Tarım Belediyelerin İşi mi? - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:43

Tarım Belediyelerin İşi mi?

Ülkemiz tarım ülkesi olarak adlandırılırken günümüzde gıdaya ulaşmada sıkıntı çekmeye başladı

Tarım Belediyelerin İşi mi?
Son Güncelleme :

30 Mayıs 2022 - 23:13

17 views

Ülkemiz tarım ülkesi olarak adlandırılırken günümüzde gıdaya ulaşmada sıkıntı çekmeye başladı. Gelişmiş olan ülkelerde Avrupa da Amerika da en fazla gelir grubuna sahip olanların geçmişinin tarım olduğunu biliniyor. Bizim ülkemiz de ise borç içinde geliri giderini karşılamıyor. Her yıl üretme sevdasına daha da borçlanıyor. Sonrasında traktöründen tarlasına hacizler. Bu gelişmeleri gün yok ki gazete ve televizyonda yer almasın.

Çiftçi ürettim de kullandığı tohum gübre mazot fiyatlarından yakınırken tüketici de gıda fiyatlarının pahalılığından yakınıyor.

Hemen aklımıza aracılar falan geliyor. Aracılar yükseltiyor deniyor. Satış rakamlarında onların da gelirleri elbette var fakat fiyat artışlarının tek nedeni bu değil.

Çiftiler pahalıya üretiyor üzerine nakliye ekleniyor. Nakliyeci dünyanın en pahalı mazotunu, en pahalı yol ve köprülerinden geçerek metropollere tarım ürünlerini ulaştırıyor.

Araçlarının amortisman ve personel paylarını nakliye fiyatlarına ekleyebiliyorlar mı bilinmiyor.

Ülkemizin kaldırımlarında beton içinde dahil yeşil yeşil bitkiler kendiliğinden bitse de ucuz ve kaliteli gıdaya her geçen gün hasret kalıyoruz.

Ziraat Mühendisleri , siyasi partilerin çeşitli kademelerinde yer alanlar açıklama yapıyor. Soruna dikkat çekiyor. Tabi ki sonuç değişmiyor ancak yurttaşlarımızın durumunu paylaştığı için bir nebzede olsa içimize su serpiyor.

Tüm ülkeler politikalarını gıda güvenliğine ayırmışken bizim ülkemiz de ise bütüncül proje geliştirmesi gereken merkezi yönetim anlayışından uzak kalıyoruz.

Günümüzde özellikle CHP’li Belediyeler başta olmak üzere tüm belediyeler tarım ile ilgili projeler üretmeye çalışıyor. Fide dağıtımı, yem dağıtımı, gübre v.b. gibi destekleri yapmaya çalışıyor. Miktarları ortalama aile çiftliğinde harcanan kapasitesinin altında da olsa üretici destekleme çalışıyor.

 Belediyelerin kuruluşundan 2014 yılına kadar tüm çalışma alanı, insan kaynakları, kapasitesi ve deneyimleri kentsel alan içindir. Bütünşehir yasası ile belediyelerin sınırı il ve ilçe sınırına genişletilmesi ile üretimde ki kaotik ortam arttırıldı. İstanbul, Kocaeli dışında tüm büyükşehirler tarım şehri olduğunu görüyoruz. Bu potansiyele hizmet edecek belediye ne yazık ki ülkemiz de bulunmuyor.

Son bölümü ülkemizin siyasi yaşamında önemli bir kişi olan Hikmet ÇETİN ile katıldığımız program da söyledikleri ile bitirmek istiyorum. “ İran Şahı Rıza Pehlevi’yi Türkiye Cumhuriyeti adına ziyaret eden son kişi olduğu, İranın petrol zengini olduğu ve ciddi geliri olduğundan bahsetmiş. Şah da bir gün bu petrolün biteceğini fakat sizin ülkemiz de Türkiye de buğdayın tarım ürünlerinin bitmeyeceğini sürekli üretim yapabileceğini  ifade etmişti. Bundan dolayı tarım belediyelerin işi değil merkezi yönetimin işidir demişti.

Hikmet ÇETİN ülkemizin planlı döneme geçişini sağlayan Devlet Planlama Teşkilatı(DPT)’nın ilk bürokratlarından onun bu tespitine kulak verip ulusal tarım ve gıda politikaları oluşturulması belediyelerin de asıl görev alanı olan kentsel alanlara yeniden yoğunlaşması gerekmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.