Sağlık çalışanları isyanda! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:52

Sağlık çalışanları isyanda!

Sağlık çalışanları isyanda!
Son Güncelleme :

20 Haziran 2022 - 19:12

Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’na teklif olarak sunulan düzenleme kabul edildi. Uzun zamandır hak arayışını sürdüren ve Sağlık Bakanlığı’nın vaatleriyle aylarca oyalanan sağlık emekçileri, düzenlemede hiçbir taleplerinin karşılanmıyor olmasına isyan etti.

Umutla aylardır yasal düzenleme bekleyen sağlık çalışanları bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Hekim ve Sağlık Emek-Meslek Örgütünün tüm bileşenleri, seslerini duyurabilmek için Türkiye’nin dört bir yanında grevlerini sıklaştıran sağlıkçılar, yapılan yasal düzenlemenin ayrıştırıcı olduğunu ve haklarının gasp edildiğini dile getirdi. Sağlık çalışanları adına, geçen hafta Adana’da gerçekleşen iş bırakma eyleminde konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Sağlıksız sağlık sistemine göz yummayacağız. Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizlerin istekleri çok basitken, sizler ısrarla vermemek için her şeyi yapmaya devam ediyorsunuz” tepki gösterdi.

“UCUBE SENARYODAN DERHAL DÖNÜN”

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi poliklinikler önünde ve Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik önünde gerçekleşen eylemde Menteş sözlerine şöyle devam etti: “Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz. Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen bizler biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz. Bugün mecliste görüşülen ucube senaryolardan derhal dönün ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) başta olmak üzere sağlık alanındaki emek ve meslek örgütleri ile uygun bir yasa hazırlayın. Bu ülkenin hekimleri, tüm sağlık emekçileri haftalık ve süresiz iş bırakmalara hazırdır. Bizi buna mecbur bırakmayın.”

“ESKİ TASARIDAN DA KÖTÜ”
Genel Sağlık İş Sendikası Adana Şube Başkanı Dr. Selim Eryürek de gazetemize yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz Aralık ayında hazırlanan tasarıyı yetersiz bulmuştuk. Şimdi yapılan yasal düzenleme, o tasarının dahi gerisinde kalmıştır. Burada hiçbir sağlık çalışanına fayda sağlayacak bir durum yok”
diye konuştu.
“ÖZÜR DİLEMELİ”
‘Memur maaşları bütçeye yük’ sözüyle gündeme gelen AKP Milletvekili Uğur Aydemir’i kınayan Başkan Eryürek, “Sağlığa uzak sağlık bakanından, çalışana kin besleyen bürokrattan,
memur maaşlarının bütçeye yük olduğunu söyleyen vekilden kimseye hayır gelmez. Bu sözü sarf eden milletvekili ekonomik sebeplerle intihar eden sağlık çalışanının ailesi başta olmak üzere, tüm sağlıkçılardan özür dilemeli” dedi.
YARATILAN ALGI, ŞİDDETİ ARTTIRIYOR
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Eşbaşkanı Halide İnci ise, mücadelelerinin yalnızca
sağlıkçılar için değil aynı zamanda halkın sağlık hakkı için yapıldığını vurgulayarak, “Önceliğimiz sağlıkta şiddetin
son bulması. Şiddetsiz ortamda çalışmak istiyoruz. Şiddetten arındırılmış güvenli bir ortam, halkın daha nitelikli hizmet
almasını sağlar” diye ifade etti.
Katledilen Dr. Ersin Arslan ve hemşire Ömür Erez’i hatırlatan İnci sözlerini şöyle tamamladı: “Sağlık bakanı ve hükümet, ‘sağlık emekçileri sadece para için çalışıyor’ algısı yarattı. Bunun yanı sıra sağlıkta şiddetin artması 2003 yılından beri uygulanan sağlıkta dönüşüm programının bir sonucudur. Şiddet yasasının etkin olması için ceza caydırıcı olmalı. Şiddete mağduru daha tedavisini olmadan, suçu işleyen karakoldan çıkmamalı ve hiçbir şekilde indirim uygulanmamalı.”

SAĞLIKÇILAR NE İSTİYOR?
• Emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı
• Nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar
• Sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları.
• Emeklilikte insanca yaşanacak emekli maaşı.
• Toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi.

Mine YORMAZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.