Yaşar Kemal, yaşatılıyor - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 05:54

Yaşar Kemal, yaşatılıyor

Yaşar Kemal, yaşatılıyor
Son Güncelleme :

06 Haziran 2022 - 19:08

Haluk Uygur Fotoğraf Atölyesi’nin sergisine katılmak için Adana’ya gelen Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban, gazetemizin konuğu oldu.

‘Yaşar Kemal’in Doğası’ adlı sergi ile anılan büyük yazarın eşi Baban, bu tür etkinliklerin onur verici olduğunu söyledi.

Yaşar Kemal’i sizden dinleyebilir miyiz?

Yaşar Kemal, gazeteciliği, edebi yönü, doğa aşığı kişiliği ile evrensel ölçekte bugünkü sorunlar için hem uyarıcı model olmuş hem de doğa bilincine öncülük etmiş bir yazar. 1954 yılında 50 gün boyunca yangınları izledikten sonra bu konuda başarılı bir yazıya imza atmış. Almanya da, Yaşar Kemal’in bu öncülüğünü biliyor. Bu nedenle 1994 yılında Yeşiller Partisi Onursal Başkanı olmuştur. Bunun yanı sıra Yaşar Kemal’den bahsederken, Köy Enstitüleri’ni söylememek olmaz. Onun için Köy Enstitüleri çok önemliydi. Bir toplumsal kalkınma modeli olan Köy Enstitüleri aynı zamanda yaşayarak, yaratarak ve üreterek öğrenmenin en güzel yoluydu. En önemli vasıf, yaratıcılık. Sanatın ve edebiyatın güçlü yanlarından birisi de bu yetiyi beslemesidir.

Yaşar Kemal’i anma etkinlikleri ve adına düzenlenen organizasyonlar ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Ben Yaşar Kemal’in gerçek anlamda geçmişte de, bugün gençler tarafından da sahiplenildiğini düşünüyorum. Hem edebiyatçı yönüyle hem doğa bilinci öncüsü olarak, birçok farklı alanda Yaşar Kemal’e vefa gösteriliyor.

DARÜŞŞAFAKA’YA DEVREDİLECEK 

Yaşar Kemal Vakfı’ndan söz eder misiniz?

Yaşar Kemal Vakfı, onunla birlikte hayata geçirmek istediğimiz bir projeydi. Maalesef ömrü yetmedi. Yaşar Kemal’in vasiyeti bu vakfı Darüşşafaka’ya devretmekti. Bu nedenle vakıf emaneten bizim kontrolümüzde. Bir arşiv çalışmamız var. On tamamladıktan sonra Darüşşafaka’ya devredilecek. Vakıf bünyesinde atölyeler yaptık; gençlerle buluştuk. Öğretmenler Platformu oluşturduk. Şimdiki gençler daha görsel düşünüyor. Biz de fotoğraf ve edebiyat senteziyle onlara hayatı tanımanın hatta kendini tanımanın bir yöntemini sunmaya çalışıyoruz.

Bugün ‘Yaşar Kemal’in Doğası’ sergisi için Adana’dasınız. Sergiyle ilgili düşünceleriniz neler?

Yaşar Kemal’in aşık olduğu doğa teması üzerinden yürütülen atölyenin çalışmaları sonucunda bu sergi gerçekleşti. Haluk Uygur’un sanata yaklaşımı ve emekleri için öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Bu yaklaşım gençlerin dünyasını zenginleştiriyor. Hayranlık uyandıran ve özgün eserleri görüyoruz burada. Bu eserleri bağımsızca üreten herkese yürekten teşekkürler. Bu bir keşif gezisi ve bu eserler de o keşfin ürünleri. Ayrıca Yaşar Kemal adına bu ve benzeri birçok etkinlik düzenlendi. Bu konuda bize desteklerini esirgemeyen İstanbul Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başta olmak üzere tüm destekçilerimize teşekkürü borç bilirim. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.