Puduhepa’nın ışığı, barışı dünyaya yayacak - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:26

Puduhepa’nın ışığı, barışı dünyaya yayacak

Puduhepa’nın ışığı, barışı dünyaya yayacak
Son Güncelleme :

26 Eylül 2021 - 21:29

40 views

Türk Kadınlar Derneği Konseyi Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Av. Meryem Türktekin ve ekibi, kadın çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Pandemi sürecinde online toplantılarına ara vermeyen konsey, dünyanın ilk barış sözleşmesi olan Kadeş Antlaşması’nı sağlayan Puduhepa’yı bir model olarak dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) yazdıkları mektupla da kadınların barış ortamında var olmaları için mücadele veren Türktekin, cinsiyet eşitliği ve kadına şiddet konusunda ses getiren farkındalık çalışmalarını sürdürüyor.

Av Meryem Türktekin, yaptıkları çalışmaları ve Puduhepa’nın önemini gazetemize anlattı.

Meryem Hanım, konsey olarak kadınlar için yaptığınız çalışmaları biliyoruz. Yine de özetleyecek olursak kısaca neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?

Biz kadınların kendi güçlerinin farkına varmaları ve neler yapabileceklerini kavramaları konusunu önceleyen çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle bu konuda rol model olabilecek kişileri öne çıkararak “Bakın onlar başardı siz de başarabilirsiniz. Yeter ki kendinize güvenin” mesajını veriyoruz. Bunun için düzenli olarak konferanslar düzenliyoruz. Pandemi nedeniyle bu konferanslarımız şu an online olarak gerçekleşiyor. Kadınların var olma mücadelesinde bir temsil olan Puduhepa’yı dünyaya tanıtarak onun hikayesini tüm kız çocuklarına ve kadınlara anlatmaya başladık. Yüz yüze eğitimler başladığı için okullarda da konferanslar vermeye başladık. Örneğin geçen hafta dünya barış günü kapsamında Akademi Okulu’nda konferans verdik. Çocuklarımızın barış, eşitlik, özgürlük, demokrasi gibi kavramları küçük yaşta içselleştirmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

“ÖĞRENCİLERE BARIŞI VE PUDUHEPA’YI ANLATTIK”

Akademi Okulları’nda verdiğiniz konferansta öğrencilere hangi konuları aktardınız?

İlk konu başlığımız elbette ki dünya için öncelikli olan barıştı. Öğrencilere tüm dünyada savaşın ve şiddetin kötü sonuçlarına dikkat çekerek, barışın önemine vurgu yaptık. Barışın; güven ve huzur içinde yaşayabilmenin ön koşulu olduğunu, barış olmadığı takdirde canımızın, malımızın, insanlık onurumuzun güvende olmadığını, bu nedenle de ‘demokrasimize ve cumhuriyetimize’ sahip çıkmak zorunda olduğumuzu anlattık. Çocuklara, barışın önemini kavramış olan insanların; din, dil, ırk, cinsiyet ve sair hiçbir ayrım göstermeksizin tüm insanları sevebilen, onların tercihlerine ve kararlarına saygı duyabilen kişiler olduğunu ifade ettik. Bu tür kişilerin sadece insanların değil; kedinin, köpeğin, ağacın çiçeğin, tabiattaki börtü böceğin dahi yaşam hakkına saygı duyduklarını söyledik. Tüm savaşların insanlığa ve doğaya karşı işlenen bir suç olduğunu anlatarak, savaşlarda yaşamını kaybeden insanların, sevdiklerini kaybeden annelerin, eşlerin, yetim kalan masum çocukların acılarını paylaştık. Tabi ki barışı anlatırken Barışın Kraliçesi Puduhepa’yı ve onun mücadelesini de vurguladık.

EŞİTLİK VE BARIŞIN KRALİÇESİ

Peki, Puduhepa’yı bize de anlatır mısınız?

Puduhepa, dünyada ilk yazılı barış sözleşmesi olan Kadeş Barış Antlaşması’nın yapılmasını sağlamış, siyasi ve sosyal alanda tarihte büyük etkileri olmuş, yargının başında yer almış, 33 asır önce Çukurova topraklarında yaşamış, çok zeki ve olağanüstü başarıları olan, kız çocuklarına ve kadınlara rol model teşkil edebilecek güçlü bir Anadolu kadınıdır.

Yaşadığı Lawazantia Kenti’nin Ceyhan’ın Tatarlı Köyü’nde olduğu kabul ediliyor. O ülkesinde 16 yıl boyunca süren savaşları diplomasi yoluyla sona erdirmiş, savaşın doğurduğu kötü sonuçları gördüğünde halkının her şeyden daha çok barışa ihtiyacı olduğunu anlamış, krallara ve kraliçelere mektuplar yazarak barışın önemini anlatmış ve barışı sağlamış.  Savaşlar yüzünden halkının yaşadığı acıları sona erdirmek için iletişim gücünü kullanarak Firavunu barışa ikna etmiş ve tarihteki ilk barış sözleşmesini krallarla birlikte eş yetkiyle mührünü basarak imzalamış. Hatta bu sözleşmenin bir örneği şu anda BM’in duvarında asılı. Üstelik bu sözleşme, sadece ilk barış sözleşmesi değil ayrıca yeryüzündeki eşitlik ilkesine dayanan en eski sözleşmedir. Bu sözleşme ile ilk defa bir kadın uluslararası bir alanda mührünü kullanmıştır. Bu nedenle Puduhepa dünyada hem kadın- erkek eşitliğinin sembolü hem de barışın kraliçesi olarak kabul edilir.

“O BAŞARISINI BİLGELİĞİNDEN ALIYOR”

Sizce öyle zorlu bir dönemde Puduhepa’yı bu başarıya götüren şey neydir?

Puduhepa sıradan bir din adamının kızıydı. Yani öyle eğitim düzeyi yüksek veya varlıklı bir aileden gelmiyordu. Bir kraliçeydi fakat başarısının nedeni bu da değildi, zira o dönemden önce birçok kraliçe geldiği halde hiçbiri böyle bir sözleşme yapamamıştı. Bence onun başarısı küçük yaşta yüreğine insan sevgisi ve merhamet aşılanmış,  zeki ve bilgiye hevesli bir kadın olmasında yatıyor. Puduhepa’nın daha çocuk yaşta kendine şöyle bir söz verdiği söylenir: “Ben Puduhepa. Kimseler bilmezken ben okuyacağım. Bilge insanlar gibi ben de yazacağım. Büyük insanlar gibi düşüneceğim. Yoluma çıkan engelleri aşacağım. Yıldızlar şahidim, sözüm söz olsun.”  İşte bence onu başarıya götüren şey tam olarak budur. Küçük yaşta hedefini belirlemiş olması, aklı ve yüreğidir.  Onun için bu sözü çok önemsiyorum, tüm kız çocuklarının ve kadınların kendine böyle bir söz vermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kendim de dahil toplumda bir yere gelebilmiş tüm kadınların yaşamında buna benzer hikayeler olduğunu biliyorum. Puduhepa kendisini öylesine bilgiyle donatmıştır ki, onu mutlak başarıya ulaştıran şey bu olmuştur. Zaten Hitit Kralı da ondaki bu bilgeliğe hayranlık duyduğu için tüm konularda onu yetkili kılmış. O ülkesinde askeri alan hariç her alanda var olmuş, kralın sahip olduğu tüm yetkileri kralla birlikte veya tek başına her zaman kullanmıştı. Çevresindeki herkesi bilgeliği ile kendine hayran bırakan bu kraliçe, zamanla fikirlerini herkese benimsetmiş ve barışı sağlamıştır. Ne mutlu ki bize, onun sayesinde barış dünyaya ilk kez Adana’dan doğmuş.

İlerleyen dönem hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?

Gerçekleştirmek istediğimiz birçok projemiz var. Ancak bildiğiniz üzere 2021 yılını Puduhepa tanıtım yılı ilan ettik. 2022 yılında da bu tanıtımlarıma devam edeceğiz. Okul konferanslarımız da düzenli olarak devam edecek. Çocuklara öfke kontrolü eğitimleri de vereceğiz. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne de ortak bir proje yürütmek için müracaat ettik. Başvurumuz olumlu karşılandı ancak pandemi nedeniyle 2022 yılına erteledik. Puduhepa’nın mührünü ve sözünü okullara afiş olarak astırmak ve bu konudaki çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.

Ben topluma rol model olmuş başarılı tüm kadınların tanıtımını önemli buluyorum. Zira bunun kız çocuklarında motivasyon yaratacağına, özgüvenlerini artıracağına; erkek çocuklarında da kadına saygı kültürünü geliştireceğine,  kadını ikinci sınıf olarak gören zihniyeti değiştireceğine inanıyorum.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.