Sanatsal bir dokunuş… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:26

Sanatsal bir dokunuş…

Sanatsal bir dokunuş…
Son Güncelleme :

18 Ekim 2021 - 22:36

63 views

Başarılı Performans Sanatçısı ve Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Öğretim Görevlisi Müge Çakır Korkut, Adana’ya Korart Stüdyo’yu kazandırdı. Yaratıcı Drama, oyunculuk, Pantomim, resim ve heykel gibi alanlarda eğitim vermeye başlayan atölye, kentteki sanatseverlerin beğenisi topladı.

OFLUOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Pantomim Sanatçısı, Oyuncu, Yönetmen ve İstanbul Üniversitesi bünyesinde yer alan Türkiye’nin tek Pantomim Bölümü’nün kurucusu olan Vecihi Ofluoğlu’nun öğrencisi olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çakır Korkut, “Bir topluma, sanata dair bir şeyler sunabilmek, bilime katkı koymak kadar değerli. Hocam Ofluoğlu, Pantomim sanatına adını altın harflerle yazdırdı. Hem sanata duyduğum sevgi ve ilgi hem de hocamın emeklerine bir vefa niteliğinde Korart Stüdyo’yu açmaya karar verdim. Pantomim’e gerçek anlamda gönül veren insanlar ‘iletişimin, kelimelerin olmadığı yerde başladığı’ görüşünü benimser. Bu sanatın gücünü keşfettiğinizde, dünyanın başka kapılarının açıldığını hissediyorsunuz. Ben de bu sanata katkı koyabilmek ve insanlara Pantomim’i anlatabilmek için çıktım bu yola. Tabii yaratıcı drama, oyunculuk, resim ve heykel eğitimlerimiz de olacak. Bu süreçte en büyük destekçilerimden biri olan eşim Mustafa Korkut’a da çok teşekkür ediyorum. Varlığından dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi.

PANTOMİM’LE KENDİNİ KEŞFET

Pantomim sanatına ilgi duyup atölyeye gelen kişilerin tereddüt yaşadıklarını vurgulayan Korkut, “Kişilerin en büyük çekinceleri hiç konuşmadan böyle bir sanatı icra edip edemeyecekleri oluyor. Genelde ‘Ben çok konuşan biriyim nasıl yapabilirim?” gibi sorular alıyorum. Aslında karakteristik olarak ben de konuşmayı çok seven biriyim. Ancak Pantomim öyle etkileyici bir sanat ki, içine girdiğinizde kendinizi ona kaptırabiliyorsunuz. Sadece bedensel olarak değil ruhsal olarak da dahil olduğunuzda konuşmadan kendinizi somut şekilde kolaylıkla ifade edebiliyorsunuz. İnsanların hobi olarak rahatlıkla ilgilenebileceği bir alan” diye konuştu.

***KUTU***

Pantomim sanatının kişide yarattığı farkındalıklar ilgi çekici. Özellikle çocuklar için oldukça yararlı bir sanat olan Pantomim, sözsüz sergilenen oyunlarla, hem içe dönük hem de çevresel iletişimi arttırıyor.

  • Çevreye karşı duyarlılık arttırıyor.
  • Yaratıcı düşünmeyi sağlıyor.
  • Hayal gücünü minimal hareket ve zamanda kullanarak, maksimum üretim sağlanabileceği, bu sayede zamanı doğru kullanmayı öğretiyor.
  • Analitik düşünme becerisini geliştiriyor.
  • Ritim duygusunu geliştiriyor.
  • Odaklanma sorunu, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitenin önüne geçmede yara sağlıyor.
  • Beden dilini, gözlem yeteneğini ve özgüveni arttırıyor.
  • Soyut ve somut kavramları algılamada ve hikaye yaratmada katkı sağlıyor.
  • Kendini ifade etmekte zorlanan çocukların, yeteneklerini kendi farkındalıklarıyla keşfetmesini sağlıyor.
  • Biçim verme yeteneği gelişiyor.

CANLI HEYKEL PERFORMANSIYLA MEDİTASTON HİSSİ

Geçmiş dönemde canlı heykel performanslarıyla da kendini ifade eden Çakır Korkut, bu performansın kendisinde meditasyon hissi yarattığını belirterek, “Uzun zamandır canlı heykel performansı sergilemiyorum ancak o dönemde benim için bir meditasyon gibi geliyordu. Çünkü kendimizden arınarak farklı hislere yolculuğa çıkıyoruz. Öyle ki performans sırasında gelen dış etkilere karşı bir nevi üçüncü göz geliştirmeniz gerekiyor. Bu da kendinizde farklı bir koruma yöntemi oluşturuyor. Bu durum benim tiyatro performansıma da olumlu etkiler sağladı. Kendimi daha iyi ifade etmeye başladım” şeklinde konuştu.

Gelecek haftalarda açılışı yapılacak olan Korart Stüdyo eğitmenleri, sanatseverlerle buluşacak olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyor.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.