Satsneferu Adana’ya gelsin! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:32

Satsneferu Adana’ya gelsin!

Satsneferu Adana’ya gelsin!
Son Güncelleme :

05 Ekim 2021 - 0:30

133 views

(Adana/ Taşköprü ve Tepebağ)

4000 yıllık heykelimizi geri istiyoruz

Adana’da neredeyse 40 yaşının üzerindeki  herkesin okuduğu bir okul vardır. Tepebağ Ortaokulu… Daha önceki ismi ise birinci ortaokulmuş. Bir de ikincisi olduğu için birinci ortaokul. Bu ortaokulun mimari olarak birbirinden çok farklı iki binası vardı. Biri Amerikalılar tarafından yapılmış eski bina, diğeri ise Fransızların yaptığı yeni bina. Yeni dediysem işgalden kalma, yani en az 100 senelik… Eskisi ise 1870 de yapılmış.

(Tepebağ Ortaokulu Tarihi Binası)

Bu eski bina Amerikalı rahipler tarafından inşa edilirken temel çukurundan bir heykel çıkıvermiş. Mısırlı Hemşire Satsneferu ismi verilen heykeli papazlar, bir patates torbasının içinde Amerika’ya kaçırmışlar. Heykel günümüzde Newyork Metropolitan Müzesi’nde bulunuyor.

Yapılan karbon testleri sonucu sadece 2 metrelik bir kazıda bulunan bu heykelin yaşı tam 4000 yıl.

Benim babam Mehmet bey Adana Belediyesi istimlak dairesinde çalışırdı. Ege Bagatur’un  başkan olduğu yıllar… Yani 1970 civarı olmalı. Tepebağ Mahallesi’nin ortasından geçen Cemal Gürsel Caddesi genişletilecek. O dönem çok zor olmalı ki, babam evde yapacakları  işle övünürdü;

“ Yokuşu düzelteceğiz, caddenin bir ucundan bakınca öbür ucu görünecek.”

Ancak yokuşu düzeltmek için vurulan ilk kazma ile birlikte tarihi eserler çıkmaya başlayınca, zamanın müze müdürü aletlerin önüne yatarak işlemi durdurduydu. Çaresiz asfalt var olan yüzeye dökülüp cadde yapıldı. Mecburen de yokuş bir cadde oldu.

(4000 Yaşındaki Satsneferu heykeli Adana tarihi hakkında fikir verir)

Satsneferu Heykeli, İnsanlık tarihinde böylesine önemli bir yere sahip Tepebağ’ın, değerini ortaya koyabilecek  çok önemli bir tarihi buluntu. Misis, Anavarza, Tatarlı gibi, Magarsus ve Tepebağ’ın da kazılmasıyla çok daha eskilerine ulaşabileceğimizi düşünmemize rağmen, bugün itibariyle Adana’da bulunan en eski buluntulardan biri olan Satsneferu heykeli maalesef hala Metropolitan Müzesi’nde…

(Satsneferu Heykeli, günümüzde Metropolitan Müzesi’nin kıymetli eserleri arasında Newyork’ta sergileniyor)

İzinli olmayan bir kazıdan, yasadışı yollarla çıkarıp, yine yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılan Satsneferu’nun artık kentimize gelmesi gerekmiyor mu? Elimizdeki belgeler onun yurtdışına çıkışının tüm aşamalarının yasadışı olduğunu, hiç tereddüt bırakmadan ispatlayacak durumda. Sadece bu belgelerden yola çıkarak resmi müracaatların yapılması gerekiyor.

Acaba kent yöneticilerimiz bu müracaatı yapma konusunda bizlerle iş birliği yapar mı?

Veya bu konuda daha önceleri açmış olduğumuz imza kampanyasını yeniden gündeme getirsek, kentimizdeki belediyeler, değerli milletvekillerimiz, valilik veya müze bize destek olur mu?

Kent yöneticilerimizden haber bekleyerek saygılarımı sunuyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.