Yangın yeri - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:59

Yangın yeri

Bir ağaç kesilirmiş dünyanın bir yerinde. Dünyanın bir ucundaki ağaç, kesilen o ağaca ağlarmış

Yangın yeri
Son Güncelleme :

08 Ağustos 2021 - 18:09

31 views

Bir ağaç kesilirmiş dünyanın bir yerinde. Dünyanın bir ucundaki ağaç, kesilen o ağaca ağlarmış. Siz neden ağlayamaz oldunuz, binlercemizin yanışına?

Yanıyorum… Bir ormanın ortasında, sürüyerek geliyor cinayetlerini alevler. Yangının ortasındayım; tutuşuyor saçlarım. Birazdan kül olup; topraktan gökyüzüne savrulacağım.

“Ah, kimselerin vakti yok

Durup ince şeyleri anlamaya

Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar

Evler, çocuklar, mezarlar çizerek dünyaya

Yitenler olduğu görülüyor bir türküyü açtılar mı.

Bakıp kapatıyorlar… Geceye giriyor türküler ve ince şeyler”

Ölüyorum, ince sızılarıma gömülmek üzere. Dokusunlar kefenimi, bir türlü kendini insanoğluna sevdirememiş çiçeklerin renkleriyle. Bezensin çürümeye yüz tutacak gövdem, toprağın şiire konu olan bereketiyle.

Oysa ben bir nefestim ve ‘yaşama’ eylemini çok sevdim. Tutuk bir akşamdan, sabaha varamayan bir yıldız gibi kayıp gitti ağaçlar ve insancıklar. Sevdiğim hiçbir şeyi de hızlı geçmedim. Özene bezene dokundum, elimin uzandığı her tomurcuğun bedenine. Ve bir çocuğun saçlarını öpüp, koklamadan ölemezdim. Ya da yeşermekten ya da yaprak dökmekten sebep kendimden geçmeden.

Güneşin gözlerimi kamaştırmasına, rüzgarın yapraklarımla oynaşmasına son kez izin veriyorum. Son kokladığım çiçek, tesadüfen mercanköşk. Tüm inceliğiyle geçiyor türküler gecemden.

Ve ölüyorum kendi dilimin herhangi bir durum ekinde. Günün ortasında… Yürekten… Çizseler resmimi, böyle alevler içinde bir gece; ne dilsiz kalır, sizin yanarak hamlıktan kurtulduğunuz kahramanlıklarınız.

Tutuşuyor dallarım, bana sığınan bir çift kuşun yuvasıyla. Ve yok olmak için daha çok genç binlerce fidanla birlikte… Toprağa, ormana, ağaca, suya koca evreni zehreden zalime yazıklar olsun!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.