Seyhanlı kadınlar omuz omuza - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 05:50

Seyhanlı kadınlar omuz omuza

Seyhanlı kadınlar omuz omuza
Son Güncelleme :

06 Haziran 2021 - 18:20

70 views

Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Rukiye Çinkılıç, Seyhan’da Kadın Dayanışması için yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

‘Kadın Dostu Belediye’ olarak adından sıkça söz ettiren Seyhan Belediyesi, 96 mahalleyi kapsayacak çok sayıda  projeye imza attı. Seyhan’ın demografik yapısı gereği, Adana’nın yansıması olduğunu ifade eden Av. Çinkılıç, “İlçemizde doğudan göç eden ve mülteci sayısı oldukça fazla. Biz de hem oryantasyonu sağlamak, hem de ihtiyaç sahiplerine daha yaşanabilir bir Seyhan inşa edebilmek için çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu konuda Başkanımız Sayın Akif Kemal Akay çok duyarlı. Onun desteğiyle güç buluyor ve kadın mücadelesini hep birlikte yükseltiyoruz” dedi.

Seyhan Belediyesi’nde kurulan eşitlik birimi ve Kadın Aile Müdürlüğü ile ortak projeler ürettiklerini belirten Av. Rukiye Çinkılıç, “Belediyemizin her birimiyle işbirliği halindeyiz. Burada ‘kadın ve çocuk’ söz konusu olduğunda partilerüstü bir dayanışma içerisinde oluyoruz. Söz  konusu Seyhanlı vatandaşlarımızın çıkarı olduğunda, belediye bünyesinde farklı partilerden arkadaşlarımızla bir araya gelebilmek bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu. 

‘KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ’NE YOĞUN İLGİ

Seyhan’da yaşayan özellikle mülteci kadınlara yönelik faaliyet yürüten Kadın Dayanışma Merkezi, ilçe halkı tarafından yoğun ilgi görüyor. Emek Mahallesi’nde bulunan merkezin içerisinde, Türkçe eğitimi ile birlikte, keçe, resim, seramik, sabun ve kolonya yapımı, dikiş eğitimi kursları bulunuyor. Kadınların eğitim esnasında çocuklarını bırakabilecekleri kreşte de çocuklara yönelik eğitim ve aktiviteler yapılıyor. Alman Federal Ekonomik Birliği ve Kalkınma Bakanlığı’nın ‘Yenilikçi Kadın Çalışmaları Projesi’ kapsamında desteklenen eğitimler, üretim ve sonrasında istihdama yönelik olarak devam ediyor. Yoğun olarak eğitim alan mültecilerin ürettiği ürünlerin pazarlama ve satışı için yakın sürede bir kooperatif kurulması planlanıyor. Kadınlar, Kadın Dayanışma Merkezi’nde becerilerini geliştirirken aynı zamanda sosyalleşerek rehabilite oluyor. Kadın Dayanışma Merkezi’nin yanı sıra, ilçenin dezavantajlı mahallelerinde açılan Seyhan Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezleri de (SEYMER), vatandaşların ilgisiyle dolup taşıyor.

‘KADIN KADININ YURDUDUR’

Hem ekonomik hem kültürel anlamda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Av. Çinkılıç, “Ailenin geçimine destek amaçlı yürütülen Halkkart Projesi devam ediyor ve şu anda 2 bin 500 aileye Halkkart desteği sağlıyoruz. Bunların tamamı da ailenin kadınına teslim edilmiş durumda. Burada amaç onları, hep yardıma muhtaç durumda bırakmak değil. Bu ailelerimizle ilgili istihdam konusunda çalışmalar da yapıyoruz. İlçe genelinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, projeler üretiyor ve kadın dayanışmasını bu doğrultuda güçlendirmeye gayret ediyor. Çünkü biliyoruz ki, bir kadını en iyi bir kadın anlar. Kadın birbirinin kurdu değil; yurdudur. El ele verirsek, her zorluğu aşabileceğimize inanıyorum” diye belirtti.

‘KADINA DESTEK’ BÜYÜYOR

Son yıllarda kadın hakları mücadelesinin çok daha görünür ve aktif olduğunun altını çizen Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Rukiye Çinkılıç şunları söyledi: “Kadınlarımıza güç vermek için, her alanda projeler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılının Ocak ayında, Kadın Dernekleri Federasyonu ile Seyhan Belediyesi arasında imzalanan protokol ile hem kadınlarımıza danışma desteği sağlıyoruz hem de şiddet mağdurlarımıza yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu protokol kapsamında, ilçemizdeki eczanelere takılan ışıklı tabelalarımızın üzerinde bulunan numara federasyonun numarası. Şiddete uğrayan ve yardıma ihtiyacı olan kadınlarımız,  ‘Aile İçi Şiddet-Acil Yardım Hattı’ yazılı tabeladaki telefon numarasından 7/24 yardım talep edebilir.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.