Titre ve kendine gel! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:36

Titre ve kendine gel!

Felaketler bir türlü bu memleketin yakasını bırakmıyor. Depremlerde, yangınlarda, sellerde, taşkınlarda, heyelanlarda her yıl yüzlerce canımızı yitiriyoruz

Titre ve kendine gel!
Son Güncelleme :

15 Ağustos 2021 - 21:32

39 views

Felaketler bir türlü bu memleketin yakasını bırakmıyor. Depremlerde, yangınlarda, sellerde, taşkınlarda, heyelanlarda her yıl yüzlerce canımızı yitiriyoruz. Maden facialarında ayrıca canımız yanıyor.
Dünyanın her yerinde bu tehlikeler var. Tehlike var ama bu tehlikeleri bertaraf etmeyi biliyor adamlar. Selin olmadığı ülke yok neredeyse. Gelin görün ki; evler kâğıt gibi yırtılmıyor. Otoyollar çökmüyor. Depremlerde insanlar hayatını kaybetmiyor. Maden kazalarında göçük altında kalan insan sayısı yok denecek kadar az.
Biz neden başaramıyoruz. Neden dere yataklarına, heyelan bölgelerine, riskli alanlara ev yapıyoruz, imar izni veriyoruz? Neden evlerimizi depreme dayanıklı hale getirmiyoruz? Neden bulduğumuz en küçük suya Hidroelektrik Santrali (HES) yapıyoruz? Orman yangınlarıyla mücadelede neden dünyanın en başarısız ülkeleri arasında gösteriliyoruz?
Türkiye, teknolojinin nimetlerinden yararlanmadığı sürece başına her türlü kaza bela, felaket gelmeye devam edecek. Bakın; depremlerde insanlar ölmesin diye her gün bangır bağırılıyor. Mecliste bekleyen yasalar da var. “Ülkedeki 20 milyonluk yapı stoğunun yüzde 70’i kaçak ya da depreme dayanıksız evlerden, binalardan oluşuyor” diye genel bir kanı, eylem, söylem var. Üstelik bunu işin uzmanları da dillendiriyor. Bu yapıları iyileştirmek adına ne yapıyoruz? Hiçbir şey!
Doğanın dengesini bozmak için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz. Yeşil alanları tarumar ediyoruz. Yaylaları, meraları, kıyıları, ormanları, dereleri kendi akışına bırakmıyoruz. Hemen etrafını parselliyoruz. Beton bloklara teslim ediyoruz. Doğa olaylarını da kendi elimizle afete, felakete dönüştürüyoruz.
Herkes titreyip kendine gelmek zorunda. Gelecek nesillere sağlıklı bir doğa, sağlıklı bir çevre bırakmazsak inanın çocukların iki eli yakamızda olacak.
Unutmayın ki, doğa; dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de intikamını hep alıyor olacak!
Biz yine umutsuzluğa yer vermiyoruz ve en iyi haftaların sizlerle olmasını diliyoruz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.