URU ADANİA (ADANA ÜLKESİ) - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:50

URU ADANİA (ADANA ÜLKESİ)

Adana tarihi coğrafi konumu nedeniyle Milattan Önce (MÖ) 6000 yıllarına dek uzanır. Geçtiğimiz günlerde gazetemizde de yazı yazan saygıdeğer

URU ADANİA (ADANA ÜLKESİ)
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 18:50

88 views

Adana tarihi coğrafi konumu nedeniyle Milattan Önce (MÖ) 6000 yıllarına dek uzanır. Geçtiğimiz günlerde gazetemizde de yazı yazan saygıdeğer büyüğümüz Dr. Haluk Uygur’un bir yazısını okumuştum.

Şöyle başlıyordu:

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezerken Hitit İmparatoru I. Arnuwanda’ya ait taşa yazılmış bir kitabe okumuştum; Adania diye bir kentle yaptığı savaşı anlatıyordu imparator, yaklaşık 3500 yıl önce… Savaştığı kenti de şöyle tarif ediyordu; “Önünden bir nehir akıyordu, nehrin üzerinde de bir köprü vardı”. İşte o zaman, birdenbire Adania’yı görme isteği uyandı içimde…  Nasıl uyanmasın? Dünyanın en eski şehirleri olarak bilinen İstanbul, İzmir, Antakya, hatta Atina ve Roma’dan daha eski bir şehirden bahsediyordu Arnuwanda… Üstelik ismi bile hala aynıydı; Adana…”

***
Antik Kilikya Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Adana, Hititler’den Osmanlı’ya, gelmiş geçmiş bir çok medeniyetin beşiğidir. Tarihi belgelerde Kilikya olarak geçen Çukurova’dan, Boğazköy’den çıkarılan Hitit yazılı levhalarında Uru Adania (Adana ülkesi) diye söz edilir.
Cumhuriyet’ten sonra da tarım ve sanayinin beşiği olmuş Adana… Sinemalara konu olmuş. Beyaz altınıyla, sanatçılarıyla, sporcularıyla emeğin, alın terinin odak noktası haline gelmiş.
Son zamanlarda bir karamsarlık çökse de; asla umutsuzluğa yer yok bu kentte… Olmamalı… Coşkun akan Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında yer alan verimli sulak araziler elbet değer bulacak bu coğrafyada…
***
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da işaret etti geçtiğimiz günlerde: “Birlikteliğin sinerjisi, gönlü güzel insanlarımızla Adanamızın değerleri yoğrulacak, hak ettiği yere gelecek Adana…”
Zengin bir farklılığa sahip, stratejik konumdaki Adana’nın geleceğine dair güzel düşler kuruyoruz… Dünyanın neresine gidersek gidelim yeniden buluşmanın heyecanını yaşadığımız Adana’nın sürdürülebilir kalkınma, geniş bir perspektifle vizyonunu ortaya koyacak, katılımcı anlayışla hareket edecek yöneticilerin elinde tüm dinamikleri harekete geçirebileceğine inanıyoruz.
Bu  nedenle Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yıllar önceki planlamalarının ürünü olan “YENİDEN ADANA” temalı “Adana’da Kamu-Özel Sektör İletişimi ile Vizyon Tayini” başlıklı müzakereli tercih çalıştayı ile Adana Kent Konseyi’nin “Nasıl bir köy, nasıl bir mahalle, nasıl bir ilçe ve nasıl bir kent” konulu toplantılarını değerli buluyoruz.
Adana’nın tüm güzelliklerinin Türkiye’ye, dünyaya yansıması, tarihin süzgecinden bu günlere uzanan kadim bir kentin; üreten, okuyan, yazan, düşünen, sorgulayan özellikleriyle yeniden ayağa kalkabileceğini biliyoruz.
Pandemiye inat portakal çiçeği kokularıyla yeni bir umut ışığı aranan Adana; senin, benim, bizim…
“Yeniden Adana” için hepimiz olmak zorundayız…
İyi haftalar…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.