Yaşam koçluğu revaçta - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 22:54

Yaşam koçluğu revaçta

Yaşam koçluğu revaçta
Son Güncelleme :

24 Nisan 2022 - 10:32

11 views

Gelişen dünyada büyük şehirlerin artan stresi, insan yaşamını adeta çekilmez hale getirerek, çeşitli psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. İnsanlar bu stresle baş edebilmek için farklı arayışlara girip, bu stresten kaçmak ya da kurtulmak için çözüm bulmaya çalışıyor. Bu çözümün alternatiflerinden birisi olarak da karşımıza yaşam koçları çıkmakta. Adana’da aktif olarak yıllardır iş yaşamının içerisinde olan Selvi Atalay da, şimdilerde insanların yaşamında dokunabilmek için yaşam koçluğu yapıyor. Atalay, yaşam koçluğuna dair her şeyi gazetemize anlattı.

Yaşam koçluğu serüveniniz nasıl başladı?

Uzun yıllardır bir şirketin muhasebe sorumlusu olarak çalıştım. Son 5 yıldır da mali müşavirlik yapıyordum ve bu görevim devam etmekte. Birçok yönden sorunsuz bir yaşam sürdüğüm halde, gün geçtikçe iç huzurumu yitirmeye başladığımı fark ettim. Çünkü yaşam öyle hızlı akıyor ki insan kendini, özünü ihmal ediyor. Bu farkındalık, bana başka kapıları araladı ve yaşam koçluğu ile tanıştım. Yolumun kesiştiği bu alan benim başka bir psikolojiye evrilmemi sağladı.

Peki yaşam koçluğu nedir; insan psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir?

Yaşam koçluğu, kişide var olan potansiyeli tüm yönleriyle ortaya çıkarmaya ve bu potansiyeli verimli bir şekilde kullanmaya yardımcı olan bir sistem. Bu özelliği nedeniyle yaşam koçluğu aslında kişinin yaşamının her alanına olumlu katkılar sağlıyor. İçsel motivasyonu artan birey, kendini doğru tanımlıyor ve isteklerini daha kesin bir şekilde ortaya koyuyor. Bu hayattan gerçekten ne istediğimizi bilmek, mutluluğumuz ve içsel huzurumuz için en gerekli unsur. Yaşamın hengamesinde savrulup duran her kişinin, yaşam koçluğuna ihtiyacı var.

Yaşam koçları psikolojik danışman ya da psikolog değildir. Gündelik problemlerde farklı bakış açıları kazandırır. Pratik problem çözme ve iletişim becerileri sağlar.Kişinin hem kendi hayatı hem de başkalarının hayatı için bir fark yaratabileceği donanıma sahip olmasına yardımcı olur. İletişim becerilerinin gelişmesine, kaliteli ilişkiler kurulmasına yardımcı olur. Yaşam karmaşası içinde, olayları daha objektif ve duygulardan arınmış değerlendirme yapmayı sağlar. Yaşama karşı direnç içinde değil, yaşam ile birlikte akarak, farkındalık geliştirerek, yaşamaya katkı sağlar. Kendisine yeni bir yaşam alanı açmak isteyen kişiler için, geçerli, etkin bir araç sunar. Karmaşayı, öğrenme fırsatına dönüştürmek için yeni bir bakış açısı kazanmaya yardımcı olur. Duygularınızı ifade etmeyi ve yıkıcı değil, yapıcı bir şekilde karşılık vermeyi öğrenmenizi destekler.

Hangi durumlarda yaşam koçluğu desteği alınması gerekir?

Elle tutulur gözle görünür bir probleminiz olması gerekmez. Örneğin, “Yediğim önümde yemediğim arkamda, keyfim yerinde ama ben neden huzursuz hissediyorum” düşüncesindeyseniz de destek alabilirsiniz. Kimi insan kendisinin zayıf yanlarıyla baş etmek için gider. Kimi insan eksik yanlarını öğrenmek ve çözmek için gider. Kimi insan sorunlarından kurtulmak için gider. Kimi insan kendisini tarafsız birisine dinletmek ve normal olduğunu anlamak için gider. Kimi insan öz farkındalık geliştirmek için gider. Kimi insan anlaşılmak için gider. Kimi insan da zihinlerinden uzaklaştıramadıkları düşünceler vardır bunlardan kurtulmak için gider. Herkes bir nedenle destek alır. Kişi yeter ki istesin.

Bu konudaki eğitimlerinizden söz eder misiniz?

 Yaşam koçluğu ile birlikte bana danışan insanlara katkı sunacak çok sayıda eğitim aldım. Çünkü çevremde farklı ihtiyaçlara sahip insanlarla karşılaştım. Ben de onlara yardımcı olabilmek adına, yaşam koçluğu ile ilgili aldığım eğitimleri çeşitlendirmek istedim. Bunlar;  Yönetici Koçluğu, Çocukluk & Ergenlik Dönemi Yaşam Koçluğu, Eğitim Koçluğu, Verimli Çalışma Teknikleri Alanında Koçluk, İlişki ve Evlilik (Danışmanlığı) Koçluğu ve Sinir Dili Programlaması olarak bilinen NLP (Neuro Linguistic Programming) Teknikleri Uzmanlığı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.