Vakıflar Sarayı ve 2. Etap Metro Çıkmazı! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:38

Vakıflar Sarayı ve 2. Etap Metro Çıkmazı!

Adana’nın değerleri bir bir elden gidiyor. Kapanan devasa fabrikalar

Vakıflar Sarayı ve 2. Etap Metro Çıkmazı!
Son Güncelleme :

06 Şubat 2022 - 18:21

Adana’nın değerleri bir bir elden gidiyor. Kapanan devasa fabrikalar, son dönemde içimizi en çok burkan 5 Ocak Stadı, taşınan kamu kurumları, yine geçen hafta bu köşeden dile getirdiğimiz ve resmen son günlerini yaşayan Adana Şakirpaşa Havalimanı…
Bugünlerde yeni bir sorunumuz var. 60 yıldır gerek kente gerek yurtiçine ve gerekse yurtdışına hizmet sunan, hediyelik eşya, nişan, düğün, eğlence, müzik malzeme ve enstrüman sektörünün kalbi konumundaki tarihi Vakıflar Sarayı da yıkım aşamasında!
Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 35’i kadın girişimci olmak üzere 100’den fazla esnafın sarayı (alışveriş çarşısı) terk etmesini istiyor. Yıkım kararının arkasında tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Burası yıkıldıktan sonra yerine ne yapılacağıyla ilgili de bir fikrimiz yok. Aileleriyle birlikte 5 bin kişiyi bulan insanlar, bu darboğazda, ekonominin dip yaptığı, enflasyonun patladığı bir dönemde ne yapacak meçhul! Konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine de taşındı. Ancak ne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden ne de Genel Müdürlükten ses var! Adanalılara ve esnafa bu konuda bir açıklama yapılırsa iyi olur diye düşünüyoruz. Bir zahmet!
***
Son günlerin tartışma konusundan biri de kimilerine göre Metro kimilerine göre Hafif Raylı olan sistemin 2. etap projesi… İlk etabın Adana’ya, belediyeye ne kadar külfet getirdiğini defalarca yazıp çizmiştik. Şimdi bunları tekrarlamanın anlamı yok. Ancak hastaneye, postaneye, alışveriş merkezlerine, stadyuma uğramayan, vatandaşın yoğun olarak yaşadığı alanları es geçen raylı sistemin kimseye bir faydası yok. Faydası olmadığı gibi tam tersine Adana Büyükşehir Belediyesi’ni ve bu kentte henüz doğmamış çocukları bile borçlandıran bir yapısı var. Belediye yetkilileri ve Başkan Zeydan Karalar, fizibilite projesi, yapım maliyeti ve dış kredisi hazır bir çalışmanın neden onaylanmadığını sorguluyor günlerdir. Sorgulamakta da haklı elbette. Geçmişte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da, Bursa’da metro ya da raylı sistem yapımlarını üstlendiğini, belediyelere destek verdiğini biliyoruz. Bunda bir behis de görmüyoruz ama Adana’nın, Adanalının burada ne günahı var?
Edindiğimiz kulis bilgisine göre Bakanlık, 20 Mayıs 2021 yılından bu yana Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 2. etapla ilgili kendilerine başvurusu olmadığını söylüyor. Halbuki, aynı bakanlık basına da yansıdığı üzere daha önceki açıklamalarında 2. etap projenin Cumhurbaşkanı onayında olduğunu belirtmişti. Ayrıca biz de biliyoruz ki 2. etap metro için belediyenin bakanlığa 3 ayrı tarihlerde başvurusu var. Yani anlayacağınız başvuru konusunda da bakanlığın kendi arasında bir çelişkisi var.
Kaldı ki AK Parti Milletvekili Jülide Sarıeroğlu’nun açıklamasına göre sayın Cumhurbaşkanı başvuru eksikliği nedeniyle değil “borçlanma kriterlerinin uygun olmadığı” gerekçesiyle ikinci etabı onaylamamış. Tabi açıkçası bu bahaneyi de kabul etmek mümkün değil. Bakanlık gibi sayın Sarıeroğlu’nun açıklaması da Adana’yı Çin Seddi gibi ikiye bölen, belediyeyi her gün borçlandıran, Adanalılara hizmeti engelleyen bir sistemdeki sorunu çözmek yerine çözümsüzlüğe sevk ediyor. Zaten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu konuda da açıklama yaptı.  Zeydan Karalar, Adana’nın 1,9 ile borçlanma sınırının üzerinde olduğu için metro projesinin onaylanmadığı yönündeki açıklamanın gerçeği yansıtmadığını, Adana’nın 1,32 ile borçlanma limitinin altında olduğunu, bu oranda Kocaeli, İzmir, Hatay gibi illerin mali tablosundan daha iyi durumda olduklarını kaydetti. Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin metronun 2. etabı için yeni bir başvuru yapacağını da dile getirdi.
Konuyu sağa sola çekmenin bir anlamı yok. Yukarıdaki satırlarda aynı hükümetin aynı bakanlığının üstlendiği metro projelerini –ki Adana için de defalarca söz verildi- göz önüne alırsak ne demek istediğimiz daha net anlaşılacaktır.
***
Bakalım! Adana Vakıflar Sarayı yıkılacak mı? Yıkılırsa yerine ne yapılacak? Onca aile ne yapacak?
Bakalım! Adana metrosunun 2. etabı ne olacak? Yeni başvuru ne zaman gerçekleşecek ve ne zaman sonuçlanacak?
Hayırlısı olsun. Her şey Adana’nın ve Adanalının iyiliği için olsun…
İyi haftalar olsun… 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.