Şükür ki itibarımız var! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:42

Şükür ki itibarımız var!

Sanki komisyondan çıkacak kararla, artık hiç kimse çöpten ekmek aramayacak, vergi borçlarını, elektrik, su, telefon faturalarını ödemek dert olmaktan çıkacak!

Şükür ki itibarımız var!
Son Güncelleme :

13 Ocak 2021 - 21:17

34 views

Herkesin gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda…

Sanki komisyondan çıkacak kararla, artık hiç kimse çöpten ekmek aramayacak, vergi borçlarını, elektrik, su, telefon faturalarını ödemek dert olmaktan çıkacak!

 Özellikle yoksulluk nedeniyle yaşam mücadelesi veren kitle, “umut fakirin ekmeği” misali heyecanla bekliyor.

Aslında çok da heyecanlanacak ve umutlanacak bir durum yok!

Günümüz koşullarında asgari ücret 3500 lira olsa ne olacak ki?

Yerli ve milli paramız olan Türk Lirası her geçen gün döviz karşısında değer kaybederken, asgari ücrette yapılacak artışın hiçbir önemi olmayacak.

İğneden ipliğe hemen her şeyin dolar kuruna bağlı olduğu gerçeği değişmediği sürece, paramızın alım gücü sürekli düşecek ve asgari ücretteki artış bir anlam ifade etmeyecek.

*

Asgari ücretin Türkiye’de geçim ücreti haline geldiği ve açlık sınırının altında kalan asgari ücretin vergiye tabi olduğu gerçeği önümüzde duruyor.

İşverenler ağır vergi yükü nedeniyle emekçileri asgari ücretle çalıştırmayı tercih ediyor.

Nasıl olsa, asgari ücreti beğenmeyen çalışanın  onun yerini dolduracak binlerce, hatta milyonlarca işsiz  “ekmek parası” için sırada bekliyor.

Üstelik bu kitlenin büyük bölümünü de üniversite mezunu gençler oluşturuyor.

Emekçilerin lügatinde artık “refah”  diye bir kavram olmadığını söylemeye gerek yok sanırım.

Asgari ücretle, yani açlık sınırının altında ücretle iş bulanların, sosyal güvencesi ve bir maaşı olduğu için kendini şanslı gördüğü bir ülkede yaşıyoruz.

*

Bir de asgari ücretin de altındaki ücretlerle çalışanlar var tabii!

Bunların bir bölümünü sosyal güvenceden yoksun, günübirlik işlerle evine ekmek götürmeye çalışanlar oluşturuyor.

Bir bölümünü de asgari ücret üzerinden sigorta primi yatırılan, ancak işverenin asgari ücretin altındaki ücretlerle çalıştırdığı kitle…

Bir de asgari ücretten daha fazla ücretle çalıştırılan, ancak sigorta primi asgari ücret üzerinden yatırılan, işverenin az vergi ödemek için asgari ücretin üzerindeki farkı elden ödediği bir kitle var.

*

Onun içindir ki asgari ücrette yapılacak artışla ilgili bir heyecana ve umuda kapılmak çok yersiz!

Boşluklar bir şekilde dolduruluyor, olan her zaman ki gibi, alınteri dökerek evine ekmek götürmeye çalışan emekçilere oluyor.

Ama olsun Avrupa bizi kıskanıyor ya önemli olan bu.

Aç kalsak da, çöpten ekmek toplasak da, iş bulamasak da, üniversite okuyup, çöp konteynırlarından kağıt toplasak da itibarımız var!

Ya o da olmasaydı?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.