Virüsün aklı ve evrimi - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 18:50

Virüsün aklı ve evrimi

Bedenimizi kendi kararımızla evimize hapsedecek kadar hayatımızı etkileyen bir şey üzerine düşünmemek mümkün değil zaten. Düşünmek istemesen bile, virüs bugüne kadar göz ardı edilip

Virüsün aklı ve evrimi
Son Güncelleme :

14 Şubat 2021 - 20:56

59 views

Corona’yı düşünmeye devam ediyorum.

Bedenimizi kendi kararımızla evimize hapsedecek kadar hayatımızı etkileyen bir şey üzerine düşünmemek mümkün değil zaten. Düşünmek istemesen bile, virüs bugüne kadar göz ardı edilip, tartışılmayan veya tartışılıp bir türlü üzerinde uzlaşılamayan birçok konuyu gözümüzün içine soka soka yaşamımızın içine girmeye devam ediyor.

Örnek mi istiyorsunuz…

Bunlardan birisi virüsün aklı ile ilgili…

Hani insandan başka bir canlının aklı yoktu! Zeka ve bilinç sadece insan da vardı!

Halbuki virüs insana karşı verdiği mücadeleyi öyle zeki bir planlamayla yürütüyor ve öylesine güçlü taktikler uyguluyor ki, aklımıza gelecekte insandan daha zeki canlılar oluşabileceği ihtimalini getiriyor.

Söylemek istediklerimi şöyle açıklayabilirim;

Hiç şüphesiz ki insan aklını sadece davranışlarıyla değil, vücudunun değişimiyle de gösteriyor. Örneğin virüs vücuda girince bedenimiz bunu hemen algılayacak bir bilinç oluşturup,    bağışıklık sistemimizi ona göre güçlendirerek kendini savunmaya başlıyor. Aslında bir çoğumuz aşı bile olmaya gerek kalmadan virüsü yenecek bir savunma duvarı oluşturuyoruz. Aşı bu savunma duvarını güçlendirecek bir şey sadece…

Bu bedenimizin aklı… Ve bilinci…

***

Peki virüs bu savunmaya karşı çaresiz mi?

Aksine o da güçlenen bu savunma sistemine karşı saldırısını nasıl daha etkili hale getirebileceğini düşünüyor, planlar kuruyor. Görüyoruz ki, virüs bizim onu yenmek için kullandığımız yöntemleri de hissedip, kendine yeni bir saldırı stratejisi hazırlıyor.

Virüsün aşıların daha yeni uygulanmaya başladığı dönemde, aşıyı etkisiz kılacak değişimleri gerçekleştirmesi buna bir örnektir.

Bu değişimi bir bilinçle yaptığını tıbbi araştırmalardan da hissediyoruz. Örneğin virüs, akciğer dokusuna yapıştığı vantuzları etkisiz hale getiren aşı uygulanmaya başlar başlamaz, bu kez başka dokulara yapışacak yeni vantuzlar geliştiriyor. Böylece daha bulaşıcı hale geliyor. Yani kendi saldırısının nereden kırılacağını biliyor ve zayıf noktasını güçlendirecek değişimler gösteriyor.

Biz bunu daha öldürücü hale geliyor diye algılıyoruz ama onun çabası öldürmek değil, üremek… Neslini çoğaltıp yaşamak… Bu arada insanın ölmüş olması onun pek ilgilendiği bir şey değil. Aynı biz insanların kendi neslimizi yaşatmak için, diğer hayvanları öldürmeyi kanıksamamız gibi bir şey…

“Yavrum yemek yemelisin, yemesen büyüyemezsin!”

Ama onun büyümek yani yaşamak için yediği, öldürülen bir koyunun eti…

***

Corona’daki bu değişimlere moda isimlendirmeyle “mutasyon” deniliyor.

Mutasyon demek, değişen şartlara ayak uydurmak için kendinde yaptığın değişiklikler demek… Yani “Evrim”…

Evrim deyince aklıma hemen Darwin gelir… Ne kadar haksızlık ettiler adama… Şeytanın Papazı ismini bile taktılar…. Evrim diye bir şeyin olmadığını ispat etmek için kırk takla attılar… Her attıkları taklayla beraber küfürler savurdular.

Halbuki ne diyordu Darwin;

“Evrim, biyolojide mutasyon ile değişikliğe uğrayan canlı türlerinin genetik kurallara göre özelliklerini yavrularına geçirmesi, bu yavruların olumlu veya olumsuz doğal seçme süreçleri tarafından seçilerek çoğalması ve belirli canlı toplulukları içinde egemen hale gelmesi veya yok olması sürecidir.”

Kısacası Corona’nın yaptığı da tam bu…

Diğer canlılara karşı egemen hale gelebilmek için kendinde bilinçle yarattığı değişiklikleri, yavrularına öğreterek savaşıyor… Ya bu savaşı kazanacak… Ya da yok olup gidecek…

Savaşı kazanırsa ne olacak?

***

Artık gelecekte dünyanın hakimi olacak olan varlığın insan dışında bir şey de olabileceği ihtimalini göz ardı etmemeliyiz.

Unutmayınız bir zamanlar dünyanın hakimleri dinozorlardı, değişen şartlara ayak uyduracak evrimi geçiremediler. Bu insanların dünyaya hakim olması için bir boşluk oluşturdu ve biz kendimizi tek akıllı varlık ilan ettik.

Akıl ve bilinç kavramını, sadece kendi penceremizden ölçerek öbürlerini reddettik.

Oysa ki bugün virüs kendine göre bir akılla, evrim geçirerek saldırısını sürdürüyor.

Birileri de kenardan evrim için, “öyle bir şey yok” diye bağırmaya devam ediyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.