları oldu.

Bu süreçte beklediğiniz desteği görebildiniz mi?

Bizim beklentimiz, belirli kaynaklar ve turist getiren, diğer ülkelerin insanlarıyla kültür iletişimine giren biz turizmcilerin diğer ülkelerdeki gibi turizmciler gibi desteklenmesiydi. Ancak hiç destek görmedik. Hala da bu konuda beklentimiz var. Bu konu sürekli meclis gündemine de taşınıyor.  Ancak bununla ilgili herhangi bir açıklama yok. Turizmciler unutuldu. Sadece kredi imkanı sağladılar. O da herkese verilmedi. Zaten verilse de iş yapamayan işletmeler ve kurumlar, ödeme dönemlerinde ciddi sıkıntılara düşecek.  Her sektör gibi bizler de sadece kısa çalışma ödeneğinden faydalandık. Böylece mevcut elemanları çıkarmadan izine gönderdik. Çünkü diğer taraftan hem elemanı çıkarıp zamanı geldiğinde yerine yetişmiş kalifiye eleman bulma sorunu ile karşılaşacaktık hem de elemanın uzun yıllar verdiği emeği hiçe sayarak onu mağdur edecektik. Biz de bu ödenekten faydalanarak geçici bir çözüm yoluna gittik.

Türkiye genelinde 77 bin turizm çalışanı var.  TÜRSAP üyesi, 12 bin seyahat acentesi bulunuyor.  Sektörün diğer meslek gruplarını da bu sayılara dahil edersek, Türkiye genelinde 2 milyonun üstünde turizm çalışanı var. Bu kadar insan, bu koşullarda hayatına devam etmeye çalışıyor.

Nazire Hiçyakmazer

EN ÇOK KAZANANLAR

 • BARMA43.56 10.00%
 • ASUZU291.00 9.98%
 • GSRAY5.99 9.91%
 • DMSAS5.77 9.90%
 • KIMMR4.24 9.84%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • PAMEL187.20 -10.00%
 • CMENT39.16 -9.98%
 • TIRE19.84 -9.98%
 • KZBGY31.40 -9.98%
 • OLMK11.75 -8.20%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO61.40 2.08%
 • AKBNK10.07 2.76%
 • YKBNK5.62 3.88%
 • SASA52.70 -0.19%
 • GARAN18.07 8.20%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.868.44 % 1,37
DOLAR 17.9437 % 0,54
EURO 18.5336 % 0,85
BITCOIN 24.174.55 % 1,13
ÇEYREK ALTIN 1.685.88 % 0,12
GRAM ALTIN 1.041.52 % -0,05