Su Manifestosu… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:10

Su Manifestosu…

ürkiye’nin çok büyük kısmı, ‘kurak iklim coğrafyası’ olarak sınıflandırılıyor. İklim krizinin en ağır sonucu susuzluk tehlikesi. 2019 Devlet Su İşleri verilerine göre ülkemiz su kaynaklarının

Su Manifestosu…
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 15:01

57 views

Türkiye’nin çok büyük kısmı, ‘kurak iklim coğrafyası’ olarak sınıflandırılıyor. İklim krizinin en ağır sonucu susuzluk tehlikesi. 2019 Devlet Su İşleri verilerine göre ülkemiz su kaynaklarının yüzde 77’si, tarımsal sulamada kullanılıyor. Yüzde 10’u hanelerde, kalanı ise sanayide kullanılıyor. Bu veriler kuraklıkla mücadelede temel eksenin, tarımsal sulama alanında olduğunu gösteriyor.

Geçen hafta CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile 11 İl Belediye Başkanı, İzmir’de düzenlenen “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi”nde bir araya geldi. Türkiye nüfusunun yüzde 65’ini bünyelerinde barındıran kentleri yöneten 22 Başkan, 10 maddelik “Su Manifestosu”na imza attı.

***

10 maddelik su manifestosuna göz atalım:     

1.    Su yönetimiyle ilgili koordinasyonsuzluk ortadan kaldırılmalı, kurumlar arasındaki yetki ve sorumluluk karmaşasına son verilmelidir. 

2.    Tüm paydaşların mutabakatı alınarak hazırlanan bir ‘Su Kanunu’ yürürlüğe konmalı, su havzası planlama ve uygulamalarında yerel yönetimler güçlü ve yetkili yapılar haline getirilmedir.  

3.    Su yatırımları, havza ölçekli bütüncül planlarla uyumlu olarak su ve atık su master planlarına göre yapılmalı; kamu kaynakları ekonomik ve ekolojik fizibilitesi düşük yatırımlara aktarıl-mamalıdır. Yerel yönetimlerin çevresel altyapı projelerine yönelik kaynakları artırılmalıdır. 

4.    İklim krizi ile etkin mücadele için imzalanan Paris İklim Anlaşması ivedilikle onaylanmalı; iklim değişikliğinin yaratacağı olumsuz etkilerin önlenmesi amacına yönelik hazırlanan İklim Değişikliği Kanunu Tasarısı üzerinde çalışmalar yoğunlaştırılmalıdır.

5.    Kuruyan göllerin, Salda Gölü, Burdur Gölü, Tuz Gölü, Seyfe Gölü ve diğer sulak alanların tahribatı sonlandırılarak restore edilmeli ve doğal su döngüleri korunmalıdır.

6.    Su havzalarındaki tüm noktasal ve yaygın kirlilik kaynakları kontrol altına alınmalı; merkezi ve yerel idarelerce etkin bir şekilde denetlenmelidir.

7.    Tarımda doğru ürün planlaması yapılarak ve tasarruflu sulama sistemlerine geçilerek su israfı önlenmeli, tarımsal sulama en az yüzde 50 oranında azaltılmalıdır. Bu amaçla, ekonomik değeri yüksek ve su talebi olmayan yerel tohum ve hayvan ırkları teşvik edilmelidir. 

8.    İstanbul’a yapılmak istenen “Beton Kanal” gibi suyun doğal döngüsüne zarar veren tüm israf projeleri iptal edilmelidir.

9.    Güncelliğini yitiren su ve kanalizasyon idaresi mevzuatı yeniden düzenlenmeli; büyükşehir statüsünde olmayan diğer illerde de su ve kanalizasyon idareleri kurulmalıdır.

10.  Yaşamın vazgeçilmez unsuru olan su, temel kamusal hak olarak kabul edilmeli; ekolojik ve toplumsal bir değer olarak tanımlanmalı; su hizmetlerinde kamu işletmeciliği esas alınmalıdır.   

Türkiye’nin 22 belediye başkanı, yetki, görev ve sorumlulukları doğrultusunda kendi illerindeki su yönetimini yukarıdaki ilkeler doğrultusunda gerçekleştireceğini beyan etti. Bu belgede çerçevesi çizilen su politikası ülkemizde tesis edilene kadar, çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye ve hep birlikte haykırmaya devam edeceklerini belirten başkanlar diyor ki: “Başka bir su yönetimi mümkün!”

***

Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını söylemekte fayda var. Manifesto bu yönüyle ele alındığında üzerinde dikkatle durup düşünülmesi gereken bir konu olduğu net olarak anlaşılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da dediği gibi su meselesi öyle yabana atılacak, bir cümlede söylenip geçilecek bir mesele değil. Değişen dünya düzeninde gıda ve su savaşlarına tanık olunacağı da öngörülürse bu manifestonun ülkemiz açısından önemi net olarak ortaya çıkıyor.
Siyasi ayrım gözetmeksizin ülkemizin sağlıklı geleceği adına diğer belediyelerin de bu yönde adımlar atmasını diliyoruz.
Kalın sağlıcakla…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.