Saklı bir Hazine; Güzel KEMALİYE - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:02

Saklı bir Hazine; Güzel KEMALİYE

ski ismi EĞİN. Eğinlilerin talebi ile Cumhuriyetin ilanının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kemaliye Belediye Başkanlığına hitaben çektiği

Saklı bir Hazine; Güzel KEMALİYE
Son Güncelleme :

30 Ocak 2022 - 17:48

Eski ismi EĞİN. Eğinlilerin talebi ile Cumhuriyetin ilanının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kemaliye Belediye Başkanlığına hitaben çektiği cevabi telgraf ile 21 Ekim 1922 tarihinde Eğin ismi Kemaliye olarak değiştirilmiş.

Erzincan’ın Fırat Nehri kıyısındaki bu şirin ilçesi görenleri büyülüyor. Yalnızca doğası değil tarihi ve kültürü ile de bir Hazine Kemaliye.

Konumu itibarıyla Vadiye doğru inerken Fırat’ı tepeden gören manzara zaten kalbinizi çalıyor. Fırat Nehri’nin iki kenarında yemyeşil bir doğa ile onun yamacına kurulmuş bir cennet adeta.

Merkeze ulaştığınızda şirin çarşı karşılıyor sizi. Eski ve çok güzel restore edilmiş konaklarla çevrili sokakta küçük oteller, restorantlar var. Tamamıyla doğal ürünlerin satıldığı ve çok ilginizi çekecek küçük dükkanlardan alışveriş yapmak isteyeceksiniz. Sokak sokak gezdikçe halen içinde yaşam olan eski konakların içinde yaşayan Kemaliye’ye tanık olacaksınız.

Doğa sporları için de tercih edilen Kemaliye; bir Doğa harikası Karanlık Kanyon’a evsahipliği yapıyor. Munzır Dağlarının arasındaki Karasu Nehri’ne dik olarak inen karşılıklı iki yakanın ortasında 9 km’lik bu muhteşem kanyon’da yapılan tekne turu da çok keyifli.

Adım adım gezerken bir de Lökhane’ye denk geleceksiniz. Yörenin geleneksel tatlısı olan Lök, kuru dut ve ceviz ezilerek yapılan bir tatlı.  , eski dönemlerde saraylarda padişahlara ikram edilmesi nedeniyle “padişah tatlısı” olarak da adlandırılan lök, çok doğal ve güzel bir lezzet.

Kemaliye çarşı içinden tepeye doğru çıktığınızda tüm manzarayı ayaklarınızın altına alıp çayınızı kahvenizi içebileceğiniz bir güzel yer de Manili Yol. Osmanlı döneminde erkekler çalışmak için İstanbul’a gittiklerinde Kemaliyede kalan eşleri, yavukluları maniler yazmışlar. İşte bu manileri derleyip uzunca bir yol boyunca asıp güzel bir mani yolu yapmışlar.

Eğin dedikleri bir küçük şehir,
Ana ben cahilim çekemem kahır,
Yediğim ağudur, içtiğim zehir,
Tez gel ağam tez gel Eğinli misin,
Sılaya dönmeye yeminli misin?

…….

“Orda Bir Köy var uzakta”

Bir güzellik de Kemaliye’nin hemen yakınındaki Apçağa köyü.  Kültür Bakanlığı tarafından tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen  ve Ahmet Kutsi Tecer’in Köyü olan “Orda bir köy var uzakta” adlı şiirin ev sahibi.

Gezip sohbet ettikçe ve çevreyi gördükçe inandığım şu oldu ki yaşadığı yere değer veren, değerlerine sahip çıkanlar varsa o yöre değerine değer katıyor. Yaşadığı yerin değerlerini bilen ve inanan kişiler varsa ne mutlu.

Erzincan’ın bu güzel ilçesine en az birkaç gün ayırmanızı öneririm.

Belgin Özçelik

Tüm sorularınız için belgin@nevatur.com.tr

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.