Yasal düzenleme şart! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 18:59

Yasal düzenleme şart!

Yasal düzenleme şart!
Son Güncelleme :

15 Ağustos 2021 - 21:35

45 views

Son günlerde hem Türkiye’de hem de dünyada yaşanan yangın ve sel gibi felaketlerin önüne geçilmiyor. Yaşanan olaylardan sonra vatandaşlar hayatına devam edebilmek adına yaralarını en hızlı sürede sarmaya ihtiyaç duyuyor. CNL Sigorta Kurucu Müdürü Alper Canlı da yaşanan olayların en hızlı sürede telafi edilmesinin riski satın alan sigorta şirketleri sayesinde mümkün olabileceğini belirtti. Canlı, gelişmiş ülkelerde bu yaraların çok daha hızlı sarıldığının altını çizerek, ülkemizde de sigortacılığın gelişmesi için yasal düzenlemelerden geçmesi gerektiğini anlattı.

RİSKLERİN ÖNÜNE GEÇİLMİYOR

Yangın, sel, deprem gibi risklerin oluşmasının önüne geçilmediğini belirten CNL Sigorta Kurucu Müdürü Alper Canlı, bu durumun hem bireylerin hem ticari kurum ve kuruluşların hem de devletlerin ekonomik olarak zor duruma düşmesine neden olduğunu belirtti.

Canlı, en son Almanya ve Belçika’da yaşanan sel felaketinde 194 kişinin yaşamını yitirdiğini ve milyarlarca Euro zarara yol açtığının altını çizerek “Yine Türkiye’de son günlerde ortaya çıkan 170’in üzerindeki orman yangınlarında ölenlerin sayısı 65 olarak kayıtlara geçti. Yangınlardan etkilenen yerel halk ve ticari işletmelerin hasar tespit çalışmaları da hala devam ediyor. Meydana gelen yangınlara ilişkin hasar tespit çalışmaları devam ederken yüzlerce hektar ekili alanın zarar gördüğü, binlerce küçük ve büyükbaş hayvanın öldüğü, otel, motel, tatil köyü, fabrika ve termik santraller ile konutların yandığını üzülerek görüyoruz. Yine son günlerde Van’ın Başkale İlçesi’nde, Karadeniz’in bazı bölgeleri ile Kastamonu ili Bozkurt İlçesi’nde etkili olan sel felaketinde ilk belirlemede 27 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği görülmüş, Bozkurt İlçesi ise neredeyse haritadan silinmiş” dedi.

GELİŞMİŞ ÜLKELER FELAKETLERİ EN AZ HASARLA ATLATIYOR

Yangın ve sel gibi felaketlerin yaşandığı bölgelerde konutların, ticari işletmelerin, kurum ve kuruluşların çok zor durumda kaldığının altını çizen Canlı, “Devletin kısıtlı imkanlar ile bu yaraları sarmaya gücü yetmiyor. Yardım kampanyaları ile halkı, felakette zarar görenlere yardım etmeye çağırıyor. Tabii ki meydana gelen ölümler en acısı ve telafisi mümkün olamayan kısımdır. Bu durum sadece felaketlerin önüne geçilmesi için gerekli yasal alt yapının en gelişmiş şekilde yapılandırılarak ve devlet tarafından en katı şekilde uygulanarak en aza indirilebilir. Ancak bu felaketlerden sonra da hayat bu bölgelerde devam ediyor. Bu hayatın eski rutinine en kısa sürede dönebilmesi için ise geride kalanların maddi kayıplarının en kısa sürede telafi edilmesi gerek. Bu felaketlerin ticari ve sosyal hayatı en az etkileyecek şekilde atlatılması gelişmiş ülkelerde, bireysel ve ticari riskleri teminat altına alan ve bu tip felaketler sonrası yardım kampanyaları yerine, riskleri satın alan sigorta şirketlerini göreve davet eden devlet mekanizmaları sayesinde oluyor. Bu ülkelerde devlet tarafından hem zorunlu hem de ihtiyari sigorta poliçeleri teşvik edilerek bu riskler tabana yayılarak, risk/teminat havuzu genişletilmiş. Sigorta sistemi gelişmiş bu ülkelerde, felaketler sonrası sosyal ve ticari hayat en kısa sürede normale dönerken bizim gibi az gelişmiş ülkelerde maalesef ya çok uzun bir zaman alıyor ya da hiçbir zaman normale dönemiyor” diye konuştu.

YASAL ALT YAPI UYGUN HALE GETİRİLMELİ

OECD ülkeleri içerisinde yapılan istatistiki bir çalışmanın sonucuna göre Türkiye’nin maalesef hem yıllık prim üretimi hem kişi başına prim üretimi hem de sigortacılığın milli gelirden almış olduğu payın son sıralarda yer aldığını vurgulayan Canlı, şunları kaydetti:

“Bu sıralamanın değişerek hem vatandaşların hem de ticari kurum ve kuruluşların risklerini sigorta ettirmesi gerekliliğini anlaması şart. Bunun için de devletin sigortacılığın gelişmesi için mevzuatı ve yasal alt yapıyı uygun hale getirmesi gerekiyor. Ayrıca prim ödemelerinin yarısının devlet tarafından gerçekleştirildiği Tarımsal Ürün ve Hayvan Hayat sigortaları, Tarsim uygulaması gibi uygulamaların arttırılması da önemli bir konu. Vatandaşların riskler oluşmadan ev, araç, iş yeri, sağlık vs. sigortalarını yaptırarak bu riskler nedeniyle oluşabilecek zarar ziyanı en aza indirmeleri bizim sigortacı olarak tavsiyemizdir.”

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.