Yargı ağır yaralı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:37

Yargı ağır yaralı

Yargı ağır yaralı
Son Güncelleme :

18 Ekim 2021 - 22:41

30 views

15 Temmuz Darbe Girişimi ile birlikte hukuk sisteminde büyük bir gerileme yaşandığını belirten Adana Baro Başkanı Semih Gökayaz, Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) 12 bin hakim ve savcıdan 4 bin 500’ünün ihraç edilmesi sonucu yaşananları anlattı.

Bugün görev yapan hakim ve savcıların yüzde 75’inin 0-5 yıl arası kıdeme sahip olduğunu söyleyen Başkan Gökayaz, “Darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal, yargıda hala devam ediyor. Bugün görev yapan hakim ve savcıların kıdemine baktığımızda, deneyim ve tecrübenin bu meslek açısından yetersiz olduğu görülmekte. Hukuk sistemindeki bu çöküş, ekonomiden sosyal yaşantıya kadar her alanda hissediliyor” dedi.

Yargısal eğilimin dikey değil, yatay yapılanma gösterdiğini, bunun da adalet anlayışı için bir sorun olduğunu vurgulayan Başkan Semih Gökayaz, “Hakimlik ve savcılık mesleklerinin güvenilirliği toplumlar için bir teminat niteliğindedir. Bu teminat ne yazık ki yerle yeksan edildi. Yargıdaki bu olumsuz dönüşüm, böylesine güzel coğrafyaya yakışır bir durum değil. Bu toplum, hukuksuzluğu da yoksulluğu da hak etmiyor” diye konuştu.

YARGI BAĞIMSIZLIĞINDA TAHRİBAT

Türkiye’deki adalet sisteminin sekteye uğratıldığını ve bağımsız olarak işleyemediğini üzülerek aktaran Başkan Gökayaz, bugün yargının vaziyetini, çekicinin arkasında giden bir arabaya benzettiğini ifade etti. Ülkenin hukuksuzluklar içerisinde kıvrandığını vurgulayan Gökayaz, yargı bağımsızlığı, eşitlik ve adalet için mücadelelerinin süreceğinin altını çizdi.

BÖL-PARÇALA-YÖNET TAKTİĞİ

Darbe girişimi öncesinde de yargı sisteminde birtakım aksaklıklar olduğunu, yıpratma çalışmalarının bugün de sürdüğünü anlatan Adana Baro Başkanı Semih Gökayaz, “Çoklu Baro Yasası ile yapılmak istenen ortada. Birlik içinde hak savunuculuğu yapan avukatlar, böl, parçala, yönet sistemi ile ayrıştırılmak ve dağıtılmak istendi. İktidar, tüm sivil toplum örgütlerinden yükselen sesleri kısmak istediği gibi barolara da saldırdı. Dayanağı hukuk olan ve hukuksuzluklara karşı savaşan avukatlara yönelik yapılan da budur. Yasa her ne kadar yürürlüğe konulmuş olsa da, hukukçularda karşılığı yok ve itibar görmüyor” diye konuştu.

KHK ihraçlarının adalette büyük bir gerileme yarattığını tekrarlayan Başkan Gökayaz şunları söyledi: “Yargıda açtıkları yaraları derinleştirmek gayretindeler. Şimdi de barolardaki delegelere yönelik saldırılar var. Örneğin Bartın Barosu Delegesi Sabri Erdal Güngör ihraç edildi. Bizler meslek onuru ve adalet sisteminin bağımsızlığı için mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, çağdaş ülke olmanın temeli yargı bağımsızlığında geçer.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.