Yaşasın kurbağa kardeşliği! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:22

Yaşasın kurbağa kardeşliği!

Persepolis filmini izleyenleriniz vardır muhakkak. Bence herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir film

Yaşasın kurbağa kardeşliği!
Son Güncelleme :

27 Mart 2022 - 17:51

11 views

“Mutluluğa o kadar açtık ki özgür olmadığımızı unutmuştuk.”

-Persepolis

***

Persepolis filmini izleyenleriniz vardır muhakkak. Bence herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir film. Tabii bu film, bazı kesimlerin çok da işine gelmez ama neyse… Zaten konumuz bu da değil.

***

Konumuz tam olarak da şöyle:

“Mutlu da değiliz özgür de…”

Hep derler ya; “Özgürlük, mutsuzluk da getirir” diye.

Çünkü özgür bir birey, diğer insanlarla kendini bağdaştıramaz. Düşünceleri ve yaşam tarzıyla başkadır. Varoluşuna vurulmaya çalışan zincirlere savaş halindedir. Bu onu sürekli bir mücadelenin için hapseder. Sürünün içinden ayrılıp farklılaşır hatta kimi zaman dışlanır.

Bana kalırsa bu da saçma, insan hem özgür hem mutlu olamaz mı yani? Neyse!..

***

Zamanın özgür bireylerine bakıyoruz da şu sıralar mutsuzluk daha da bir sarıp sarmalamış onları bir kozanın içine kapatırcasına. Bu kozalar, artık görünür olanı görünmez kılmaya da başlamış. Mutsuzluğun dibinde o kadar çok debelenir olmuşuz ki, gerçek sandığımız dünyamızın birer ütopyaya dönüştüğünü göremez hale gelmişiz. Özgür olduğumuzu düşündüğümüz her şeyin ellerimizden nasıl da çekilip alındığını bile fark etmemişiz. Hala sanıyoruz ki düşünmekte özgürüz, inançta özgürüz, tercihlerde veya yaşam şekillerinde özgürüz…

Aslına bakarsanız hiçbir şeyde özgür değiliz. Nefes almak da bile… Çünkü korku tüm benliğimize öylesine dolanmış ki, yine ayın filmde geçen bir cümledeki gibi “Asla unutma. Korku insana yavaş yavaş farkındalığını kaybettirir. Böylece birer korkak olur çıkarız” hepimiz birer korkak olup çıkmışız sokaklara. Yüzümüzü dönüp gerçekliğe, kendi kurduğumuz düşsel bir kasabanın sakinine dönüşmüşüz bile farkındalıklara veda türküleri yakarak…

***

Aslında kolay başarmadılar bunu. “Kurbağa Sendromu” diyoruz adına. Adım adım dönüştürdüler hepimizi birer korkağa. Çünkü önce aç bıraktılar sonra mutsuz… Sonra biz fark etmeden zihnimizdeki özgürlük düşüncesini kazıdılar. Mutluluğa o kadar açtık ki hissedemedik bile… Şimdi de korkuyla beslemeye başladılar.

Ya savaş çıkarsa…

Ya yakıt bulunamazsa…

Marketlerde sıvı yağ tükenirse ne yaparız…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.