Sokakta çocuk var! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:38

Sokakta çocuk var!

Trafikte arabanın camına mendil ya da yara bandıyla yanaşan, kışın yalınayak

Sokakta çocuk var!
Son Güncelleme :

06 Şubat 2021 - 16:55

56 views

Trafikte arabanın camına mendil ya da yara bandıyla yanaşan, kışın yalınayak, parktaki o soğuk bankta uyuyakalan çocuklar. Tamlamasıyla birlikte çekinerek ifade edeyim: Sokak çocukları. Hani bir söz var ya “Sokak çocuğu diye bir şey yoktur. Sokaklar doğurmaz.”
Tam da bu cümle nedeniyle çekiniyorum ‘Sokak Çocukları’ demekten.
1 Şubat Sokak Çocukları Farkındalık Günü sebebiyle değil; farkındalık oluşana kadar her gün yazıp çizilesi, hassas bir konu.


Tüm dünyada sayıları hızla artan, ‘geleceğimiz’ dediğimiz; evi sokaklar olan çocuklar. Göç ve kentleşmenin getirisi olan bu sosyal travma, toplumların can alıcı sorunlarından biri. Görmezden gelmeye çalışılan ama başınızı çevirdiğinizde orada öylece duran bu gerçeklik, gerçekçi adımlara muhtaç.


2000’li yılların başlarında hükümetin ve kentlerdeki yerel dinamiklerin girişimiyle onlarca proje hayata geçirilmeye çalışıldı; bir kısmı uygulamaya konuldu ancak hiçbiri süreklilik arz etmedi. Örneğin, devletin girişimi olan, ‘Sokaktaki Çocukları Koruma’ projeleri ya da tüm Türkiye’ye örnek olan Adana Sokak Çocukları Derneği’nin gerçekleştirdiği ‘Sokaktan Geleceğe’ projesi..


Bu konuyla ilgili, iyi niyetle sayısız çalışmalar yapıldığını düşünüyor olsam da, yetersizliği ve ihmal edildiği yönünde de pek çok eleştiride bulunabilirim.


Yaşamak onlar için ağır bir yükken, devletin sokakta yaşam mücadelesi veren çocuklarımıza yük olarak bakıyor olduğunu düşünmek istemiyorum(!) Bütçeye yük, topluma yük, sosyal hayata yük denilen hayatların, sizin hayatınızdan daha değersiz olduğunu da nereden çıkardınız?


Şu hayatta gerçekten kazanmak istiyorsak; sokaktaki çocuklarımızı kazanmalı ve topluma kazandırmalıyız. Sokaktaki yaşamları ele alan, elinden gelen çabayı ve katkıyı koymaktan geri durmayan tüm dernek, sanatçı, kişi ve kurumlara saygıyla!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.