Siyaset Sosyolojisi - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:46

Siyaset Sosyolojisi

Siyaset sosyolojisi, politikanın bilim olarak kabul edilmesinden sonra modern anlamda ikinci dünya savaşı

Siyaset Sosyolojisi
Son Güncelleme :

03 Nisan 2022 - 19:01

25 views

Siyaset sosyolojisi, politikanın bilim olarak kabul edilmesinden sonra modern anlamda ikinci dünya savaşı sonrasında kabul edilmeye başlıyor. Teorik olarak sosyolojinin alt başlığı olarak inceleme konusu yapılıyor. Ben bu makalede işin teorik yönü değil de günümüz toplumun ve siyasi partilerin durumunu yazı başlığına uygun şekilde yer vermeye çalışacağım.

Münci Kapani Politikaya Giriş eserinde; politika, devlet, iktidarın meşruluğu ve en önemlisi politikanın yönetenler ve yönetilenler ayrımına dayandırılması konularına yer veriyor.

Yönetetilenlerin davranışları ve seçim tercihleri siyaset sosyolojinin konusunu oluşturmaktadır.

Kısaca seçmenlerin yaşı, gelir düzeyi, cinsiyeti, kamu veya özel sektör çalışanı olması yada işsiz olması, yaşadığı şehir ve üyesi olduğu dernek, sendika parti özellikleri seçimlerin sonucu açısından önem kazanmaktadır.

Özellikle 40 yaş üzeri seçmenler de örgütlü olma yaklaşımı bulunmaktadır. Bir başka ifade ile meslek odalarında, sendikalarda, derneklerde ve siyasi partilerde üyelik ve yönetici olmak siyaseti yönlendirmek için gerekli adım olarak görülmektedir.

 Kısmen bu durum geçerli olsa da “Son Kuşağın” böyle bir tercihinin olmadığını daha önce yazmış olduğum köşe yazısında değindiğim için burada yer vermeyeceğim.

40 yaş altı ve z kuşağı nasıl davranıyor?

 Artık herhangi bir meslek odası, sendika, dernek veya parti çatısı altına girip bir yere bağlanmak istemiyorlar. Örgütlenmelerini, çevreye karşı işlenen suçlar olduğunda, insan haklarına karşı tutum geliştiğinde veya sokak canlılarına eziyet edildiğinde hemen gerçekleştirilebildiğini gözlemekteyiz. Genç seçmen açısından kısaca en büyük parti, sendika, dernek ve oda çevre merkezli etkinlikler oluşturuyor.

Günümüz de elbette ekonomik olumsuzluklar tüm seçmenleri etkilerken onların oylarını almak ve yöneticileri olmak için birçok araştırma yapılmakta her gün bu sonuçlar açıklanıyor. Partilerin oy oranları tespiti yanı sıra seçmenler neler istiyor yeteri kadar araştırılmıyor. Bundan dolayı da kararsızlar  %15-18 aralığında bulunuyor.

Siyaset sosyolojisi modern olarak 1950 ler olarak kabul edilse de 1500 yıllarda devlet yöneticilerinin prensliklerdeki yönetim anlayışı, prensliklerde yaşayanlar ve bu prenslikler aralarındaki ilişkileri günümüz siyaset sosyolojine ışık tutacak şekilde Machiavelli’de görmekteyiz

İşin özeti 520 yıldır yöneticiler, yönetilenleri analiz edip iktidarlarını sürdürmeye çalışıyor.

Yönetilenler ve yöneticiler ayrımın en aza indiği kolektif olarak yönetim kararlarının alındığı bir gelecek dileğiyle…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.