Sanayicinin destekçisi ‘TÜSİKON’ - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:02

Sanayicinin destekçisi ‘TÜSİKON’

Sanayicinin destekçisi ‘TÜSİKON’
Son Güncelleme :

20 Şubat 2022 - 21:03

14 views

Ülke olarak zor günler geçirdiğimiz bu dönemde, ekonomi ve siyasette yaşanan dengesizlik yatırımcılar açısından da öngörüsüz bir ortam yarattı. Bu belirsizlik yüzünden frene basan yatırımcılar nedeniyle, sanayinin gelişiminde de ciddi bir durgunluk söz konusu. Hem üretimi ve üreticiyi desteklemek, hem de yeni yatırımlarla sanayiyi güçlendirmek adına etkin bir şekilde çalışmalar yürüten Türkiye Üreticiler Sanayiciler İş Adamları Konfederasyonu (TÜSİKON), Adana’da da konfederasyon İl Başkanı Vedat Örgen’in öncülüğünde, kente dinamizm katacak projelere imza atıyor.

TÜSİKON’un  çatısı altında Adana’da neler yapılıyor?

Konfederasyonumuz üretime, üreticiye destek olmak için faaliyet gösteriyor. Bu faaliyet alanı çok geniş bir yelpazenin bileşeninden oluşuyor. Adana özelinde konuşmam gerekirse, bu kentin stratejik öneme sahip olduğunu biliyoruz. Buna rağmen kentin sanayici açısından cezbedici yönleri törpülenmiş durumda. Teşviklerin zorlaşması, işçi kalitesinin düşmesi gibi sorunlar yaşanıyor. Bizler öncelikle Adana’daki yatırımcıların, başka kentlere gitmemesi için çalışmalar yapıyoruz. Var olanı korumak elbette ki ilk hedef. Bu nedenle kentin önde gelenleriyle birlikte, mevcut sanayicinin sıkıntılarını çözmek istiyoruz.

Adana’da sanayiciyi desteklemek adına böyle bir birliktelik var mı?

Kesinlikle var. Hatta Adana’da ilk kez yöneticiler arasında böylesine güçlü uyum ve iş birliği yapıldığı söylenebilir. Bu anlamda Adana Valimiz Sayın Süleyman Elban’a yürekten teşekkür ediyorum. Sivil toplum kuruluşlarını (STK) ve kentin çıkarları doğrultusunda yapılan çılaşmaları çok önemsiyor ve bu konuda elinden geleni yapıyor. Valimiz ile birlikte yerel yöneticilerimizin de varlığını hep hissediyoruz. Bu dinamizm yakalanmışken, kent için fayda sağlayacak birçok şey, el birliğiyle yapılabilir diye düşünüyorum.

“HAVAALANI GİDERSE SANAYİ ÇÖKER” 

Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılıp taşınarak, Çukurova Bölgesel Havalimanı yapılması uzun zamandır gündemde. Bunun etkisi yatırımcı açısından nasıl olur?

Bu konu, şu anda Adana’ya yatırım yapacak iş adamları için büyük bir handikap olarak görülüyor. Yatırımcının çekincelerinden birisi de Havalimanı’nın kapatılacak olması. Çok net söylemeliyim ki, Şakirpaşa Havalimanı kapanırsa, Adana Sanayisi çöker. Kente yeni yatırım gelmesi ile ilgili zaten yeterince olumsuz koşul varken, havalimanı ile ilgili yaşanacak sıkıntılar kent sanayisini çıkmaza sürükler.

İSTİHDAM İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Adana’nın kalkınması için öncelikli olarak neler yapılmalı?

Bir kentte yatırımın artması, o kentin birçok anlamda refaha kavuşmasını sağlayabilir. Bizler TÜSİKON olarak, sanayiciyi, üreticiyi desteklerken, o kentin vatandaş nezdinde yaşanan yaralarını da sarmak isteriz elbette. Adana’da işsizlik sorunu bir çığ gibi büyüyor.  Bizler, TÜSİKON Adana bünyesinde bulunan 24 sanayici üyemizle birlikte, işsizlik konusunda da fayda sağlamak istiyoruz. Bu konuda çeşitli adımlar atıldı, belediyelerle işbirliği konusunda girişimlerde bulunduk. Çukurova Belediyesi bünyesindeki İstihdam Birimi ile birlikte hareket etmek üzere, İstihdam Protokolü imzaladık. Bu protokol kapsamında, Çukurova Belediyesi İstihdam Birimi’ne işe ihtiyacı olduğunu bildirip, başvuran vatandaşlarımızı, personel ihtiyacı olan sanayicilerimize yönlendiriyoruz. Çukurova Belediyesi ile yaptığımız bu anlaşmayı, en kısa sürede diğer belediyelerimizle de yapacağımıza inanıyorum. Çünkü bir kentin tam anlamıyla kalkınabilmesi için toplumun bütün kesimlerinin refaha ulaşması gerektiğinin bilincindeyiz.  Biz de TÜSİKON çatısı altında bir STK olarak, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

TÜSİKON olarak, Adana için yakın gelecekte bir planınız var mı?

Elbette çok sayıda projemiz var. Bu projelerle ilgili görüşmeler devam ediyor. Ancak sanayicinin içinde bulunduğu durum atlatılırsa, hareket alanımız daha da genişleyecek. Son dönemde yaşanan bakan değişiklikleri, ekonomideki çalkantılar, muhalefetin seçim baskısı yatırımcıya el çektirmiş durumda. Kısa vadede bu sorunların çözülmesini temenni ediyorum. TÜSİKON olarak, Mart ayında Kütahya’da kapsamlı bir İş Geliştirme Fuarı yapılacak. 2022 yılı içerisinde Adana’da da böyle bir fuar organize etmek istiyoruz.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.