‘TÜRKAN ABLA’ gönüllerde yaşıyor - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:31

‘TÜRKAN ABLA’ gönüllerde yaşıyor

‘TÜRKAN ABLA’ gönüllerde yaşıyor
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2021 - 20:24

90 views

Televizyon reklamındaki “Ben heyecanımı hiç kaybetmedim ki” repliği ile tanınan ve aslında hayatının mottosu bu söz olan Türkan Cerrahoğlu geçti bu dünyadan. Adana, kentte adı, izi ve elbette rengi olan Türkan Abla’sını geçtiğimiz Haziran ayında kaybetti.

Hep enerjik ve güzel gülen yüzüyle hafızalara kazınan Türkan Cerrahoğlu, hayatın karanlık tarafına inat, mutlu olmaya ve mutlu etmeye yeminliymişçesine dolu dizgin bir hikaye bıraktı geriye. Elem ve hatta ölüm bile onun ışığını söndürmeye yetmedi. Çünkü Cerrahoğlu ailesinin eğitime koyduğu katkıların yanı sıra onun adına yapılan bağışlar, öğrencilere umut olmaya devam ediyor. Nice arı bal yapmaya devam etsin diye, bir çiçeğin can suyu oldu sanki Türkan Abla. Ondan miras kalan gönüllü işler, sevdikleri sayesinde aynı özveriyle devam ediyor.

Hayat enerjisi de saçları gibi rengarenk ışık saçıyordu çevresine. Hayatının, büyük bir aşkla bezenmiş başlıca iki rengi vardı. İki evlat: Zeyno ve Balkız. Annesinin işlerini, tüm maneviyatını hissederek sürdürmeye gayret gösteren Zeyno Cerrahoğlu anlatıyor Türkan Abla’yı.

Türkan Abla’yı kızından dinleyelim…

Çok güçlü, çok merhametli, disiplinli ama çok da anlayışlı bir kadındı annem. Yaşamayı çok seviyordu. Hayat doluydu. İnsan sevgisi öyle yoğundu ki; bugüne kadar hiç kimseye açtığı kapıyı kapatmadı. Bu uğurda maddi manevi bedeller ödese de insanlara duyduğu sevgi ve güvenden vazgeçmedi. Onu çok özlüyoruz. Ve bu özlemle, bize bıraktığı yardımlaşma ve dayanışma anlayışını elimizden geldiğince yaşatmaya çalışıyoruz.

Net Gümrükleme Türkan’sız kaldı.

Buraya emek veren hiç kimse henüz bu durumu tam anlamıyla kabullenmiş değil. Hala ben de dahil bütün personel, annem buradaymış gibi davranıyor. Ben her sabah onunla günaydınlaşıyorum mesela. Evlat olarak benim çatım yıkıldı ama Net Gümrük’ün çatısı hala Türkan Cerrahoğlu. O yüzden işyerine gelirken hüzün, güven, huzur, hasret ve mutluluğu bir arada yaşıyorum.

Türkan Cerraoğlu’nun adını yaşatmak için neler yapıyorsunuz; yapacaksınız?

Bununla ilgili öyle çok hayalimiz var ki… Annem bağış, burs, yardım ya da destek adına ne derseniz; bu tür şeyleri oldukça gizli yapardı. Bizler de aynı hassasiyetle devam etmek istiyoruz. Ancak ölmeden önceki bir hayalinden söz edebilirim. Ölmeseydi 20 Ağustos’ta 75’inci yaş gününü kutlayacaktık. Özel günlere çok önem verirdi. Bu yılki doğum günü için de “Bu yıl sizden çok özel bir doğum günü organizasyonu bekliyorum” demişti. Öldükten sonra bu konuyu çok düşündük; ‘ne yapabiliriz?’ diye. Annem ve tüm ailemiz için en özel olan şeyin, çocuklar ve onların eğitimi olması nedeniyle, bir organizasyon yaptık. ‘75’inci yaşa, 75 çocuk’ diye çıktığımız yolda, değerli dostumuz Mevlüt Sönmezler ile birlikte Gezginle Yolculuk ekibinin desteğiyle bir organizasyon yaptık. İki köy okulundan 75 evladımızın, kırtasiye masraflarını üstlenerek, onlarla şenlik havasında bir kutlama yaptık. Pastalar, oyunlar, palyaçolarla hep birlikte eğlendik. Annemin hayalindeki 75’inci yaş gününü yapabildiğimizi umut ediyorum.

Sanırım eğitimle ilgili destekler devam edecek.

Elbette. Öncelikle Türkan Cerrahoğlu’nun gölgesinde büyüyüp, yeşeren Net Gümrükleme çatısı altındayız. ‘Tekkeyi bekleyen çorbayı içer’ derler. Biz ömrümüz yettiğince bu çorbayı paylaşmak niyetindeyiz. Kaldı ki Türkan Cerraoğlu adına, harekete geçen yalnızca bizler değiliz. Öldükten sonra Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) yüzlerce kişi tarafından annemin adına bağış yapılmış. Bizim de desteklerimiz devam ediyor. Yine Türk Eğitim Vakfı’nda bir üniversite öğrencisinin okul hayatı boyunca alacağı burs bağışı, Türkan Cerrahoğlu adına yapıldı. Gelecek dönem için de annemin adına bir eğitim fonu oluşturmak istiyoruz. O bir Cumhuriyet kadınıydı. O, tıpkı anneannem gibi, bir Cumhuriyet kadınıydı ve biz de böyle bir kadına yakışır biçimde yaşatacağız adını.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.