Solunumsal uyku bozukluklarına dikkat! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:42

Solunumsal uyku bozukluklarına dikkat!

Solunumsal uyku bozukluklarına dikkat!
Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 11:35

Sağlıklı bir uykunun yaşam için hayati önem taşıdığı bilinmekte. Yetersiz ve kalitesiz bir uyku, sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Uyku bozuklukları konusunda gazetemize detaylı bilgiler veren Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Kuleci, uyku bozukluğunun pek çok farklı nedenle gelişebileceğini söyledi. Uyku bozukluğunun ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Kuleci, “Aşırı kilo (obesite), tütün ve alkol bağımlılığı da uyku bozukluklarının daha da kötüleşmesine ve tablonun ağırlaşmasına yol açmaktadır. Solunumsal uyku bozukluklarının sıklığı toplumdan topluma farklılık gösterse de, bizim ülkemizde kabaca yüzde 5’ten fazla görülebilmektedir. İnsanlar, bu hastalıklar konusunda farkındalıkları olmadığı için, çoğu zaman hekime de gitmeyi düşünmüyorlar. Ya sağdan soldan hastalık hakkında duydukları ile, ya da hekimin dikkatli bir sorgulaması ile kişide bir solunumsal uyku bozukluğu olabileceği akla gelmektedir” dedi.

Solunumsal uyku bozukluklarının en sık karşılaşılan ve en önemli uyku bozukluklarından birisi olduğunu belirten Doç. Dr. Sedat Kuleci, “Bu hastaların genel özellikleri şöyle sıralanabilir: Geceleri sıklıkla horlayarak uyuma, uyku sırasında nefes alıp vermede durma (“apne” adı verilir) ve bu nedenle gecelerisık sık uyanma, bunun sonuncunda yetersiz ve kalitesiz bir uyku düzeni, gündüz aşırı uykulu olma (iş ve sosyal hayatını bozacak şekilde gündüzleri uyuyakalmalar), obesite, tütün ve alkol bağımlılığı gibi…” diye belirtti.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Modern tıp teknik ve yöntemlerinin gelişmesi ile özellikle solunumsal uyku bozukluklarının tanısının konulmasının ve tedavi edilebilmesinin mümkün olduğunu aktaran Doç. Dr. Kuleci, “Polisomnografi adı verilen cihaz ve yöntemle, bir gece bir uyku laboratuvarında yatarak yapılan tetkikle bu hastaların tanısının konulmasına yardımcı olunur. Uyku Laboratuvarlarında hastalar, ses ve ışık izolasyonu olan özel odalarda uyuyarak izlemeye alınırlar.Bu sırada hastalar gece görüş özelliği olan kamerayla izlenir ve vücutlarına uyku teknisyeni tarafından takılan pek çok sensöre (alıcı) bağlı kablolarla uyuyarak geçirirler. Daha sonra sorumlu hekim tarafından gece boyu alınan hem görsel hem dijital bu kayıtlar incelenir ve varsa, solunumsal uyku bozukluklarının tanısı konur. Tanı konulduktan sonra, hasta kulak, burun, boğaz kliniği, eğer gerekiyorsa diş hekimliği ve plastik cerrahi klinikleri tarafından değerlendirilir. Hastalığın oluşumuna katkısı olabilecek üst hava yollarındaki yapısal bir bozukluk olup, olmadığı bakılır. Ayrıca, solunumsal uyku bozukluğu oluşumunda katkısı olandiğer dahili hastalıklar düşünülüyorsa, o kliniklere de (kardioloji, endokrinloji, genel cerrahi vb) danışılarak hasta hakkında ek değerlendirmeler yapılır. Cerrahi düşünülmez ya da hasta cerrahi işlemi kabul etmezse, hastaya özel solunum cihazı bağlı olacak şekilde polisomnografik inceleme bir gece daha tekrar edilir” diye konuştu.

SOLUNUM CİHAZINDA TAKİP ÖNEMLİ!

Solunum cihazı gerektiği saptanan hastalara, SGK aracılığı ile sağlanan ve heyet raporu ile verilen bir solunum cihazı reçete edildiğini vurgulayan Kuleci şunları söyledi: “Bu cihazla hasta geceleri uyumadan önce elektrikle çalışan solunum cihazının solunum maskesini yüzüne takar ve mümkün olduğunca gece boyu uyurken ya da gündüz uyku uyumak isterse, bu cihazla uyuması sağlanır. Hasta, bundan sonra belli aralıklarla uyku laboratuvarında takibe alınır. Cihazı kullanıp, kullanmadığı; tedavinin yeterli olup, olmadığı gibi değerlendirmelerle hastanın bu solunum cihazı tedavisinden olabildiğince yarar görmesi için destek sağlanır. Ayrıca, hastanın varsa uyku apne hastalığına katkısı olan diğer dahili rahatsızlıklarının (Kalp yetmezliği, diabet, obesite vb.) tedavisi ve takibi de sağlanmaya çalışılır.”

Resim 1: Polisomnografik inceleme

Resim 2: Solunum cihazı ile polisomnografik inceleme

Resim 3: Solunum cihazı ile uyuyan bir uyku apne hastası

Bölgemizdeki en önemli sağlık kuruluşlarından biri olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde de solunumsal uyku bozukluklarının tanı ve tedavisi yapılabilmektedir. Hem Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı hem de Nöroloji Anabilim Dalı bünyesinde kurulu olan uyku laboratuvarları bölge insanına bu hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda destek olmaya çalışmaktadırlar.

Solunumsal uyku bozuklukları sorununu görüştüğümüz ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Kuleci, solunumsal uyku bozuklukları arasında en sık görülen obstrüktif uyku apnesi hastalığının toplumda yaklaşık her 100 kişinin 5 ila 7’sinde   görüldüğünü ve bu oranın oldukça yüksek olduğunu belirtti. Uyku kalitesi bozulmuş insanların sıkıntılı bir hayatları olduğunu ve bu nedenle sosyal ve iş hayatlarının olumsuz etkilendiğini söyledi. Tanısı konulup, tedavi olan hastaların ise hem sosyal ve iş hayatlarının düzene girdiğini, hem de hastalığın yol açtığı ciddi sağlık sorunlarının kaybolduğunu veya azaldığını görmektedir. DrKuleci, kişilerin gece yaşadıkları solunum durmaları (apne) sırasında vücudun tüm organlarının oksijensiz kaldığı, bunun sonuncu kalp, beyin, böbrekler, karaciğer, pankreas gibi hemen hemen her organın işlevlerinin bozulduğu ve bu organların çeşitli hastalıklarına (Kalp yetmezliği, diabet, böbrek yetmezliği vb) neden olduğunu söyledi. Uyku sırasında olan bu apne’lerin en az 10 saniye sürdüğünü, hatta bazı hastalarda gece yapılan kayıtlarda 1 dakikayı aşan apnelerin tespit edildiğini da ekledi. Bu hastalığın önemli bir boyutu olan iş ve sosyal hayatla ilgili olarak da şunları söyledi: Örneğin bir iş makinesi ya da araç kullanırken obstrüktif uyku apnesi olan hastalar uyuyakalabilirler; bunun sonucu, ölümlü iş ve trafik kazalarına neden olabilirler dedi, ayrıca bu hastalıktan dolayı aile bütünlüğünün sık sık bozulduğunu, hatta boşanma aşamasına gelen hastalarla da karşılaştığını belirtti. Son olarak da,DrKuleci, gündüz aşırı uykuya eğilimi olan, geceleri horlayan, sık sık uyanıp uyku kalitesi bozulan insanların öncelikle aile hekimlerine baş vurmalarını söyledi, onların değerlendirmesi sonucu en yakın uyku laboratuvarı olan sağlık kuruluşlarına başvurmalarını önerdi.

MİNE YORMAZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.