Toplumcu belediyecilik ve Ege Bağatur - 2 - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:49

Toplumcu belediyecilik ve Ege Bağatur – 2

30 Haziran 1975 tarihinde, daha önce Aytaç Durak’ın önerisi ile gündeme gelen, bugün halkın kullanımına sunulan; fakat o gün müsteciri olarak görünen mafya tarafından işgal edilmiş olan İnönü Şehir Parkı’nı geri almak amacıyla

Toplumcu belediyecilik ve Ege Bağatur  – 2
Son Güncelleme :

08 Ağustos 2021 - 18:10

140 views

30 Haziran 1975 tarihinde, daha önce Aytaç Durak’ın önerisi ile gündeme gelen, bugün halkın kullanımına sunulan; fakat o gün müsteciri olarak görünen mafya tarafından işgal edilmiş olan İnönü Şehir Parkı’nı geri almak amacıyla, tehdit ve baskılara karşın, Bağatur konunun mecliste görüşülmesini sağlar. İşgalcilerin meclise silahlı geleceği ihbar edilmesine rağmen, meclis oturumunu iptal etmemiş, “Vatandaşların meclisi izlemeye hakkı var” diyerek halka açık meclis anlayışını devam ettirmiştir. Ancak bunu fırsat bilen çift tabancalı şehir eşkıyası tarafından Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Albay ile birlikte çok ağır biçimde yaralanmıştır. Saldırgan, o günkü emniyet güçlerinin yardımıyla Suriye’ye kaçırılmıştır.

Ege Bağatur ağır yaralandığı için çok sayıda ameliyat geçirmek zorunda kalmış, bu dönemde kalp krizi dahil birçok ölümcül sağlık sorunuyla boğuşmuştur. Tam olarak sağlığına kavuşmadığı halde görev sorumluluğuyla Belediye Başkanlığı görevini, vücudunda sonda ile yürütmüştür.

Başbakan Demirel’in yurtdışında tedavisi için verdiği ödeneğin üstünü, ülkeye dönüşte kendisine iade edecek kadar dürüsttür. Başkanlıktan önce sahip olduğu Beyaz Anadol marka otomobili, adeta dürüstlüğünün sembolü olmuştur. Özel işlerine, belediyeye geliş gidişlerinde makam aracını değil, hep Beyaz Anadolu kullanmıştır. Başkanlıktan ayrıldıktan sonra bu aracı kullanmayı sürdürmüştür.

Kendi ve yakınlarına belediyeye ait bir metre kare arsa, arazi ya da eşya alınmasına izin vermemiştir.

Dürüstlüğü, kolektif çalışma anlayışı, kalıcı hizmet bilinci ve kent dokusunu koruma Kararlılığını sonuna kadar göstermiştir.

Politik olarak da simgesel davranışlarda bulunmuştur.

Vurulduktan sonra partisi CHP, ön seçimsiz başkanlık önerisinde bulunmuştur. Ancak, “Ben demokrasiye inanırım, sandıktan çıkmadan böyle bir şeyi kabul etmem” diyerek ikinci dönem belediye başkanlığını kendisi kabul etmemiş ve girdiği ön seçimi kaybettiği için belediye başkan adayı olmamıştır.

Belediye Başkanlığını yaparken insancıl, dürüst, adil, toplumun yararı ve eşitlik duygusuyla hareket etmiştir. Rüşvet, iltimas, politik çıkar ve adam kayırma yapmamış, bugün dahi Adana kamuoyunda sevgi ve saygı ile anılmaktadır. Ege Bağatur’un adı bir köprü ve bulvara verilmiş ve daha da önemlisi uğruna kanını döktüğü İsmet İnönü Parkı’na bir büstü dikilmiştir.

Bugün kentlerimize baktığımızda hızlı bir dönüşüm içindedir. Ancak değişimi belirleyen temel politikalar,  kentin kendi dinamikleri yerine kenti rant sağlama aracı olarak gören küresel sermaye uzantıları tarafından oluşturulmaktadır. Hâlbuki yerel yönetimler yerel kamusal hizmet birimleridir.

“Yerel kamusal hizmetlerin en yüksek yurttaş katılımıyla ve en saydam yöntemlerle halka ulaştırılması gerekmektedir” bakış açısı, 1973-1977 yılları arasında Adana Belediye Başkanlığı yapan Ege Bağatur’un bakış açısıdır. Aramızdan 28 yıl önce ayrılsa da onun anılarını yaşaması ve yönetim bakış açısının sürdürülmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Ege Bağatur’un bıraktığı kent yönetiminde şeffaflık ve dürüstlük ilkesinin günümüzde siyasi partilere ve yerel yönetimlerine ışık tutması beklenmelidir.

Avrupa Birliği normlarında çağın ötesinde uygulamalar yaparak günümüze kadar ismi gelen Ege Bağatur,  Adana sınırlarının dışına ulusal gündeme getirilmelidir. Hazırladığım bu makalenin bu amaca ulaşması ve Ege Bağatur’un sadece gelecek belediye başkanlarına değil tüm yöneticilere örnek olması gerekmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.