Şehit Erkut Akbay’da neler oluyor? - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 05:34

Şehit Erkut Akbay’da neler oluyor?

Adana’nın Yüreğir ilçesi Şehit Erkut Akbay Mahallesi, bir yıl önce riskli alan ilan edildi

Şehit Erkut Akbay’da neler oluyor?
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2021 - 20:14

41 views

Adana’nın Yüreğir ilçesi Şehit Erkut Akbay Mahallesi, bir yıl önce riskli alan ilan edildi. 20 Ağustos 2020 tarih ve 2848 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile ilan edilen riskli alan 6 bin kişiyi tam bir yıldır kara kara düşündürüyor. Yaşadıkları evlere ve arsalarına çok düşük kamulaştırma bedeli belirlenen mahalle sakinleri, kentsel dönüşüm projesi ile daha da mağdur ediliyor.
Burada yaşayan yurttaşlar zaten dar gelirli… Yıllarca biriktirdikleriyle bir ev ya da bir dükkân sahibi olmuşlar. Şimdi hem evlerinden olacaklar hem de borç yükü altına sokulacaklar. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle gerçekleştirilecek proje mahallede yaşayan insanların yaşam biçimine uygun değil. Komşuluk ilişkileri, müstakil ev rahatlığı, bahçe, kira geliri, dam ve akrabalık bağlarının ön planda olduğu mahallede çok katlı ve aynı katta 4 daire olacağı öğrenilen binalar insanları geriyor. Bir sabah kalktıklarında kapılarının önünde buldukları ‘evlerinizi boşaltın’ tebligatları da zaten gerginliğin tuzu biberi olmuş.
Kentsel dönüşüm konusunda iyi niyetinden şüphe etmediğim Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir, geçtiğimiz günlerde bir milletvekilinin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve il müdürlüğü yetkilileriyle mahallede toplantı düzenledi. CHP Milletvekillerinin mahalle sakinleriyle görüşmesinden sonra gerçekleştiğini belirtmemiz gereken bu toplantıdan mahalle halkı adına bir sonuç çıkmadı. Mahalleliden yana tavır sergileyeceğini belirten Belediye Başkanı ile birlikte gelen iktidar partisine mensup milletvekili de iddialı konuşmalar gerçekleştirse de şimdilik ortada yine bir kaos hakim. “İstemezseniz bu projeyi hayata geçirmeyeceğiz. Bu kadar net” diye konuşan sayın milletvekiline hatırlatmada bulunalım. Yüreğir Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla görüşmeler gerçekleşiyor. Bu görüşmeler yüz yüze de oluyor, telefon trafiğiyle de… Belirlenen düşük miktarlı kamulaştırma bedelleriyle ilgili herhangi bir değişiklik yok. Vatandaşla pazarlık da yapılmıyor. Kamulaştırma için imza atılıp atılmayacağı soruluyor. Mahalle halkının büyük çoğunluğu da bu şartlarda kamulaştırmayı haklı olarak istemediklerini beyan ediyor.
Siz bu işin takipçisi olacağınızı söylediniz. Bizler de takip ediyoruz.
İddialı söylemlerinizin devamını sonuç odaklı getirmenizi bekliyoruz.
Doğduğunuz, büyüdüğünüz, sokaklarında top oynadığınız mahallenize, mahallelinize sahip çıkın!
İyi günleriniz, iyi haftalarınız olsun…
Dostça kalın…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.