Sosyal Demokrasi; - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:04

Sosyal Demokrasi;

Sosyal Demokrasi;
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:30

85 views

Toplumda demokratik özgürlükleri geliştirerek; insanın ve emeğin sömürülmediği, özgürlüğün, eşitliğin, adaletin ve dayanışmanın hakim kılındığı bir dünya yaratmayı amaçlayan siyasal bir kitle hareketidir.

Sosyal Demokrasinin Geleceği;

Sosyal demokrasinin geleceği için geçmiş de dünya ve ülke ölçeğinde gelişmeleri kısaca özetlenmelidir. Bunun sonrasında gelecekteki Sosyal Demokrasinin yapılanmasına değinilecektir.

Dünya da birçok krizler yaşanmıştır. Her kriz sonrası ülke yöneticileri yeni yapılanma arayışında bulunmuşlardır. Bu yaşanan krizlerden birisi olarak kabul edilen 1973 petrol krizi, sanayi toplumunu yeni bir değişimin eşiğine taşımıştır. Krizin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve tekrarını önlemek için özellikle batı ülkelerinde yeni teknolojileri üretme eğilimini artırarak insanlığın önüne yeni bir çığır açmıştır. Bu dönem “bilgi çağı” ve “bilgi toplumu” adı verilmiştir. Gelişmeler siyasal-sosyal-ekonomi-güvenlik-hukuk alanlarında köklü ve geri dönüşümsüz olayların yaşanacağı bir başka ifade ile “ 21. Yüzyılın bilgi devrimi” yüzyılı olacağını göstermiştir. Sanayi toplumunun odağında yatan maddi mal üretimi “ bilgi toplumuyla” birlikte yerini “bilgi, bilgi üretimi ve bilgi iletişimi” kavramlarına bırakmaya başlamıştır.

Günümüze kadar bu değişim yaşamımızda birçok yeni araç(cep telefonu-bilgisayar-internet) ve uygulama ile yerini almıştır. Yeni araçlar nesnelerin internetini getirerek Endüstri 4,0 ya da 4. Sanayi Devrimini getirmiştir. Endüstri 4,0 birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kolektif bir terimdir. Bu devrim nesnelerin interneti, internetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemlerden oluşan bir değerler bütünüdür. Aynı zamanda bu yapı akıllı fabrika sisteminin oluşmasında büyük rol oynayacaktır. Ayrıca üretim ortamında her bir verinin toplanmasına ve iyi bir şekilde izlenip analiz edilmesine olanak sağlayacağı için daha az iş gücüne ihtiyaç duyularak insan etkisi az iş modelleri ortaya çıkacaktır.

Bilgi çağı onun getirdiği Endüstri 4.0 tüm ülkelerde insan gücüne dayalı üretim modelini azaltacağı için daha çok işsizlik sağlayacaktır. Geliri azalan insanların beslenme barınma gibi temel yaşam biçimi değişmesinin yanı sıra kendini geliştirme ve eğitim imkanları da azalacaktır. Buda dünya genelinde daha çok yoksulluk getirecektir. Ülkeler arasında gelişmişlik farkı bulunmasına rağmen bu değişimden kısa sürede veya uzun sürede de olsa tüm ülkeler etkilenecektir.

Sosyal Demokrasinin Temel İlkeleri olan; Özgürlük, Dayanışma, Eşitlik/Adalet kavramları doğrultusunda Sosyal Demokrasiyi benimsemiş olan partiler evrensel olarak harekete geçmelidir. İşsizliğin artıp toplumsal patlamalar yaşanmadan insan onurunu yaraşır önlemler düşünülmelidir. Yeni döneme ilişkin hazırlıklar yapılmalıdır.

CHP’nin Sosyal Demokrasi Uygulamaları ve Uygulayabilecekleri;

CHP Parti Programında Ve Tüzüğünde Sosyal Demokrat parti olduğu beyan eder.  Parti yöneticileri ve partiden seçilenlerin davranışı ve uygulamaları ile zaman zaman olumlu zaman zaman da eleştiri almıştır. Bülent ECEVİT döneminde işçi hakları ve çalışma hayatı ile ilgili düzenlemeleri, 73 ve 77 dönemi yerel yönetim uygulamaları ile takdir almış ve ülkenin yaşam kalitesini artırmıştır. Üçüncü yol söylemi ile tartışmaların odağı olmuştur.

Dünyada ve ülkemizdeki üretim modelleri değişse de refah artışını doğurmayacaktır. Bir taraftan artan ilişkiler ağı bilgiyi uygunlaştırmakta diğer taraftan demokrasi ve adalet yoksunluğu yaratmaktadır. Ayrıca çalışma hayatının olumsuz etkilenmesi, kadın-erkek eşitsizliği, yoksulluk, nüfusun yaşlanması ve ülkemize gelen/getirilen yabancıların kabullenilmesi toplumsal hayatın önemli sorunları olacaktır.

Toplum da siyasal etki yaratarak yukarıda yer verilen sonuçlara hazırlık yapmalıdır. İşsizliğin artacağı iş kollarını ve istihdama ihtiyaç duyulacak iş kollarını tespit ederek sektörel planlama çalışmaları başlatmalıdır.  Kadın-erkek eşitliğini yaygınlaştırıp, azalmış olan demokrasiye karşı güveni artıracak uygulamaları bulmalıdır. Yoksulluğu azaltan değil ortadan kaldıracak adımlar oluşturmalıdır.

Sosyal Demokrasinin evrensel ilklerini uygulamak için günüz de olumsuz etkileri de olan bilgi çağına yönelik hazırlık yapmalıdır. Parti içinde dünya ve ülkemiz takip eden vatandaşın yaşam koşullarını ve çalışma hayatını araştırıp veri toplayıp analiz eden istatistik birimi kurulmalıdır. Bu verileri işleyip problemleri tespit edip uygulanmasını sağlayan siyaset bilgi sistemi kurulmalıdır.

Bunlara hazırlık yapılırken ayrıca parti içinde bireylerin ön plana çıktığı bir yapıdan parti ilkelerinin ön plana çıktığı bir yapılanma hedeflenmelidir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.