Var Mısın Adana? - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:55

Var Mısın Adana?

Her hafta kentlerimiz ile ilgili bir konu gündeme getirmeye çalışıyorum. Aslında bu köşe de incelediğimiz hususları

Var Mısın Adana?
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2022 - 22:40

21 views

Her hafta kentlerimiz ile ilgili bir konu gündeme getirmeye çalışıyorum. Aslında bu köşe de incelediğimiz hususları sizler de gözlemliyorsunuzdur. Hatta birlikte olumlu olumsuz hususları yaşıyoruz.

Bu hafta da gürültü konusuna yer vermek istedim. Yerleşim alanların da, sanayi gibi üretim alanlarında, fabrikalar da atölyeler de gürültü ye rastlarız. Oralar da ses düzeyini düşürmek için önlemler alınmaya çalışılır.  Konut alanlarında, ticaret alanlarında hareketlilikten dolayı gürültülerin olmasını normal karşılarız. Elektrik enerjisi kesildiğinde çalıştırılan jeneratörler sokakların sessizliğini bozmasına rağmen kısmen de olsa katlanırız.

Canlılar bilindiği üzere belli bir ses üzerinde rahatsızlıklar duyar. Her canlının sınırı farklılıklar gösterse o canlının sağlığını bozar.

Şehirlerimiz de çeşitli gürültü kaynakları bulunmakta hatta günümüz de coğrafi bilgi sistemleri teknolojisi ile de izlenmektedir.

İlgili kurumların hazırladığı bu haritalar incelendiğin de ortak yönleri kent merkezleri ve ulaşım bağlantılarıdır. Bir başka ifade ile şehir içi bulvarlar ve şehirlerarası bağlantı sağlayan otoyol ve benzeri ulaşım altyapısıdır. Kentimiz ortasından geçen otoyol etrafına ses perdeleri oluşturarak bu gürültüden çok hızlı şekilde kurtulabiliriz. Ancak ya şehir içindeki gürültüden kurtulmak o kadar hızlı olamayabilir.

Şehir içi yollar da sadece araçların motor gürültüsünden kaynaklanmadığı bilinmektedir.

Farklı seviyeli veya ışıksız kavşak düzenlemesi yapılmadığı için bu alanlar da korna seslerinin bu gürültüyü artırdığı tespit edilmiştir.

Adana da kamusal anlamda altyapısı tamamlanmış toplu taşım arayışları devam ettiğini biliyoruz. Büyükşehir Belediyesi raylı sistemin mevcut olan bölümün daha etkin kullanımı, ikinci etabı için çabalar harcandığını biliyoruz. Bu çalışmalar tamamlana kadar lastik tekerlekli araçları toplu taşımda görmeye devam edeceğiz. Bu araçların içerisinde dolmuş ve özel halk otobüslerinin sayıca çok olduğunu görmekteyiz.

Bu özel otobüs ve dolmuşlar kavşaklara yakın, duraklara yaklaşırken ve tarihi merkezimiz olan D-400 güneyinde çok kez korna ile gürültü yaptığını gözlemlemişizdir. Hatta bazıları hava ile güçlendirip daha çok ses çıkaran hale getirildiği de tespit edilmiştir.

Büyükşehir belediyesi öncülüğün de toplu taşım esnaf odaları ve tabi ki hemşerilerimiz ile şehrimizde ki gürültü kaynakların biri olan kornanın kullanılmaması için adım atsa.  

Korna kullanımına hayır!

Var Mısın Adana? Dese

Kentimiz de konforlu sağlıklı bir yaşam için ulaşım sisteminde bu değişik önemli bir adım olur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.