Vizöre yansıyan bir dünya: “kelebeklerin gizemi” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:29

Vizöre yansıyan bir dünya: “kelebeklerin gizemi”

Vizöre yansıyan bir dünya: “kelebeklerin gizemi”
Son Güncelleme :

05 Ekim 2021 - 0:38

86 views

Mersinli Gazeteci Mustafa Ercan ile en büyük hobisi olan kelebek fotoğrafçılığı üzerine konuştuk. Mersin’de hala aktif gazetecilik mesleğini sürdüren Ercan, en büyük tutkusu olan kelebekleri ve onları ölümsüzleştirmenin püf noktalarını anlattı.

Özellikle kelebek fotoğrafçılığı ne zaman başladı?

Kelebeklerle tanışmam Mersin Fotoğraf Derneği’nin projesi sayesinde oldu. Mersin Fotoğraf Derneği Makro Atölyesi’nin kentte yaşam bulan endemik 137 türü fotoğraflayarak envanterini çıkartıp, kitaplaştırmayı ve sergisini yapmayı planlıyordu. Bende projenin haberini yapmak için onlarla yola çıktım. İlk gün yeteri kadar fotoğraf ve görüntü alamadığım için birkaç kez daha projede yer alan diğer fotoğrafçılarla birlikte çekim yapmaya gittim. Daha sonra bu çekimlerin yoğun iş günlerim için bana terapi geldiğini fark edince onlarla birlikte hareket etmeye başladım. Böyle olunca yaklaşık 3 yılda bölgede yaşayan 40 tür kelebeğin hem fotoğrafları hem de görüntülerini çekme imkanı buldum.

Mersin’deki bu kelebekleri hangi bölgelerde fotoğraflıyorsun?

Mersin yüzü ölçümü ile İstanbul’un 1,5 kat büyüklüğünde bir coğrafyaya sahip bir kenttir. Geniş bir alanı olması beraberinde de birçok güzelliği de getiriyor. Kelebekler de bu güzelliklerden biridir. Örneğin, Sultan Kelebeği, Tarsus ilçesine bağlı Kulak Mahallesi’ne kendine yaşam alanı olarak seçmiş. Çünkü Sultan Kelebeği okaliptüs özü ile besleniyor. Yaşam alanında yoğunlukla dikenli bitmeler olması nedeni ile kuş türleri Sultan Kelebeği ile beslenme imkanı bulamıyor. Kırlangıç Kuyruk, Balkan Kaplanı, Fisto, Yalancı Apollo, Akdeniz Öyuklu, Akdeniz Melikesi’ni Erdemli İlçesi’ndeki Kanlıdivane antik kentinde rastlamanız mümkündür.

Kelebekler ne zaman ortaya çıkıyor, en iyi kelebek fotoğrafını çekmenin mevsimi nedir? Örneğin şu an Mersin’in zamanı mı?

Mersin’deki kelebekler mart ayının ortasında görülmeye başlar. Yılın 300 günü güneş gören Mersin, diğer kentlere göre de erken ısınıyor. Bu nedenle de kelebekler de kendini erkenden gösteriyor. Planlama yapıp, türleri yakından takip ederseniz yılın 8 ayı rahatlıkla Mersin’de kelebek fotoğrafı çekmek mümkün. Fakat en uygun zaman mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, eylül ve ekim aylarıdır.

Kelebek fotoğrafı çekerken teknik bilgilerin dışında ne gibi unsurlara dikkat edilmeli?

Sabır, sabır ve yine sabır… Bir de doğa ile barışık olmanız gerekir. Eğer sabırlı ve sebatkar bir insan değilseniz asla fotoğraf çekemezsiniz. Sıkılır çabuk vazgeçerseniz. Kendinizi doğaya bırakarak o anın keyfini yaşamanız lazım.

ARILAR KADAR KELEBEKLER DE ÖNEMLİ

Kelebek fotoğrafı için illa dağa bayıra çıkmak mı lazım, şehirde de güzel fotoğraflar yakalayabilir miyiz? Ya da şehirde endemik türler oluyor mu?

Bir kelebek fotoğrafı çekmek için mutlak doğaya çıkmak gerekiyor. Tarımsal ilaçların az ya da hiç kullanılmadığı bölgelerde kelebeklerle daha çok karşılaşırsınız. İnsan elinin az değdiği, tarım ilaçlarının az kullanıldığı bölgelerde her türden kelebekle karşılaşmak mümkün fakat son yıllarda bal tüketiminin artması arılara ve arıcılara dikkati çekiyor. ‘Arı olmadan hayat olmaz’ sloganı ile kampanyalar düzenleniyor ve büyük ilgi görüyor. Tabi ki bu olacak ancak son yıllarda yapılan araştırmalar kelebeğin de arı kadar önemli olduğunu gösteriyor. Arılar ve kelebeklerin de içinde bulunduğu uçan böcek familyası polen taşıyıcılar olarak dünya gıda tedarikinin yüzde 75’inden sorumlu. Uçan böceklerin sayısının azalması, bu böceklerle beslenen kuşlar ve diğer hayvan türlerini de etkileyerek besin zincirinde büyük bir kırılma yaratabilir. Bu da öncelikle çiftçilerin bilinçsizce tarım ilacı kullanılmasına bağlanıyor. Burada Ziraat Odaları, Ziraat Fakülteleri üniversitelerin biyoloji bölümüne çok büyük görevler düşüyor.

Hayalinde ya da planların arasında herhangi bir kelebeğin peşinde gitmek istediğin ülke var mı? Benim tek hayalim üzerinde yaşadığım cennetin farkına varılması. İnsan olarak kendi imkanlarım dahilinde Türkiye’deki 450 endemik türden Mersin’de yaşayan 137 türün fotoğraflarını çekip, kitap katalog ya da imkanların el vermesi halinde belgeselini yaparak türler yok olmadan insanlık için ne kadar önemli olduğunu aktarabilmektir.

Biraz da başarınızı konuşalım aldığınız ödülleri anlatır mısınız?

Yurt içinde ve dışında FİAP patronajlı yarışmalara fotoğraf gönderdim. Mersin Olba Fotoğraf Derneği’nin İbrahim Zaman Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda doğa kategorisinde FİAP Gümüş Madalya, Sırbistan’da düzenlenen PCA Travelling and Living-2017 Yarışması’nda Altın Madalya, farklı alanlarda nişanlar ve en iyi fotoğrafçı ödülleri, 100’e yakın sergilemeler aldım. En son BAE’den yeni bir ödül geldi. Elim tutuğu sürece, gözlerim gördüğü sürece fotoğraf çekmeye devam edeceğim. Çünkü fotoğraf çekmek bana iyi uygulanmış bir terapi gibi geliyor.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.