Ulaşım ve kentleşme… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:20

Ulaşım ve kentleşme…

Şehirler, kültürün oluştuğu, değer yaratılan ve bu değerlerin geleceğe taşınması gereken yerlerdir

Ulaşım ve kentleşme…
Son Güncelleme :

20 Eylül 2021 - 19:32

24 views

Şehirler, kültürün oluştuğu, değer yaratılan ve bu değerlerin geleceğe taşınması gereken yerlerdir. Adana’da fiziksel olarak, ulaşım, altyapı ve işsizlik sorunu öne çıkıyor. Adana’da raylı sistem, dolmuş ve otobüs sıkıntısı yaşanıyor. Sağlıklı bir ulaşım ağımız yok. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs satın alması tek başına sorunu çözmüyor. Toplu ulaşım sorunu sadece araçların fazlalığıyla, bir yerden bir yere taşıma işinin gerçekleştirilmesiyle eş değer tutulamaz. Adana’nın acilen numaratajları tamamlayarak ‘Kent Bilgi ve Coğrafi Bilgi Sistemi’ni kurması gerekiyor. Geleceğin mega kenti olmak istiyorsak bereketli topraklarda mühendislik hizmetlerini azami seviyeye çıkarmak, yapı stoğuna ilişkin net bilgileri analiz etmek zorundayız. Kent envanterini çıkarmalıyız. Kentte yaşayanlar mekanları ne kadar çok kavrarsa, ne kadar çok sahiplenirse kentimiz o kadar gelişime açık olur. Bu bilinci yaymamız şart.
Adana’nın 15 ilçesi farklı fiziksel ve sosyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda farklı deprem derecesinde yer almaktadır. Yumurtalık ve Karataş ilçesinin bir kısmı 1.derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Merkez ilçe ve yakın çevresi 2. ve 3. derece deprem bölgesinde, ilin kuzey kesimindeki yerleşim alanları ise 4. derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Özellikle sel felaketinin oluşumunda arazi niteliğinin de önemli bir yeri vardır. Bu bağlamda, Kozan, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ ve Pozantı yörelerinde kaya düşmesi görülürken Feke daha çok sele maruz kalmaktadır. Sel riskini afete dönüştüren en önemli olgunun kentleşme olduğu asla unutulmamalıdır. Bu çerçevede sel ile etkin mücadelenin birinci yolunun kent planlama süreci içerisinde sele gereken önemin verilmesinden geçmekte olduğu açıktır.
Yapılan bilimsel ve teknik çalışmalara göre Adana; doğal afetlerden en çok etkilenecek bölgeler arasında yer almaktadır.
Özellikle kentsel yenileme alanlarını bu fikirlerle, projelerle hayata geçirmek lazım…
İyi haftalar dilerim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.