“Yeni normal”in yeni yaşam alanları - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:42

“Yeni normal”in yeni yaşam alanları

“Yeni normal”in yeni yaşam alanları
Son Güncelleme :

11 Ocak 2021 - 23:23

69 views

Covid-19 salgını ile birlikte değişen yaşam tarzı, yaşam alanlarında da değişiklik ihtiyacının doğmasına neden oldu. Pandemi sürecinde evlerimizde daha fazla vakit geçirmek, özel yaşam alanlarımızda bazılarımız için hobi köşeleri, bazılarımız içinse çalışma odaları tasarlamamıza zemin hazırladı.

Gündem Çukurova olarak biz de, evinde en azından küçük dokunuşlar yapmak isteyenlerin bile ihtiyaç duyduğu iç mimarlık projeleri için Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği (TMMOB) İçmimarlar Odası Adana Şube Başkanı Çağkan İnan ile görüştük.

Pandemi sürecinde iç mimarlık ofislerinde hissedilen bir artış oldu mu?

Kesinlikle bizim sektör için çok yoğun bir süreç oldu. İnsanlar evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başlayınca, hem evdeki eksikleri fark etti hem de sanırım pandeminin psikolojik etkisiyle, yaşam alanlarında farklı tarzlar görmek istedi. Bunun yanı sıra evden çalışma durumundan doğan zorunluluk, çalışma odası ihtiyacını hissettirdi.

Bir iç mimarla anlaşmadan önce odanın resmi internet sitesinden meslek kaydının kontrolünü muhakkak yaptırın!

İnsanların özel yaşam alanlarına müdahale edecek iç mimarın güvenirliliği çok önemli. Bununla ilgili izlenebilecek bir yol var mı?

Her iç mimarın tarzı, çalışma şekli farklı. Daha önce yaptığı projeler de bir iç mimarın en güzel referansı. Ancak bizi güven konusunda en çok yaralayanlar, iç mimar olmadığı halde iç mimarlık yapanlar… Daha önce de var olan, ancak bugün talebin artmasıyla sayısı çoğalan ve aslında iç mimarlıkla uzaktan yakından alakası olmayan kişiler, bizim mesleğimizi lekeliyor. Kafasına göre iç mimar kimliği bastırıp, kötü iş yapan ya da insanları dolandıran sahtekârların önünü kesmemiz gerekiyor. Bir iç mimarla çalışmaya başlamadan önce odamızın resmi web adresi www.icmimarlarodasi.org.tr’den mutlaka kişinin adını ve soyadını sorgulayıp, odaya kayıtlı olup olmadığını kontrol edin. Çünkü zaten iç mimarlık bölümünden mezun olan bir kişinin mezun olduktan sonra 1 ay içinde odaya kayıt olması yasal bir zorunluluk.

Bir dekorasyon firması iç mimarın yaptığı işi tek başına yapabilir mi?

İç mimar, dekorasyoncu değildir; dekorasyon iç mimarın iş kollarından sadece birisi. Bizim işimiz proje çizmek. Teknik ve mühendislik bilgileri dâhilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bir dekorasyon firmasının yapacağı her şeyi yapabiliriz ancak onlar bizim yaptığımız her işi yapamaz.

İç mimarinin güvenlik açısından önemini anlatır mısınız?

Depremlerdeki yaralanma ve ölümlerin belirli bir kısmında mekânlardaki iç mimari donatıların hatalı uygulamalarının neden olduğunu söylüyoruz. Bu durum diğer afetler ve kazalar için de geçerli. Mesela havaalanlarında çöken tavanların hatalı uygulamalara birer örnek olarak gösterebiliriz. Bu nedenle yapılaşma sürecinin her aşamasında, sağlıklı, güvenli ve sürdürülebilir yaşama hakkının garanti altına alınabilmesi için yapı öncesi, yapılaşma süreci ve sonrasında, tadilat çalışmalarında, profesyonel iç mimarların bulunması gerekiyor.

MİNE YORMAZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.