Yarınlar için... - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:22

Yarınlar için…

Koronavirüs salgınıyla birlikte herkes sağlığın ne denli önemli, kaybedilirse neler olabileceğini, nasıl durumlarla karşılaşılabileceğini öğrendi. Maalesef böyle olmasıydı.

Yarınlar için…
Son Güncelleme :

14 Şubat 2021 - 20:50

44 views

Koronavirüs salgınıyla birlikte herkes sağlığın ne denli önemli, kaybedilirse neler olabileceğini, nasıl durumlarla karşılaşılabileceğini öğrendi. Maalesef böyle olmasıydı. Bir nefeslik dünyada sevgi, paylaşma ve dayanışmayla ömür tüketmek mümkünken, açlık ve yoksulluğun kol gezmesi bile bizim ayıbımızdır.

Pandemide sağlığın önemini konuşurken, sağlığımızı korumak için güvenli gıdaya erişimin önemi de bir kez daha anlaşıldı. Herkes beslenme ihtiyacını karşılamanın derdine düşerken, evrensel bir hak olmasına karşın burada da adaletsizlikler göze çarpıyor. İmkanı olanlar bulup buluşturup bu anlamda ihtiyacını karşılarken, olmayanlar, yoksullar, çaresizler ise yine mağdur oldu.

Halka destekmiş, yoksula ve imkansıza sahip çıkmakmış gibi sosyal devletin gereklerine hiç girmiyorum bile. İnsanlarımızı salgın sürecinde açlık, yoksulluk ve sefalet çıkmazına sokanların mutlaka şapkayı önüne koyup düşünmesi gerek. Tamam, tamam, bunların olmayacağını, önemli olanın bu tabloyu değiştirmek olduğunu biliyoruz ama belki vicdana gelirler diye söylemiş olalım…

Salgın döneminde bunları anlatmamızın bir nedeni vardı, az kalsın unutuyordum. Malum, sağlık için gıda, gıda üretimi için de çiftçilere gereksinim çok büyük boyutta. Ama gelin görün ki, bu memleketin alınteriyle çalışan emekçileri gibi üretenleri de büyük zorluklar yaşıyor.

Mazottan tohuma, ilaçtan gübreye tüm üretim maliyetleri fahiş oranda artarken ne yazık ki ürettikleri ürünler para etmiyor. Ne hikmetse üreticinin ürettiği ve para etmeyen ürününü ise yurttaşlar market ve pazarlarda yüksek fiyatlar nedeniyle alamıyor.

Bu lanet döngünün, bu kar çarkının kırılması gerek. Başa dönecek olursak üreticilerin maliyetlerden kaynaklı sorunlarına çözüm üretilmeli, ürünlerinin para etmesi için de gereken planlama yapılmalı ve acil adımlar atılmalıdır. Ne için? Dile getirdiğimiz gibi, halk sağlığının korunması, güvenli gıdaya erişim, üretici ve tüketicilerin nefes alması için….

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.