Üretim şart ama... - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:22

Üretim şart ama…

Dünyanın en bereketli topraklarına sahip, sıralamadaki ilk 3 ovadan birisi Çukurova

Üretim şart ama…
Son Güncelleme :

06 Haziran 2021 - 18:11

41 views

Dünyanın en bereketli topraklarına sahip, sıralamadaki ilk 3 ovadan birisi Çukurova. Alnının teri, elinin nasırıyla bereketini yoğuruyor üretici. Üstüne binen ağır maliyet yüküne, ürünün para etmemesine karşın direniyor umutla; üretmek, var olmak, ayakta kalmak için. Çünkü, tarım yaşamdır. Yaşamdan vazgeçmiyor kimse. Ülkenin en erken ürünlerini yetiştirip sunuyor insanlığa, karpuzdan patatese, narenciyeden buğdaya ama ne yazık ki sonuç istenilen gibi değil.

Tarımda yaşanan bu kara tablonun sayısız nedeni var. Kimisi siyasi bakış açısının getirdiği yanlış politikalar, bazıları da bilerek-isteyerek tarıma yapılan kötülükler. En nihayetinde paranın yenmeyecek bir şey olduğunu pandemide bir kez daha gördük ve değişecek bu durum. Hem de mecburen. Çünkü üretmezse çiftçi, yok olacak her şey. Bu koşullarda üretmek zor olunca, değişeceğine inanıyoruz haliyle.

Hepimiz biliyoruz ki, güvenli gıdaya erişim için tarımda üretimin devamlılığı sağlanmak zorunda. Zincirin en küçük parçasının dahi kırılmaması için korunup geliştirilmesi ve desteklenmesi şart. Yani tarımsal üretimde emeğe, tarımsal girdiler ve tarımsal desteklere ehemmiyet verilmek zorunda. Üreticilerimizin üretmesi için tedbirler almak, adım atmak mecburiyetindeyiz yani.

Başından beri aynı şeyi tekrarlıyor, tarımda bulunan herkes; Üretimde ulusal ve sürdürülebilir politikalar, ayrıntılı üretim planlaması şart. Yapılması gereken o kadar açık ve net ki; gözümüzün önünde duruyor ama görenimiz-bakanımız yok. İşte bu durum acı veriyor. Haydi yol yakınken bir adım atalım. Tarıma ve üreticiye destek verelim ama az önce söz ettiğim planlama dahilinde olsun tüm bunlar. Tarımda inanılmaz bir deneyimimiz, müthiş bir potansiyelimiz, üstün bir birikimimiz var. Bunlar avantajlarımız; bizi ayakta tutacak olan.

Tarım ülkemizin ve insanlığın ortak kaderiyse, ortak bir akıl etrafında buluşmak çok da zor olmamalı. Çukurova denince akla tarım gelir elbette. İlklerin ve enlerin bölgesiyiz ya sonuçta, haydi ortak adımı birlikte atalım. Çukurova işaret fişeğini versin tarımda kurtuluşun!

İyi haftalar…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.